• BIST 3.392,13
  • Altın 1013.365
  • Dolar 18.5108
  • Euro 18.2249
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 17 °C
  • Antalya 21 °C
  • Muğla 15 °C
  • Çanakkale 16 °C

GMO seçimlerinin iki kahramanı!

JURNAL

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası 44. Dönem Genel Kurulu tamamlandı. Gemi Mühendisleri Odası seçimlerinde, Katılımcı Gemi Mühendisleri Grubu, Meslekte Birlik Grubu ve İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu yarıştı.

Katılımcı Gemi Mühendisleri Grubu bir fire vererek seçimi kazanırken, İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu’ndan Turhan Soyaslan, listeyi delerek Gemi Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu’na seçildi.

Meslekte Birlik Grubu ile İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu’nda ortak isimlerin yer aldığı görülürken, Katılımcı Gemi Mühendisleri Grubu’nun, seçime katılan diğer gruplara karşın, GMO Yönetim Kurulu listesinde, iki kadın gemi mühendisine yer açması dikkat çekti.

Katılımcı Gemi Mühendisleri Grubu’nu öne çıkaran “iki kadın” ismin yer alması ile birlikte, listenin genelinde “Ağabey” misyonunu öne çıkaran şahısların olması, Katılımcı Gemi Mühendisleri Grubu’nun bir adım önde görülmesini sağladı.

Buna mukabil olarak, İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu’ndan  “Turhan Soyaslan’ın listeyi delerek, GMO Yönetim Kurulu’na seçilmesi, “Ağabey Geleneğinin” bir yansıması olarak yorumlandı.

KOLAY, SOYASLAN VE BİR MESLEK BÜYÜĞÜ

İki dönem Gemi Mühendisleri Odası Başkanlığını üslenen Osman Kolay’ın yönetim anlayışına karşı tepkinin yoğun bir şekilde sandığa yansıdığı görülürken, özellikle, Türk Loydu’nun geçmiş dönemleri ile ilgili Osman Kolay’ın savcılığa yaptığı suç duyurusu, eleştirilen başka bir konu olarak seçimlerin argümanı oldu. Osman Kolay’ın seçimi kaybetmesindeki en önemli sebeplerden biride, son haftaya kadar İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu ile Mutabakat Listesi oluşturmalarına rağmen, son dakikada dışarıdan bir el müdahalesiyle bozulması, seçimin genel rengini de ortaya çıkardı.

Osman Kolay’ın başını çektiği “Meslekte Birlik Grubu”nun resmi internet sitesinde “İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu” hakkında yayınlanan bir duyuru, ortak paydalarda buluşma ihtimali olan gemi mühendisleri arasında, ipin ağır bir şekilde koptuğunu ortaya çıkardı.

Bu duyurunun paragraf arasında yer alan “Bir meslek büyüğümüzün hakemliğinde” ifadesi, kamuoyunda bu meslek büyüğünün kim olduğu sorusunun oluşmasına neden oldu. Kısa bir araştırmalar sonucunda, Osman Kolay ve Turhan Soyaslan arasında ‘Hakemlik Misyonu’nu üslenen ismin, Eski Denizcilik Müsteşarı Hasan Naiboğlu olduğunu bilgisine ulaşıldı.

Muhalif kanadın güçlü bir şekilde Gemi Mühendisleri Odası seçimlerine asıldığını gören ve ortak paydada buluşan birkaç gemi mühendisi, Hasan Naiboğlu hakemliğinde, Soyaslan ve Kolay arasında arabuluculuk yaptıkları ortaya çıktı. Arabuluculuk yapan isimler arasında bulunan Şehir Hatları Genel Müdürü Süleyman Genç ve GMO Genel Saymanı Faruk Öztürk, 15 Nisan 20014 tarihinde HEAŞ Genel Müdürü Hasan Naiboğlu’nun Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki makamında bir araya geldi.

Hasan Naiboğlu’nun makamında yapılan görüşmede, Osman Kolay’ın aday listesinde olmaması konusunda anlaşıldığı, TMMOB Gemi Mühendisleri Odası Yönetimi’ne İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu’ndan 3 kişi, Meslekte Birlik Grubu’ndan, 3 kişi, kalan bir isimde bağımsız bir meslek büyüğü olması konusunda Mutabakata varıldığı ve ortak listenin hazırlandığı öğrenildi.

İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu, Mutabakat Listesi’ni onaylamak için destekçileri ile bir araya geldikleri toplantıda, listeye girecek isimler konusunda bir anlaşmazlık yaşadı. Bu anlaşmazlık “ortaklığın” dağılacağı anlamı taşıyordu. İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu, Meslekte Birlik Grubu’nun listesinde değişikliğe gidilmesini istedi. İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu’nun bu isteği, Meslekte Birlik Grubu tarafından reddedildi ve ortaklık bozuldu.

MUSTAFA ZORLU, ZOR OYUNU SEVİYOR!

Meslekte Birlik Grubu ile İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu arasında yapılan mutabakat listesinin bozulmasında dışarıdan bir elin müdahalesi konuşulurken, bu elin Türk Loydu Başkanı Mustafa Zorlu olduğu dillendiriliyor.

Çünkü, Turhan Soyaslan önderliğinde bir araya gelen İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu’nun, kapı arkasında en önemli destekçisi görünen Türk Loydu Başkanı Mustafa Zorlu, Meslekte Birlik Grubu listesi ile hazırlanan Mutabakat Listesi’nin Türk Loydu seçimlerinde sıkıntı oluşturacağını tahmin ederek, birlikteliğin bozulmasında büyük rol oynadığı düşünülüyor.

Kulislerde yapılan sohbetlerin paragraf aralarında çıkan sonuç, Mustafa Zorlu’nun, önümüzdeki dönem yapılacak olan Türk Loydu seçimlerinde Osman Kolay’a karşı bir rövanşı vermemek için bu yolu tercih ettiği tahmin ediliyor.

Çünkü Turhan Soyaslan, Osman Kolay’a karşı muhalif hareket başlatılırken, Katılımcı Gemi Mühendisleri Grubu ile beraber olduğu. hatta bazı meslek büyükleri, Katılımcı Gemi Mühendisleri Grubu için Turhan Soyaslan’ı Başkan adayı olarak gördüğü biliniyor.

Bu süreçte Türk Loydu Başkanı Mustafa Zorlu’nun Turhan Soyaslan’ı Katılımcı Gemi Mühendisleri Grubu’ndan kopararak yeni bir oluşumun yapılanmasını sağladığı kaydediliyor.

Kısacası, Meslekte Birlik Grubu ile İsimsiz ve Sınırsız Gemi Mühendisleri Grubu arasındaki ortaklığın bozulmasında Türk Loydu Başkanı Mustafa Zorlu’nun olduğu, kulislerde konuşulan olgu olarak önümüze çıkıyor.

&          &          &

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası 44. Dönem Genel Kurulu, Katılımcı Gemi Mühendisleri Grubu’nun zaferi ile sonuçlandı.

Ayak oyunları, meslek büyükleri bir o kadar da manevralar ile dolu bir seçimle, yeni bir dönemin kapıları açıldı.

Hayırlı Olsun…

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim