• BIST 10792.53
  • Altın 2415.055
  • Dolar 32.2003
  • Euro 34.8307
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 17 °C
  • Antalya 19 °C
  • Muğla 15 °C
  • Çanakkale 15 °C

Marmaray tüpleri boğaza iniyor

Marmaray tüpleri boğaza iniyor
Ulaştırma Bakanlığı DLH Genel Müdürü Ahmet Arslan, Marmaray için imalatı devam eden ilk iki tüpün sonbaharda İstanbul Boğazı'na yerleştirilmeye başlanacağını açıkladı.
Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü Ahmet Arslan, Marmaray projesine ilişkin çalışmaların planlandığı şekilde sürdüğünü belirterek, imalatı devam eden ilk iki tüpün sonbaharda İstanbul Boğazı'na yerleştirilmeye başlayacağını açıkladı. Arslan, yaptığı açıklamada, ilk kez 1860 yılında fikir olarak ortaya çıkan Marmaray projesinin, Gebze'den Halkalı'ya kadar 77 kilometrelik bir hattın rehabilitasyonu ve mevcut 2 hattın iptal edilerek 3 hatta çıkartılmasını içerdiğini hatırlattı.

Projenin 14 kilometrelik kısmının doldurma tüp ve tünellerden oluştuğunu kaydeden Arslan, şu bilgileri verdi:

"1400 metrelik daldırma tüp kısım, 11 tüpten oluşuyor. Bu tüplerin en kısası 98.5, en uzunu da 135 metre. Yükseklikleri 8.5 metre, genişlikleri ise 16 metre. Her bir tüp yaklaşık 18 bin ton ağırlığında. Tüplerin içinde gidiş ve geliş birer tane hat olacak. 14 kilometrenin içinde kalan kısımda 2, bunun dışında kalan kısımlarda ise 3 hat olacak.

İstanbul Boğazı'na yerleştirilecek 11 tüpten 2 tanesi yüzdürülme aşamasına geldi. Önümüzdeki günlerde bu 2 tüp yüzdürülerek başka bir havuza alınacak ve üst kısımları tamamlanacak. İmalatı tamamlanan ilk 2 tüpü sonbaharda İstanbul Boğazı'na yerleştireceğiz. 11 tüpün yerleştirme işlemi ise 2007 yılının sonunda bitecek."

Ahmet Arslan, deniz dibinde tüplerin yerleştirileceği alandaki çalışmaların da devam ettiğini ifade ederek, deniz dibinden yaklaşık 1 milyon 200 bin metreküplük malzeme çıkartılacağını söyledi.

Bu malzemenin şu ana kadar yüzde 70'nin çıkartıldığını ve büyük kısmının Çınarcık Çukuru'na doldurulduğunu belirten Arslan, depremde sıvılaşma riski olan yaklaşık 440 metrelik kısımda ise kazık çakılarak beton enjekte edildiğini bildirdi.

Arslan, bu çalışmanın, tüplerin yerleştirileceği 8 metre genişliğinde ve 440 metre uzunluğundaki alanı kapsadığını dile getirerek, "deniz dibine yaklaşık 63 bin metreküplük beton enjekte ediliyor" dedi.

Ahmet Arslan, Marmaray projesinin en önemli ayaklarından birini de, İstanbul gibi tarihi bir kentin geçmişinin gün yüzüne çıkartılmasını kapsadığını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Arkeolojik kazılar için 2 milyon dolarlık bir maliyet öngörülmüştü, ancak beklentinin çok üstünde 10 milyon doları bulacak. Projeyi 2009'un ortalarında testlere başlayacak şekilde bitirmeyi hedefliyoruz. Çünkü 2010'da İstanbul Avrupa kültür başkenti olacak. Beklentimiz, bu tarihten önce Marmaray'ı bitirerek halkımızın hizmetine vermek."
DenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim