• BIST 1.461
  • Altın 506,251
  • Dolar 8,3655
  • Euro 10,1213
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 27 °C
  • Muğla 25 °C
  • Çanakkale 27 °C

Ali Torlak: Bakan tersaneleri kapatsın

Ali Torlak: Bakan tersaneleri kapatsın
MHP İstanbul Milletvekili Ali Torlak denizcilik sektörünün sorunlarını meclis kürsüsünden dile getirerek AK Parti iktidarını sektörün sorun ve sıkıntılarına karşı duyarsız olmakla ve sorunların karşısında aciz kalmakla suçladı.

ALİ TORLAK, BAKAN YILDIRIM'A FENA YÜKLENDİ

MHP İstanbul Milletvekili Ali Torlak denizcilik sektörünün sorunlarını meclis kürsüsünden dile getirerek AK Parti iktidarını sektörün sorun ve sıkıntılarına karşı duyarsız olmakla ve sorunların karşısında aciz kalmakla suçladı.

2008 yılında başlayan küresel ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerin başında denizcilik sektörünün geldiğini defalarca meclis kürsüsünden dile getirdiğini, bugün bir kez daha konuyu gündeme taşıdığını söyleyerek AK Parti hükümetini göreve çağırdı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ı sert sözlerle eleştiren MHP İstanbul Milletvekili Ali Torlak TBMM Genel Kurulu’nda denizcilik sorunlarıyla ilgili yaptığı konuşmada şunları dile getirdi;

"Tuzla’da 2008’den bu yana yaklaşık 40 bin kişi çalışırken bu sayı şu anda 3.500 kişiye kadar düşmüştür. Dünlerde 40 bin kişi, yan sanayisiyle birlikte değerlendirdiğinizde yaklaşık 300 bin kişiye ekmek veren bir sektör bugün maalesef kapanma noktasına gelmiştir. Bugün Tuzla’da tersanelerin çalışmıyor olmasından görülüyorki AKP Hükümeti ve Sayın Bakan maalesef üzüntü duymamaktadır. Büyük bütçelerle yapılan yeni tersane yatırımları yarım kalmıştır, mevcut tersanelerde on binlerce işçi, yetişmiş personel sektör dışına çıkmıştır ve köyüne geri dönmüştür. Oysa kriz başladığında, başında hükümet “Teğet geçecek” söyleminden vazgeçseydi ve buna biraz da tedbir alsaydı bugün tersanelerimiz bu durumda olmayacaktı. Kriz öncesi kredi verebilmek için denizcilerin kapısından eksik olmayan bankalar, denizcilikten kazandıklarını unutup mevcut kredileri geri çağırmak için birbirleriyle yarışmasalardı bugün binlerce kişi işsiz kalmayacaktı, ekonomimiz bu derece de sıkıntıya girmeyecekti.

Durum bizde böyleyken dünya deniz ticaret filosu hükümetlerin destek ve teşvikleriyle kriz yıllarında da üretime devam etmiştir. Bizde de AKP hükümeti her ne kadar söylemlerinde “Üç tarafı denizlerle çevrili ülke sahibiyiz” deseler de denize sırtını dönmüşlerdir. Uzak Doğu ülkeleri, Çin başta olmak üzere Güney Kore, Vietnam, Bangladeş gibi ülkeler denizcilik sektörünün devlet tarafından desteklenmeleri ile ayakta kalmışlar ve dünya yeni gemi inşa pastasından çok büyük kısmını ele geçirmişlerdir.

TÜRKİYE'NİN ALDIĞI PAY YÜZDE BİR

Dünyanın en önemli denizcilik yayınlarından olan Ship Yard Monitor isimli derginin Ocak 2013’te yayımladığı son rapora göre, armatörler geçen yıl gemi yatırımları için 1,087 adet gemi siparişi vermişlerdir. Bundan bizim aldığımız pay yüzde 1’dir.

Denizcilikten sorumlu Sayın Bakan, bu konuda denizden sorumlu olmasına rağmen, yetkili olmasına rağmen sınıfta kalmıştır. Bunu kendisi de kabul etmiştir. Çünkü müsteşarlık olan Denizcilik Müsteşarlığını kapatıp bir genel müdürlük düzeyine indirgemiştir ve dolayısıyla da bunu kendisi de kabul etmiştir.

Dün, 57’nci Hükümete kızan Sayın Bakan, 57’nci Hükümet döneminde tersanelerin çok zor durumda olduğu günlerde 50 milyon TL gibi bir kredinin verilmesini sağlamış ve sektörün ayağa kalkmasını, hayatını idame ettirmesini sağlamışlardır ve bu kredilerin hepsinin de geri dönüşleri olmuştur.

TERSANE ALANLARINI YANDAŞLARINA TAHSİS ETTİ

Geçmişte ne olmuşsa olmuş, bundan sonra ne yapabiliriz? Sayın Bakan, bunlarla ilgili hazırlık yapmış mıdır? Bana göre hazırlık yapmamıştır. Peki, Sayın Bakan, hiç mi iyi bir şey yapmamıştır? Sayın Bakan, iyi bir şey yapmıştır, o da şudur: Yeni tersane alanları açmıştır ancak açtığı alanları da kendi yandaşlarına tahsis etmiştir.

Dolayısıyla bu yanlış devam etmiştir ve bugün Türkiye’deki tersanelerin sadece ve sadece yandaşlarının dışında çalıştığını söylemek maalesef mümkün değildir.

Kredi Garanti Fonu’ndan kredi kullanılmasını sağlayan Sayın Bakana bu kredinin yanlış çıktığını ve bunun kimseye faydasının olmayacağını söylediğimizde, Sayın Bakan “Kredibilitesi olanlara biz kredi veriyoruz.” demiştir ve sıkıntısı olanlara verilmemek üzere bir kredi tahsisi yapmıştır. Bu da sektörü zor durumda bırakmıştır.

Bugün ne yapılabilir? Sayın Bakan, bir şey yapmalı, tekrar kendisi bir ekip, bir komisyon oluşturmalı, bununla ilgili denizcilik sektörünün mutlaka sorunlarını tespit etmelidir. Eğer bunu yapmıyorsa, tersanelere bir can suyu veremeyecekse ve bununla ilgili bir çalışma yapmayacaksa, Sayın Bakan, bu tersaneleri kapatsın. Eğer bunu da yapamıyorsa, akil adamları devreye soksun, tersanelerle ilgili bir akil adamlar heyeti oluştursun, bu sıkıntıları yerinde tespit ederek Türkiye Büyük Millet Meclisine bu konuyu getirmelidirler” dedi.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İMDAT ÇİÇEK
12 Mayıs 2013 Pazar 13:08
TERSANELER
Tuzla tersaneleri kaderine terk edilmiştir bundan sonra ayakta durabilen kalırsa kalır yoksa kapıya kilit vurur. Devletten yardım istemek boşunadır,sayın vekilim değerli tersane işletmecileri,esasında bu konulara bu işlerin içinde olanlar vakıftır.Bağlantıları sağlam olan tersanelerimiz yollarına arkasına bakmadan devam etmektedirler,SOS ÇAĞRISINDA BULUNMANIN BİR ANLAMI YOK. WWW.OPTİMASHİPSERVİCES.COM
85.103.94.167
Müh.Kaptan Refik Akdoğan
17 Nisan 2013 Çarşamba 17:05
Tersanelerimiz
Açıkça görülüyor ki Hükümetimiz tersanecelere yardım edemeyecek. Tekrar ediyorum tersaneler İmeak DTO içinde kalırsa dertlere çare bulmak pek mümkün olamayacaktır gibime geliyor. Çünkü gemi inşa ağır sanayidir ve deniz ticaret ile bir ilgisi yoktur. Örneğin hastanelere hastane malzemeleri imal eden fabrikalar nasıl hastane olarak görülmüyorsa bizim tersaneciler de artık sorunlarını devlet büyüklerimize aksettirebilmeleri için bağımsız olmaları gerekiyor. Allah yardımcıları olsun.
www.refikakdogan.com
24.133.110.255
İsmail Türkoğlu
17 Nisan 2013 Çarşamba 12:38
İmdat çığlığı
Tersane sektörü kan ağlıyor. Hakikaten Tuzla'daki tersaneler kapatılacaksa bunu açık açık söylesinler. Sn. Vekil tersane sahibi olarak bunları bakana rağmen açıklıyorsa hakikaten işler bitmiş demekti. Tuzla'nın üst taraflarına yapılmakta olan ve yapılacak olan toplu konutlarla bölgenin nüfusu 500 bini bulacak. Bu insanlara gezmek için yer lazım. Hükümet tarımı, tekstili bitirdi tersaneler de bitse ne olacak. Yandaşların tersaneleri, gemicileri var nasıl olsa. Onlara birşey olmaz nasıl olsa....
176.218.221.35
sayın vekil teşekkürler
16 Nisan 2013 Salı 10:18
bu hükümetin
en iyi bildigi memuruna habire zam yap mak halbuki bir ülkeyi ayakta tutan ozel sektördür öve özel sektörün dünya ile rekabet edebilmesi için vergilerin düşürlmesi lazim bizde ise tam tersi
160.75.107.148
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim