• BIST 3.179,99
  • Altın 988.035
  • Dolar 18.4995
  • Euro 18.1294
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 35 °C
  • Muğla 30 °C
  • Çanakkale 27 °C

Nelson'ın Kanı

Kpt. MESUT AZMİ GÖKSOY

Denizciler için İngiliz limanlarında en kolay arkadaş edinme (erkek denizciler için özellikle kız arkadaş, hanım denizciler için de erkek arkadaş) ve çevre kurmanın en kısa ve garantili yol tavsiyesi ;

İngiltere’de çalışan kişiler genellikle akşam üzeri iş dönüşü evlerine gitmeden önce yalnız veya arkadaşları ile muhakkak bir bara uğrayıp birer bira içtikten sonra evlerine dönerler ve siz de bir İngiliz limanında gemiden dışarı çıkacaksanız bu saatlerde dışarı çıkın ve özellikle yoğun bir barı tercih ederek, içeri girip yavaşça bara yaklaşın ve barda oturan kişileri kısaca kontrol ederek, kimlerden hoşlandıysanız, tam onların arkasından bara yaklaşarak, birazcık özellikle hoşlandığınız kişilerin veya kızların hemen arkasından  ve herkesin duyabileceği bir ses tonu ile direkt olarak barmene  ‘’bir Nelson Blood istiyorum’’ diye sipariş verin. O anda herkesin büyük bir şaşkınlıkla size dönüp baktığını fark edeceksiniz, hiç oralı olmayın, çünkü balıklar oltaya takılmıştır.

Barmenin size uzatacağı bardağı alarak boş bir masaya oturun. Yer yoksa hoşlandığınız o kızların hemen arkasında ayakta durarak yüzünüzü barın içine çevirin. çok değil hemen bir dakika çerisinde o kişiler veya kızlar sizin omuzunuza dokunup, ‘sorry’ diyerek size kim ve nereli olduğunuzu, ne iş yaptığınızı ve bu sözü nereden öğrendiğini soracaklardır. Kibarca, denizci ve Türk olduğunuzu söyleyin ve tekrar onlara arkanızı dönerek barın içlerine bakmaya devam edin. Boş bir masa bulup da oturmak en avantajlısıdır. Çünkü biraz evvel omuzuna dokunanlar masanıza gelerek izin isteyip oturacak ve sorularına devam edeceklerdir. Masada en beğendiğiniz kızın gözlerinin içerisine bakarak anlatmaya başlayın. Öncelikle olay şöyle; İngilizlerin tarihinde ‘Admiral Horatio Nelson’ değer verilen bir numaralı ulusal kahramandır. Londra’da Square’da dünyanın hemen hemen en büyük heykel ona aittir.(74 metre) 1805 tarihinde Gibraltarın batısında, İspanyanın güneyinde İspanya,Fransa ve Hollandaya karşı  İngiltere’nin dünyanın en meşhur savaşı kabul edilen 'Trafalgar Savaşı' gerşekleşmiştir. İngiltere donanmasın başında bulunan Admiral Horatio Nelson’ın ulusal kahramanlığıdır ve İngiltere galip çıkmıştır.

Savaş sırasında bir top mermisi parçası ile Nelson geminin güvertesinde vurulmuş ve ölmüştür. Ancak ölmeden önce (O zamanlarda gemiler arası konuşma özel anlamlı alfabetik flamalar ile yapıldığından) diğer gemilere son emrini verir. Herkes İngiltere için elinden geleni yapacak. Hatta şu anda İngiltere’de onun bir resmi yayınlanıyor ve altında, herkes İngiltere için elinden geleni yaptı mı? diye soruyor. Her yıl onun için yeni pullar bastırılıyor, seminerler düzenleniyor ve hatta restoranlarda verilen peçeteler üzerinde bile onun resimleri basılıyor. Gelelim bizim sözün açıklamasına; savaş alanında ölen bu kahramanın cesedini İngiltere’ye geri götürebilmek ve cesedin bozulmasını önlemek için tarih boyunca denizcilerin ulusal içkisi olarak kabul edilen ROM akıllarına geliyor ve cesedi bir fıçı rom içine koyarak bozulmadan İngiltere’ye geri getiriyorlar.

Thimes nehrinde bütün devlet büyüklerinin de katıldığı ve bir gemi üzerinde nehrin bir başından bir başına seyredek cenaze merasimi düzenleniyor. Ceset fıçıya konduğunda Nelson’ın hala yaraları kanadığı için, kanı roma da bulaşıyor. Bütün o zamanki Admiralty yetkilileri bu romdan birer bardak içiyorlar ve o yıldan sonra İngiltere’de romun diğer adı 'NELSON’S BLOOD' olarak kullanılıyor. Yani barda verdiğiniz sipariş aslında rom istemenizdir. Tabiki bu isim İngilizler haricinde bilinmediğinden, kullanıldığında onların gözünde büyük sempatik bir hava oluşturuyor. İşin skandal boyutu; Londra Ulusal Müzede Nelson’ın ölüm zamanını temsil eden bir yağlı tablo var ve bu tabloda Nelson arkadaşlarının kollarında can verirken iki kolunu da yana açmış vaziyette resmedilmiş ancak Nelson bir kolunu daha teğmen iken bir savaş sırasında kaybetmişti ancak yine de bu bir sanat eseridir. 

Kaynak: Admiral Nelson-London, The Painting of the Ocean- Londra, UK

Yazarın Diğer Yazıları
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim