• BIST 2.425,56
  • Altın 968.748
  • Dolar 17.3078
  • Euro 17.6034
  • İstanbul 28 °C
  • Ankara 30 °C
  • İzmir 32 °C
  • Antalya 30 °C
  • Muğla 31 °C
  • Çanakkale 31 °C

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı gerçekleştirildi
İMEAK DTO’nun Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda konuşan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Tamer Kıran, Rusya ve Ukrayna limanlarında Türk sahipli 48 adet gemi bulunduğuna dikkat çekerek “Bu gemilerin güvenli şekilde bölgeden ayrılmaları en büyük dileğimizdir” dedi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır Başkanlığı'nda, COVID-19 tedbirleri kapsamında video konferans ve fiziki katılım ile gerçekleşti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, meclisin açılışında katılımcılara Ukrayna-Rusya krizine ilişkin düşüncelerini aktardı. Ardından Deniz Ticaret Odası Meclisi'nin toplantı zabıtları, 2022 Aralık ayı mizanı ve fasıllar arası talepleri, 2021 yılı bilançosu ve kesin hesabı, 2022 Ocak ayı mizanı, Tarkem Tarihi Kemeraltı İnşaat Yatırım Ticaret A.Ş.'nin sermaye artırımı görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın Şubat ayı faaliyetleri sunumunun ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Tamer Kıran bir konuşma yaptı.

“KARADENİZ'DE ÇOK SAYIDA GEMİMİZ HİZMET VERİYOR”

Rusya ve Ukrayna limanlarında Türk sahipli 48 adet gemi bulunduğuna dikkat çeken Kıran, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

"Bir süredir Rusya ile Ukrayna arasında gerginliğe sahne olan Karadeniz bölgesinde maalesef arzu edilmeyen gelişmeler yaşanıyor. İlk adımı Ukrayna’nın doğusundaki iki şehrin bağımsızlığını tanıyarak atan Rusya, 24 Şubat tarihinde de bu ülkeye yönelik askeri harekât başlattı. Aradan geçen süreçte maalesef çatışmalar Ukrayna genelinde devam ederken, sivil halkın durumu endişe yaratıyor. Ticaretimizin yoğun olarak devam ettiği bir bölge olan Karadeniz’de, çok sayıda gemimiz hizmet veriyor. Krizin ilk gününden itibaren oda olarak Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Sahil Güvenlik Komutanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesinde kurulan Ana Arama Kurtarma Koordinasyon Merkezi ile yakın irtibat kurarak gelişmeleri çok yakından izledik, izlemeye devam ediyoruz. Bölgeye ilişkin ulusal ve uluslararası uyarıları yazılarımızla üyelerimize duyurduk. Son olarak 27 Şubat Pazar günü, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız Azak Denizi limanları ile Ukrayna ve Rusya'nın Karadeniz limanlarına uğrayacak ve bu limanların açıklarında seyir yapacak Türk bayraklı gemilerin güvenlik seviyesinin en üst düzeye yükseltildiğini bildirdi.

Geldiğimiz noktada Türk sahipli yabancı bayraklı bir gemiye yapılan, çok şükür ki can kaybı ve yaralanmanın olmadığı saldırı dışında başka bir saldırı yaşanmadı. Halen Ukrayna ve Rusya limanlarında operasyonlar durmuş vaziyettedir.  Bu limanlarda bugün itibarıyla tespit edebildiğimiz kadarıyla 48 adet Türk sahipli gemi bulunmaktadır. Bu gemilerin güvenli şekilde bölgeden ayrılmaları en büyük dileğimizdir. Bölgeye yakın seyreden gemilerimizin de güvenlik uyarılarına en üst düzeyde riayet etmelerini önemle belirtmek isterim. Ne yazık ki, Rusya’nın Ukrayna operasyonu ile başlayan son jeo-politik gelişmeler küresel büyüme ve enflasyon üzerinde yeni ve önemli bir risk olarak karşımıza çıkmış durumdadır. Avrupa’nın merkezine yakın bir bölgede yaşanan bu sıcak savaş ortamı başta bu bölge olmak üzere tüm dünyada ekonomik aktiviteyi yavaşlatma riski taşımaktadır. Süreç ne kadar uzarsa ticaret ve büyüme üzerindeki riskler de o kadar artacaktır.

Türkiye olarak 2022 yılında ekonomimiz sanayi üretimine dayalı ihracata yönelik ivmelenmeyi sürdürme aşamasında iken, hemen yakınımızda çok iyi dış ticaret ortaklarımız olan iki ülke arasında savaşın başlaması bizim açımızdan da hiç arzu edilmeyen bir durumdur. Önümüzdeki süreçte savaşın gidişatına bağlı enerji, gıda ve turizm başta olmak üzere negatif etkilerini göz ardı etmememiz gerektiği kanısındayım. Bölgemizin ve dünyanın güvenliğine ciddi bir tehdit teşkil eden iki ülke arasındaki bu savaşın bir an önce sonlanması en büyük temennimizdir. İnşallah bir an önce barışı sağlayacak adımlar atılır, özellikle can kayıplarına son verilir."

“DENİZCİLİK PİYASASINDA ŞUBAT AYINDA POZİTİF GELİŞMELERİ İZLEDİK”

Ocak ayında 34 adet gemi sipariş edildiğine vurgu yapan Kıran, "Denizcilik piyasasında genel olarak Şubat ayında pozitif gelişmeleri izledik. 2022 yılına düşüşle başlayan dökme yük navlunları Şubat ayının son haftasında toparlayarak Ocak ayının ilk haftası seviyelerine çıkmıştır. Konteyner piyasası için 2021 yılını etkileyen liman sıkışıklıkları ve lojistik aksamalar, 2022 yılı başlarında da devam ederken bu durumun yıl boyunca devam edebileceği öngörülmektedir. Bununla birlikte 2022 yılına yüksek seviyelerle başlayan konteyner piyasası, Şubat ayında tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaştı.  Buna paralel olarak konteyner yeni gemi inşa piyasasında Ocak ayında toplam tahmini yatırım değeri 3.8 milyar dolar olan 311 bin TEU'luk 34 gemi sipariş edildi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) dış ticaret verilerine göre, 2021 yılında ülkemizin toplam ihracatı 179 milyon 261 bin ton, toplam ithalatı 230 milyon 947 ton olmuştur. Buna göre ihracatımızın 144.9 milyon tonu, ithalatın da 213.1 milyon tonu denizyoluyla yapılmıştır. Böylece 2021 yılında ihracat ve ithalatın toplamının yüzde 87.5’i denizyolu ile gerçekleştirilmiştir” ifadelerini kullandı.

“DENİZ TAŞIMACILIĞI, EN DÜŞÜK SERA GAZLARI EMİSYONU GERÇEKLEŞTİRİLEN TAŞIMA METODUDUR”

“Deniz Ticaretinde İklim Değişikliği Tedbirlerinin Türk Sahipli Gemi Filosuna Etki Değerlendirme Analizi” projesine dikkat çeken Kıran, "Odamız bünyesinde geçen yıl başlattığımız Deniz Ticaretinde İklim Değişikliği Tedbirlerinin Türk Sahipli Gemi Filosuna Etki Değerlendirme Analizi projesini tamamladık ve sonuçlarını da 1 Mart tarihinde düzenlediğimiz webinar ile tüm üyelerimize duyurduk. Deniz taşımacılığı, tüm taşıma modları arasında birim yükün birim mesafe taşınması için en düşük sera gazları emisyonu gerçekleştiren taşıma metodudur. Tankerler ve dökme yük gemileri, dizel tahrikli demiryolu taşımacılığına göre 6’da 1, karayolu taşımacılığına göre 19’da 1, Havayolu taşımacılığına göre 90’da 1 sera gazı salınımı yapmaktadır. Deniz taşımacılığı küresel yüklerin yüzde 80’inden fazlasını taşımasına rağmen sera gazları salınımı ulaştırma kaynaklı sera gazları salınımlarının içindeki payı yüzde 11.17’dir. Diğer taraftan denizcilik tüm ulaştırma modları arasında yüzde 11.17 ile en düşük sera gazı salınımına sebep olmakta iken sera gazı salınımı küresel ölçekte değerlendirildiğinde yüzde 2.89’luk paya sahiptir. Sektörümüzün uluslararası özelliği nedeni ile Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) şemsiyesi altında başlayan deniz taşımacılığının 2050 yılı ile sera gazları emisyonunun %50 azaltılması çabasının parçası olan Yeni Gemilerde Enerji Verimliliği’nden (EEDI) sonra Mevcut Gemilerde Enerji Verimliliği (EEXI) ve Gemilerde Karbon Yoğunluk Göstergesi (CII) kuralları kabul edilmiş ve 2023 yılı başından itibaren uygulanmaya başlayacaktır. Bu nedenle İMEAK DTO bünyesinde, 3 aşamalı değerlendirme çalışması başlatılmış ve ilk aşamada gemilerden sera gazları azaltım projesinin birinci aşaması olan Türk sahipli deniz ticaret filosu sera gazları emisyon değerlerinin saptanması ve uluslararası kurallara uyum değerlendirmesini tamamlamış, ikinci aşama olan sera gazları emisyon azaltım teknolojik tedbirleri değerlendirmesi aşamasına geçilmiştir. 3. aşama olan yakıt vergisi ve Emisyon Ticaret Sistemi’nin de (ETS) olduğu pazar bazlı tedbir uygulamalarının etkileri konusunda IMO ve AB kapsamında gelişmeler de yakından izlenmektedir” açıklamasında bulundu.

“DENİZCİLİK MESLEĞİNDE ÇALIŞAN KADIN SAYISININ ARTIŞI SEVİNDİRİCİ”

Kıran, "Bu ay 8 Mart’ta Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayacağız. Son yıllarda emek yoğun bir meslek olan denizcilik mesleğinde de çalışan kadın sayısının artışını fevkalade sevindirici bir gelişme olarak değerlendiriyor ve bu vesile denizcilik sektörü başta olmak üzere tüm çalışan kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum. 18 Mart’ta, Çanakkale Zaferi’nin 107. yıldönümüne erişeceğiz. 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere vatanımız için canını feda eden aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve minnetle anıyorum. Mübarek üç ayların 3. kandili olan Berat Kandili’ni de 17 Mart Perşembe akşamı idrak edeceğiz. Mübarek gecenin, ülkemize, İslam alemine sağlık, huzur ve hayırlar getirmesini diliyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum"  ifadelerine yer verdi.

2021 YILI BİLANÇOSU VE KESİN HESABI

İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Olağan Meclis Toplantısı, 3 Mart Perşembe günü gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, 2021 Yılı Bilançosu ve Kesin Hesabıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Bir yandan kanunlarla İMEAK Deniz Ticaret Odası’na yüklenen kamusal nitelikteki görevleri eksiksiz bir biçimde yerine getirirken diğer yandan üyelere en iyi şekilde hizmet vermenin ve Oda faaliyetlerini etkili ve verimli bir şekilde yürütmenin gayreti içerisinde olduklarını ifade eden Tamer Kıran, bütçeyi hazırlarken ve uygularken 3 önemli ilkeleri olduğunu; bu ilkelerin şeffaflık, üyelerin ihtiyaçları doğrultusunda imkanlar sunmak ve bu hizmetleri yaparken tasarruf ilkelerini gözetmek olduğunu kaydetti.

83 MİLYON 500 BİN TL BAĞIŞ

İMEAK DTO’nun en değerli eseri olarak nitelendirdiği Piri Reis Üniversitesi ve vakfedeni Türk Deniz Eğitim Vakfı’na bütçe imkanları nispetinde desteğe devam ettiklerini aktaran Kıran, “Odamız yıllık gelirinin yüzde 36’sı oranında kalarak 83 milyon 500 bin TL bağışta bulunduk. Bundan başka ülkemizde mevcut denizcilikle ilgili tüm okullarımıza talepleri doğrultusunda ihtiyaçlarını karşılamaya bütçe imkanlarımız çerçevesinde devam ettik. Ayrıca devletimiz tarafında düzenlenen kapmanyalara katkıda bulunduk, odamıza denizcilikle ilgili kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinden gelen talepleri titizlikle inceleyip uygun olanlara yine bütçe imkanlarımız çerçevesinde bağış, yardım ve sponsorluklar şeklinde katkı sağladık. Bu bağlamda geçtiğimiz yıl 91 ayrı kurum ve kuruluşa toplam 15 milyon 613 bin 777 TL katkı sağladık” diye konuştu.

İMEAK DTO İZMİR ŞUBESİ HİZMET BİNASI TEMMUZ AYINDA AÇILACAK

İMEAK DTO’nun hizmet binaları ile ilgili çalışmalara devam ettiklerini dile getiren Kıran, şöyle konuştu:

“Her şubemizin odamıza yakışır bir hizmet binasına sahip olması için gayret gösteriyoruz. 2019 yılında Bodrum şube, 2020 yılında Aliağa Şubesi hizmet binalarını satın almıştık. Yine İzmir Şubesi’nin inşaat çalışmaları planlandığı şekilde devam etmektedir. İnşallah bu yıl Temmuz ayında bu binamızın da açılışını gerçekleştireceğiz. 2021 yılında ise Kocaeli ve Fethiye şubeleri binalarımızı sizlerin onayı ile satın aldık. Şu anda Kocaeli Şubemiz bu binada hizmet vermektedir. Fethiye’deki bina ile ilgili tadilat ve teşrifat çalışmalarımız devam ediyor. Fethiye şube binamızı da bu yıl yaz aylarında faaliyete geçirmeyi planlıyoruz.”

PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM GEMİSİ

Piri Reis Üniversitesi Eğitim Gemisi’nin satılması hakkında konuşan Kıran, “Mütevelli heyeti bu kararında geminin bekleme yeri için bağlama rıhtımının bulunamaması, üniversite bünyesinde gemiyi idare edebilecek kadronun olmaması, böyle bir kadro kurulmasının yüksek maliyeti, geminin yıllık 1 milyon dolar civarında olan işletme maliyetinin üzerine staj seferini icra etmek için harcanması gereken yaklaşık 500 bin dolar sefer masrafı eklendikten sonra ortaya çıkan bir buçuk milyon dolar civarındaki maliyetin karşılığında 250 öğrenci için staj imkanı sağlanmış olmasının getirdiği çok yüksek maliyet, Marmara Denizi içerisinde dur kalk yaparak çok sağlıklı bir staj yapılamıyor olması hususlarını da dikkate almıştır. Ayrıca geminin işletmesinin üniversite bünyesinde yapılıyor olmasına bağlı olarak ciddi bir ek iş yükü oluşturması, böylesine bir bütçenin YÖK’ün kurallarına tabi olarak yürütülmesinin zorluğu, YÖK mevzuatı nedeniyle geminin işletilmesi sırasında ve tamir bakımı sırasında karşılaşılan ve aşılması neredeyse imkansız kurallar silsilesi de önemli bir etken olmuş, geçmişte gemiye yapılan masraflara ilişkin YÖK’e yapılan şikayet neticesinde YÖK’ün olaya bakış açısının denizcilik örf adet ve teamüllerine çok uyuşmaması da böyle bir kararın alınmasında etkili olmuştur. Öte yandan hali hazırda ikinci el gemi fiyatlarının gelmiş olduğu yüksek seviyelerden de yararlanmak amacıyla satışa çıkarılan gemimizin satış süreci şu an itibariyle henüz tamamlanmamış olup, süreç nihayete erdiğinde sonuç meclisimizde paylaşılacaktır” dedi.

HİB Yönetim Kurulu Muhasip Üyesi Mehmet Erdoğan, Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın ve Emekli Tuğgeneral Naim Babüroğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Mart Ayı Meclis Toplantısı'na konuk olarak katıldı.

Mustafa Aydın, davet edildikleri için son derece memnun olduklarını dile getirerek "Buraya davet edilmekten duyduğumuz onuru dile getirerek şükranlarımı arz ediyorum. Aydın Üniversitesi olarak her sene Avrasya Yüksek Öğrenim Zirvesi'ni etkinliği gerçekleştiriyoruz. Dünde 7'ncisi gerçekleştirdik. Uluslararası bu zirveye çok büyük önem veriyoruz. Bizler gibi bir eğitimi kurumu olan, Piri Reis Üniversitesi'nin denizcilik ihtiyacını karşıladığını düşünüyorum. Türkiye için denizcilik tabirinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz” dedi.

Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu, “Jeopolitik Güç Mücadelesinde Ukrayna Gerginliği” başlıklı detaylı bir sunum gerçekleştirdi.

Savaş kavramının tarihçesini anlatan Babüroğlu, "Savaşı, hiçbir uygarlık anlayamadı. 5000 yıllık yazılı savaş tarihinde hiçbir savaş beklendiği gibi gitmedi. Ukrayna-Rus Savaşı'nı da böyle yorumlamak gerekiyor. Savaş tarihi, insanlık tarihinin kendisidir. İnsanoğlu, barış yüzü görür mü bilemeyiz. Çok kutuplu bir dünya düzenine giriyoruz. Savaş stratejileri günden güne değişiyor. Günümüzde çıkan savaşlarda ölen sivil oranı yüzde 95. Günümüzdeki durumda başlangıca bakılırsa, Rusya'nın batısı NATO ülkeleriyle çevrildi. Ukrayna, NATO'nun ortağı. Barış için ortaklık çerçevesinde. Batı ittifakına katılan bir Ukrayna, Rusya'yı bitirecekti. Savaş bu yüzden başladı. Rusya, Kiev'e girerek bir hata yaptı. Buradaki soru şu: ABD, neden yardımcı olmadı? Rusya'nın hedefi, Kiev'i ele geçirerek Moskova üzerinden yönetimi sağlamak. Ukrayna'nın denizle bağlantısını kesmek istiyor. Ukrayna, iki fil (ABD-RUSYA) arasında ezilen bir çim. Putin, için geri adım şansı kalmadı. Bu durum Türkiye ekonomik olarak maalesef etkileyecek. Çünkü Türkiye, bir Karadeniz ülkesi" ifadelerine yer verdi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası, Emekli Tuğgeneral Dr. Naim Babüroğlu'na günün anısına plaket takdim etti.

Toplantı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis üyelerinin bölgesel görüş, soru ve önerileri ile ilgili açıklamalarından sonra İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran'ın mevcut konularda yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermesiyle sona erdi.

dto-1-030.jpgdto-5-012.jpgdto-9-001.jpgdto-8-002.jpgdto-7-003.jpgdto-3-028.jpgdto-2-030.jpgdto-4-019.jpgdto-6-006.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim