• BIST 2.554,08
  • Altın 986.507
  • Dolar 16.6937
  • Euro 17.6371
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 25 °C
  • Antalya 25 °C
  • Muğla 22 °C
  • Çanakkale 22 °C

Metin Kalkavan ve Ekibi hata yapıyor

RECEP CANPOLAT

Türk Deniz Eğitim Vakfı, öncülüğünde kurulan ve İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın maddi desteği ile hayata geçen Piri Reis Üniversitesi, Türkiye’nin tek denizcilik ihtisas üniversitesi olması sebebiyle göz kamaştırıyor.

Yapılan yatırımlar ile dünyanın sayılı ihtisas üniversitelerinden biri hale gelen Piri Reis Üniversitesi, Türk denizcilik sektörünün gurur abidelerinden biri oldu. Eğitime yaptığı katkılara öncülük eden Metin Kalkavan başkanlığında İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu, Türk Deniz Eğitim Vakfı ve maddi katkılara destek sağlayan İMEAK DTO üyelerini kutlamak lazım.

Ancak ortada kafalarda soru işareti oluşturan konulara da değinmeden geçemeyeceğim.

Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan, aynı zamanda TÜDEV’in kurduğu Piri Reis Üniversitesi’nin Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı da üsleniyor. Aynı Metin Kalkavan, TÜDEV’e, yıllık gelirinin yüzde 50’sini eğitime katkı amacıyla bağış yapan İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın da Yönetim Kurulu Başkanı.

Diyeceksiniz ki bunda ne var? Bu yapılanmada çok şey var.

YÖNETİM ANLAYIŞI ETİK DEĞİL

İMEAK DTO-TÜDEV-Piri Reis Üniversitesi, üçgenindeki yanlışlıkları ve etik olmayan konuları, maddeler halinde sıralamak istiyorum.

Birincisi; Piri Reis Üniversitesi’ne TÜDEV üzerinden gelirinin yüzde 50’sine denk gelen yıllık 25 milyon TL para aktaran İMEAK Deniz Ticaret Odası üyeleri, TÜDEV ve Piri Reis Üniversitesi’nde hiçbir yetkisi yok. Yani Üniversiteyi kuran, her türlü maddi destek sağlayan İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın kurumsal kimliği, Piri Reis Üniversitesi’nde etkisiz eleman konumunda. Piri Reis Üniversitesi’nde etkili eleman ise 120 üyesi olan Türk Deniz Eğitim Vakfı. Bu vakıf ise, ağırlıklı olarak denizcilik sektöründe öncü konumunda bulunan toplam 10 ailenin kontrolünde. Kısacası, Piri Reis Üniversitesi’nde parayı veren düdüğü çalamıyor.

İkincisi; İMEAK Deniz Ticaret Odası, Eğitim Gideri olarak TÜDEV ve Piri Reis Üniversitesi’ne para aktarıyor. TÜDEV ve Piri Reis Üniversitesi, bu para ile üniversitenin ihtiyaçları olan harcamalar yapıyor. Üniversiteye eğitim gemisi olarak Ankara Feribotu’nu satın almak için Denizciler Turizm ve Denizcilik A.Ş. ile görüşmelere başlıyor.

Ankara Feribotu’nu Piri Reis Üniversitesi adına alacak olan Metin Kalkavan. Ankara Feribotu’nu satacak olan geminin sahibi Denizciler Turizm ve Denizcilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan. Alıcı Metin Kalkavan, Satıcı Metin Kalkavan…

Adama sorarlar, kamu görevi yapan bir isim, kendi ortak olduğu şirketten bir emtia satın alırsa, buna en hafif tabirle, “bu nasıl ticaret kardeşim” diye isyan edilir.

Üçüncüsü; Denizciler Turizm ve Denizcilik A.Ş’nin satışa çıkardığı 6650 LT’luk Ankara Feribotu Aliağa Gemi Geri Dönüşüm fiyatları çerçevesinde ton başı fiyatı 320 dolar. Bu gemi söküme göndersen, en baba fiyatla 2 milyon 150 bin dolara satılır. Ancak, TÜDEV ve Piri Reis Üniversitesi, bu gemiye 7 milyon 500 bin dolar para ödüyor.

TÜDEV, Piri Reis Üniversitesi ve Denizciler Turizm ve Denizcilik A.Ş’nin yani üçünün de Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sualp Ürkmez’e göre Ankara Feribotu’nun değeri 12 milyon dolar. Sualp Ürkmez’in iddiasına göre Ankara Feribotu, Piri Reis Üniversitesi’ne 4 milyon 500 bin dolar, daha ucuza mal ediliyor.

Ne kadar ucuz olursa olsun, alıcı ve satıcının aynı kişiler olması şaibeyi artırır. Adamın biri çıkar, “Kardeşim Denizciler Turizm ve Denizcilik A.Ş. zarar ediyor. Gemiyi 2 milyon dolara hurdaya çıkaracaklarına kendi kontrolündeki, Piri Reis Üniversitesi’ne 3 katına çakıyorlar. Para İMEAK Deniz Ticaret Odası bütçesinden ödeniyor. O kadar ucuzsa kendi ceplerinden ödesinler. Atıl bir gemiyi bağışlanan parayla, kendi şirketlerine aktarıyorlar” derler. Demeseler bile sessiz düşünürler.

ŞAİBE İDDİASI BAŞ AĞRITIR!

Dördüncüsü; Piri Reis Üniversitesi’ne TÜDEV kanalıyla arsa satın alınıyor. Tuzla bölgesinde belirlenen arsalara milyon dolarlar ödeniyor. Satın alınan arsalar arasında Nevzat Kalkavan ve Faruk Ürkmez’in de içinde bulunduğu isimler yer alıyor. Arsayı satan Nevzat Kalkavan ve Faruk Ürkmez, arsayı satın alan Metin Kalkavan ve Sualp Ürkmez. Biri diğerinin ağabeyi, öbürünün babası.

Bu konu ile ilgili muhataplar, şöyle savunma yapabilir. “Kardeşim hem arsaları rayiç fiyatın altında aldık, hem de o bölgede en büyük araziler, bu şahıslara aittir” denilebilir.

Ancak, ne olursa olsun bu arazi satış ve alış işlemleri etik olarak doğru değildir. İsmi geçen şahısların kardeşi ve oğlunun görev aldığı kurumlara satılan her türlü emtia, şaibeli olur. Ayrıca, ismi geçen Ürkmez ve Kalkavan aileleri TÜDEV ve Piri Reis Üniversitesi Mütevelli Heyeti’nde olmalarından dolayı, şaibe artar. Şaibeli olmayan tek konu, adı geçen isimlerin bölgede bulunan arsaları tereddütsüz Piri Reis Üniversitesi’ne bağışlanmasıyla önlenebilir.

Eğitime katkı sağlayan, İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın paraları, “ben yaptım oldu” mantığıyla TÜDEV, Piri Reis ve İMEAK DTO Yöneticileri kanalıyla har vurulup harman savrulmamalı.

Son olarak, bir konuyu tarihe not düşme adına değinmemde fayda var.

Yönetim anlayışında, "etik olmayı yaşam şekli" olarak kabul ettiğini, iddia eden Metin Kalkavan, Piri Reis Üniversitesi konusunda hiç de etik davranmıyor. Eğitime katkı sağlanmalı. Öğrenci yetiştirip, Türk ticaret filosunda görevlendirilmeli. Ancak bunu yaparken, kamunun ve sektörün parasını, etik olmayan yollarla kullanılmamalı. Eğer bu yönetim anlayışı bu şekilde devam ederse, ilerde bu isimlerin başları çok ağrır.

Benden söylemesi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Gemici
19 Ocak 2014 Pazar 20:44
Yalakalık görevi
Metin Kalkavan kendi aile şirketine bu gemiyi 7,5 milyon dolara alır mıydı acaba ? Önce buna bir cevap versin.Rıza Terkine ve Mehmet Çetin rumuzu ile yazanlar, size cevap vermeye bile gerek yok. Görevinizi iyi yapıyorsunuz.
176.238.196.98
Osman Topalkesen
19 Ocak 2014 Pazar 15:11
ydo mu? yoksa konu başka bir şey mi?
mehmet çetin bey, konu geminin hangi okula alındığı mı? yoksa nasıl alındığı mı? alınan para kamunun parasıdır, hepimizin parasıdır,
eğer bir yolsuzluk var ise, çalınan para hepimizin cebinden çalınmıştır,
yok siz zaten çalan taraftasanız elbette konuyu dağıtmak adına alakasız bir tartışma ortamı yaratmak isteyebilirsiniz ydo diyerek,
eğer eğer eğer, birileri gerçekleri ortaya çıkarsa da,
ne hak yense ne de insanlar haksız yere suçlansa,
176.42.116.134
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan
19 Ocak 2014 Pazar 12:38
İMEAK DTO'nun TÜDEV'e yardımı
Sayın Mehmet Çetin, İMEAK DTO'nun eğitim yardımı ülkemizde mevcut tüm sivil denizcilik oklularına eşit olarak dağıtılmalıdır. Yalnız İTÜ DF'ne verilsin diyen mi oldu? Böyle 25 milyon gibi
eğitime ayrılan çok büyük bir para varsa bundan ülkemizdeki tüm denizcilik okulları eşit olarak yararlanmalıdır. Bu okulların sayılamayacak kadar eksikleri vardır.Bu 25 milyonun bir okula verilmesindeki en önemli çarpıklık her şeyden önce ANKARA gemisinin bir okul gemis olabilecek nitelklere sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Fiyatı da ayrı bir mesele? Bağışlansaydı bile Ankara gemisi okul gemisi olamaz. Okul gemisi sadece turistik gezi yapmak değildir. Öğrenci okul gemisinde deniz ticaretini öğrenmelidir. Ayrıca işletme giderleri nasıl karşılanacak? Diğer çarpıklıkları daha önceki yorumlarımda görebilrsiiniz. Size ülklemiz denizicliğini düşünmenizi öneririm. Bizim başka bir düşüncemiz yok. Yorumlarımızın tek sebebi budur. Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com
46.197.149.173
Mehmet Çetin
18 Ocak 2014 Cumartesi 15:01
1
Bu destek Piri Reis Üniversitesi'ne değil de şu öve öve bitirilemeyen YDO(!)'ya yapılsaydı konu bu kadar dillendirilir miydi acaba.
85.102.59.203
Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim