Kuşlar geçiyor, derken. Yükseklerden, sürü sürü, çığlık çığlık. Ağlar çekiliyor dalyanlarda. Bir kadının suya değiyor ayakları. İstanbul'u dinliyorum, gözlerim kapalı”. Tıpkı Orhan Veli (Kanık) gibi kendisi de tam bir İstanbul aşığı. Susuz Yaz, Kınalı Yapıncak, Gelin, Kurbağalar, Şellale ve daha nicelerinin unutulmazı. Evet, Yeşilçam’ın dört yapraklı yoncasının birinden yani Hülya Koçyiğit’ten bahsediyoruz. Bugüne kadar yurtiçi ve yurtdışındaki film festivallerinde birçok ödül alan Koçyiğit’le buram buram İstanbul ve deniz kokan bir söyleşi yaptık. Rüzgar Bedava, Yelkenler Fora! : GANİ MÜJDEGüneşin gül cemalini göstermeye başladığı şu günlerde, kimileri bir fırsatını bulup soluğu deniz kenarında almak, kimileri de tekneyle denize açılıp, mavinin gizemini iliklerine kadar hissetmek istiyor. Tıpkı, denize ve yelkene olan merakıyla tanınan ünlü mizahçı Gani Müjde gibi. Müjde, kışın işlerinden dolayı Bodrum Milta Marina’da demirli olan Hayacht’a pek gidemese de teknenin hakkını yazın vermeye çalışıyor. Mayıs’tan neredeyse Eylül’e kadar Bodrum’da olan Gani Müjde ile denizciliğe ve Hayacht’a dair keyifli bir söyleşi yaptık. Bir gemi bin hikaye demek. Belki de daha fazla. O gemiyle yolu kesişenlerin hikayelerinin yanında, her geminin kendine has bir öyküsü vardır. Giden gemilerin ardından sessizce mendil sallamak yerine onları unutturmamak adına bu hikayeleri sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Bu kez Oktay Sönmez, kendisinin de içinde bir çok anısı olan S/S Yozgat’ın hikayesini paylaşıyor bizlerle. Kendi anılarıyla birlikte…Ey Cemaat! Doğa’yı Nasıl Bilirdiniz?Kasırgalar, aşırı yağışlar ve mevsim normallerinin üstündeki hava sıcaklığıyla küresel ısınma kendini hissettirmeye başladı. Son 100 yıl içerisinde dünyanın global ortalama sıcaklığında 0.4 ila 0.8 derecelik bir artış oldu. Yani ortalama bir sıcaklıkta meteorolojik afetlerin olma olasılığı yüzde 10 ise, sıcaklık iki derece arttığında bu oran yüzde 30’a çıkıyor. Durum bu denli ciddi olunca, biz de İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi’nin yolunu tuttuk ve Prof. Dr. Orhan Şen ile küresel ısınmayı tüm yönleriyle masaya yatırdık.Topraktan Sekiz Tekne Bir Liman Fışkırdıİstanbul yüzyıllar boyunca değişik kavimlere ev sahipliği yapmış bir kültür kenti. Eşsiz güzelliği ve coğrafi konumu sayesinde her çağda el üstünde tutulan kent, zengin bir tarihi mirasa sahip. Bu tarih mirasının bir bölümü günümüze kadar gelebilmişse de, bir bölümü yok olup gitmiş, bir kısmı da çeşitli sebeplerle gün ışığına kavuşamamış. Hani İstanbul’un neresini kazsanız tarih fışkırır derler ya, gerçekten de nereye kazma vurulsa altından binlerce yıllık tarih fışkırıyor. Tıpkı Marmaray için yapılan kazılarda olduğu gibi. Kavanoz Dipli Dünya350’den fazla balık bir arada sıralanmış, ziyaretçilerini bekliyor. Nerede mi? Tabii ki, Balık Müzesi’nde. Marmara, Karadeniz, Ege ve Akdeniz sularında yakalanan, nesli tükenen veya tükenmek üzere olan bir sürü balık, Balık Müzesi’nin raflarında meraklılarına arz-ı endam ediyor. Önlem alınmadığı takdirde korkarız ki, sadece bu kavanozlarda görebileceğiz onları. Bu fikrin nereden çıktığını, balıkların nasıl saklandığını öğrenmek ve müzenin son durumuna bir göz atmak istedik. Buyurun hep beraber Balık Müzesi’ne gidelim.
![](/res_upload/vira_haziran.jpg)