• BIST 3.018,25
  • Altın 1018.875
  • Dolar 18.1003
  • Euro 18.2035
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 29 °C
  • İzmir 35 °C
  • Antalya 39 °C
  • Muğla 34 °C
  • Çanakkale 32 °C

Kılavuz Kaptanlar Nereye Koşuyor?

JURNAL

27 Ekim 2008 tarihinde Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Olağan Genel Kurulu yapılacak. Bu Olağan Kongre, Türk Kılavuz Kaptanları için dönüm noktası olması bekleniyor. Bugüne kadar denizcilik sektöründe elit bir tabaka olarak nitelendirilen Kılavuz Kaptanlar, Dünyalar Başkanı (!) Cahit İstikbal’in Başkan olması ile birlikte, Dernek Tüzel Kişiliği ve Kılavuzluk mesleği taban yaptı.

Çölaşan’ın minik kuşu geçen hafta beni ziyarete geldi. Bana anlattıkları yenilir yutulur türden değil. Cahit İstikbal’in TKKD Başkanlığını yeniden ele geçirmek için yapmadığı manevranın kalmadığını söyledi.

Milletin sırtına basarak bir yerlere gelmeyi marifet sayan Cahit İstikbal, 2009’da Antalya’da yapılacak olan EMPA Kongresi’nde, IMPA’daki görevini de kullanarak EMPA’nın yeni yönetimine girmeyi hedefliyor. Cahit istikbal’in bu göreve talip olmasının asıl amacının Kılavuz Kaptanların Uluslararası camiada itibarının yükseltilmesi olmadığını, kendi şahsi egosunu tatmin etmekten başka bir niyetinin bulunmadığını sağır sultan bile biliyor.

Minik Kuşun bana anlattığı bir olayda, Cahit İstikbal’in EMPA Kongresine kadar TKKD Yönetiminde yer almak için her türlü tavizi vermek için tavaf yaptığını söyledi.

Minik Kuşun anlattığı diğer bir olay ise, Türkiye Denizcilik İşletmelerinde çalışan Baş kılavuz kaptanların bir araya gelerek Türk Kılavuz kaptanlar Derneği’ne talip olma çalışmaları olduğunu anlattı. Bu sayede Kılavuz kaptanlar istenmeyen Başkan konumunda bulunan Cahit İstikbal’den kurtularak, “Ağabey” misyonunun sahibi, meslek büyükleri ile yeni bir sayfa açmayı hedefliyor.

Bu Ağabey Projesinin başarılı olması, kargaların sanat müziği söylemesi ile eşdeğer… Generallerle kurulu bir ordunun başarı şansı ne ise Baş kılavuz kaptanlar la kurulan TKKD Yönetiminin de başarı şansı o kadar diye düşünüyorum. Bu çerçevede 8 Baş kılavuz Kaptandan oluşacak TKKD Yönetiminin başarılı olması ve bununla beraber kılavuzluk mesleğinin yeniden eski itibarlı günlerine dönmesi mümkün görünmüyor. Burada yaptığım tespit bu 8 baş kılavuz kaptanın şahsiyeti veya kişiliği ile alakası yok. Bu iş proje üretip, sektörün ve kılavuzluk mesleğinin sorunlarına eğilebilecek bir yapının oluşması ile aynı anlamı taşıyor.

Ortada bir de DEKAŞ fonksiyonu var. Minik Kuş bu konuda Aykut Erol’un seçim öncesi kliklerden uzaklaşmak ve isminin ortada fazla gezmesini engellemek amacıyla tatile gittiğini ve yeni geldiğini söyledi. Daha önce Aykut Erol’un işaret ettiği “Şükrü Kaptan”  isminin kılavuzlar arasında pek taraf bulmadığı ise kulislerde yüksek sesle dillendirildiği biliniyor. Öte yandan Aykut Erol’un Şükrü Arık’a “mavi boncuk” verirken, el altından Cahit İstikbal’e de mor boncuklu bir davetiye ile “Şükrü+Cahit el ele, Mavi boncuklu günlere” sloganı ile taraf bulmaya çalışıyor.

Diğer taraftan Mehmet Ali Sökmen’in ihraç konusu kılavuzların gündemini meşgul edeceğe benziyor. Cahit İstikbal Yönetiminin “kılavuzlar aleyhinde konuşmak” suçlamasıyla Mehmet Ali Sökmen’in dernekten ihraç etmek için Yüksek Haysiyet Divanına gönderilmesi de ayrı bir konu olarak Genel Kurulda, kılavuz kaptanların önüne gelecek. 27 Ekim 2008 tarihinde yapılacak olan Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Olağan Genel Kurulu’nda, Mehmet Ali Sökmen’in ihraç edileceğini zannetmiyorum. Aksi takdirde tam bir komedilik olay olan M. Ali Sökmen’in ihracı, Dernek üyeliğinden onlarca kişinin istifa etmesine yol açar.

Gelelim en can alıcı konuya.  Türk Kılavuzluk camiasının başına bela olan dünyalar başkanı Cahit İstikbal’in TKKD’ye başkan olmasına neden olan İsmail Akpınar gerçeğine. İsmail Akpınar Türk kılavuzluk camiasında sevilen değer verilen bir o kadar da itibar gören bir denizci. Timur İldeniz’in Başkan seçildiği Genel Kurulda İldeniz’in listesini delen, geçen dönem yapılan TKKD Genel Kurulunda en çok oy alan tek insan…

Bu arkadaş; İki sene önceki Genel Kurul sonrası TKKD Yönetiminde Başkan olması beklenirken, Cahit İstikbal’in IMPA Genel Kurulu’na Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Başkanı olarak gitmesi noktasında feragat ederek başkanlık koltuğunu teslim edecek kadar da kişilik sahibi bir insan.

İsmail Akpınar’ın, Haydar Yüce ile birlikte Cahit İstikbal’in TKKD Başkanlığından istifasını istediği son toplantıda, DÜNYALAR BAŞKANININ (!) koltuğa yapıştığını görünce, YÜCE ve AKPINAR’ın, Cahit İstikbal’e tepki olarak TKKD Yönetiminden İSTİFA edip, yollarını ayırdığı da bilinen bir gerçek.

İşte bu insanın Olağan Kongrede TKKD Yönetimine talip olması halinde, karşısına hiçbir kimsenin çıkacağını tahmin etmiyorum. Tabi Cahit İstikbal hariç…  Ancak şu da kılavuz kaptanlar arasında biliniyor ki, İsmail Akpınar’ın aday olduğu bir yerde, Cahit İstikbal’den bir cacık olmaz.

Kılavuz kaptanların eski itibarlı günlerine geri dönmesi, İsmail Akpınar Yönetimindeki Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği ile olur. Cahit İstikbal ile devam edecek bir Yönetim ise (Ki zannetmiyorum kimsenin Cahit ile birlikte yola çıkacağını) kılavuzluk tarihinin şap sayfalarında yerini alır.

Çünkü kılavuz kaptanlar, önlerinde bulunan iki örneği net bir şekilde görmektedir. Birincisi Cahit İstikbal’i CAHİT yapan Timur İldeniz’i web sayfalarında HIRSIZ diye manşete taşıyan, ortak olduğu şirketin domainlerini karısının zimmetine geçiren, hatta derneğin resmi sitesini karısının sahip olduğu şirketin üzerine kaydeden, bu şahıstır.

Onun için hiçbir kılavuz kaptan “Beni ne zaman satacak” diye arkasına bakacağına, Cahit İstikbal ile yola çıkmamayı tercih eder diye düşünüyorum.

Gelelim son noktaya;  Başlık olarak kullandığım KILAVUZ KAPTANLAR NEREYE KOŞUYOR? Sorusu, 28 Ekim 2008 sabahı belli olacak. 28 Ekim Salı günü ya güneş, KILAVUZ KAPTANLAR için yeniden ve farklı bir şekilde doğacak, ya da o güneş, Kılavuz kaptanların üzerine karabasanlar gibi çökecek.

Pruvanız Neta Olsun

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mahmut ali cimri
05 Ağustos 2009 Çarşamba 14:41
dernek ne söyledi neler yaptı
1-fırfırlar devam ediyor.
2-m.ali sökmene ehliyeti verdiler
3-h.keskine ehliyeti verdiler
4-sendikaları lav ettiler hak alamadılar
2. ikinci başkan mikserliğe devam ediyor piyasada gözükmeden işleri kotarıyor
4-cenazeye bile gidemiyorlar.hepsi tatilde
5-başkan emeklilik hesapları yapıp acentelere iş çıkartıyor.
bazıları ehliyet dağıtmaya devam ediyorlar ama görev almaktan kaçıp ortalığı karıştırmaya devam ediyorlar
yani herkes görevini tamamladı
78.174.108.6
Kamil Güven Karagöz
22 Aralık 2008 Pazartesi 21:48
DÜZELTME
Klavuz kaptan Melih Albayrak hakkındaki yorumumun kendısı ve şirket yetkılısı ıle yapılan görusmelerde yalnış olduğu anlaşılmış olup olayın doğrusu şirket,şahsım ve sayın Melih Albayrak arasında çözümlenmıştir.Bu konuda Melih Beyin adının geçmesinden dolayı şahsından özür dilerim.(Olayın teferrauatı baş pilot Nihat Kaptana ayrıca bildirilecektir)
78.171.78.115
güven karagöz
15 Aralık 2008 Pazartesi 13:38
doğrumudur
rts varot isimli gemide çarkçıbaşı iken gemimize gelen kılavuz kaptan melih albayrak benim gemi kaptanınla olan konuşmalarımı firmamıza bildirmiştir.bu davranış etikmidir.
88.246.214.79
ali söktü
05 Kasım 2008 Çarşamba 07:25
harika pilan amacına ulaştı
Neydi pilan :büyükler ve duayenler olaya el koyacaklar sonra kendilerince hallettikleri işleri gençlere devreceklerdi?ne oldu.Aslında hedef dünyalar başkanı yanındada aykut kaptanı götürmek,bu arada Ali sökmende aradan sıyrılacak.Merkezdeki Aykuta yakınmış gibi gözüküp yanlış dedikodu ve anket sonucu vererek şimdiki oyunu oynayanlarla birlikte hareket ederek yeni dekaş seçimlerinde kendi koltuğunu kaybetmemek için köstebeklik yapıyor.Evet gelelim neticeye ne oldu M.A:sökmen bağırdı çağırdı şovunu yaptı.yeni politikacılara malzeme verdi onlarda kendilerince meslek aşkıyla herkesi kucaklayalım ayaklarında(çünkü liste bu yalan üstüne kuruldu)oyları topladı.Dünyalar başkanı tamamen sustu.Aykut kaptan önceden söylediği gibi istifasını yaptı.M.A.Sökmen dernekte kaldı.dünyalar başkanı beklemeye geçti.Duayenlerin listesi emekliliğine az kalmış başkana derneği teslim ettiler.listeden kim ayrılacakta genç dedikleri kişiler gelecek görecez.Liste yapılırken verilen savaşta Saim kaptanın ağırlığı hissedildi.ve eski timurcular derneğe sızmış oldular.eh yeni dekaş seçimi hayırlı olsun.
85.98.79.248
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim