• BIST 11212.92
  • Altın 2550.658
  • Dolar 33.0138
  • Euro 35.977
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 30 °C
  • İzmir 32 °C
  • Antalya 36 °C
  • Muğla 31 °C
  • Çanakkale 32 °C

İMEAK DTO Haziran Ayı Meclis Toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Konuk Oldu

İMEAK DTO Haziran Ayı Meclis Toplantısına İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Konuk Oldu
İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Haziran ayı Meclis Toplantısı, 13 Haziran 2024 Perşembe günü, Oda Meclis Salonu’nda yapıldı.

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz, Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası’nın (DTO) Haziran ayı Meclis Toplantısı, 13 Haziran 2024 Perşembe günü, Oda Meclis Salonu’nda yapıldı.

İMEAK DTO Meclis Başkanı Başaran Bayrak başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu konuk oldu. Toplantıya, Üsküdar Belediye Başkanı Sinem Dedetaş, Beyoğlu Belediye Başkanı İnan Güney, Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiz Arıca katıldı.

Bir konuşma yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, yedi tepeli şehri koruyup geleceğe taşımak zorunda olduğumuzu söyledi. İBB’nin denizcilik sektörüne yaptığı yatırımların devam ettiğini belirten İmamoğlu, “Yaşadığımız şehrin her konusu bütünlükçü bir anlayışla yönetilmeli” dedi.

5-181.jpg

İmamoğlu, “Denizi çok seviyoruz. Denizcilik sektöründe çalışan insanları da tebrik ediyorum. Çok meşakkatli bir iş. Denize olan tutkusu olan insanlarla birlikte yaşamış birisiyim. Mesleğinize yüksek saygı duyuyorum. Denizcilik ile ilgili sporsal alanlarda da desteklerinizi bekliyoruz” diye konuştu.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ise yaptığı konuşmada ekonomiyi değerlendirirken, taşların giderek yerine oturmaya başladığına şahit olduklarını belirtti. Yılın birinci çeyreğinde ekonominin yüzde 5.7 büyüdüğünün Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandığını hatırlatan Tamer Kıran, tahminlere yakın gelen bu büyüme rakamının kompozisyonuna bakıldığında sanayi üretiminin yüzde 4,9 büyüme ile ortalamaya yaklaştığının, hizmet sektörünün de önceki çeyreklere yakın yüzde 4-5 civarı büyüdüğünün görüldüğünü kaydetti.

4-331.jpg

Yerel seçimlerin ardından ülkeye sermaye girişinin artmaya başladığının net bir şekilde izlendiğini kaydeden Tamer Kıran, son iki ayda portföy yatırımlarında çok güçlü giriş gerçekleştiğini, vatandaşların da ağırlıklı olarak döviz bozup getirisi yüksek TL yatırım araçlarına yönelmesinin, Türk lirasında aşağı yönlü baskı oluşturmaya devam ettiğini belirtti. Tamer Kıran, son iki ayda Merkez Bankası rezervlerinin 40 milyar dolar üzerinde artış gösterdiğini kaydetti.

Son gelen enflasyon rakamları ile yıllık enflasyonun da yüzde 75 seviyesini geçtiğini ancak Haziran ayından itibaren ve özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında enflasyonda sert düşüşler görüleceğini belirten Tamer Kıran, yıl sonu enflasyonun Merkez Bankası’nın tahminleri doğrultusunda yüzde 38’ler civarında gerçekleşmesini temenni ettiklerini söyledi.

Küresel ekonomiye bakıldığında, büyüme sinyallerinin yavaş yavaş geldiğini, enflasyonda iniş eğiliminin de sürdüğünün görüldüğünü belirten Tamer Kıran, bununla birlikte, jeopolitik risklerin yüksek seviyede varlığını korumasının, bu eğilimi tersine döndürme potansiyelini de barındırdığına dikkat çekti.

Gerek enflasyonda inişin zayıf olması gerek politik risklerin ABD Merkez Bankası Fed’in faiz indirimi konusunda çok aceleci olmayacağına dair sinyalleri arttırmış durumda olduğunu kaydeden Tamer Kıran, bu durumun, küresel finansal piyasalarda emtia fiyatlarındaki artışı frenlerken hisse senedi piyasalarının artışını da durdurmuş göründüğünü ifade etti.

Euro Bölgesi’nin enflasyon inişinde daha başarılı olması, buna karşın büyümede daha zayıf olmasının Euro Bölgesi’ndeki faiz indirimlerini başlattığını belirten Tamer Kıran, bunun yanında, Avrupa parlamento seçimlerinde yabancı karşıtı aşırı uçtaki partilerin beklenenden güçlü yükselişinin Avrupa siyasetine ilişkin belirsizlikleri arttırmış göründüğüne dikkat çekti.

Küresel deniz ticaretinin yılın ilk dört ayında güçlü bir büyüme sergilemesiyle dikkat çekerken, Ocak-Nisan döneminde yıllık bazda yüzde 3,6 artış gösterdiğini kaydeden Tamer Kıran, bu artışta konteyner ticaretindeki yüzde 8,2’lik ve kuru dökme yük ticaretindeki yüzde 4,6’lık artışların etkili olduğunu söyledi. Tamer Kıran, küresel deniz ticaretinin, 2024 yılında yüzde 2,4 oranında artarak 12,6 milyar tona ulaşmasının beklendiğini sözlerine ekledi.

Deniz Şehitleri Anıtı için yer talebi

3-548.jpg

Türk denizciliğinin çatı kuruluşu İMEAK Deniz Ticaret Odası ile yalnızca ülkemizin değil, dünyanın en önemli metropollerinden olan İstanbul’un Büyükşehir Belediyesi arasında işbirliği ve iletişimin artmasının çok önemli olduğunu değerlendirdiklerini belirten Tamer Kıran, kısa bir süre önce bugün Mecliste konuk ettikleri İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na bir ziyaret gerçekleştirdiklerini, ziyaret vesilesiyle denizcilik sektörünün Büyükşehir Belediyesi ile ilgili konularını bir dosya halinde sunduklarını hatırlattı.

Sektörün önemli konularını dile getiren Tamer Kıran, deniz şehitlerimizin aziz hatıralarını yaşatmak ve Türk denizciliğinin dönüm noktası olan Kabotaj ve Denizcilik Bayramı gibi önemli günlerde tören düzenlenmesi amacıyla bir sosyal sorumluluk projesi olarak gördükleri ve bedeli tamamen Oda tarafından karşılanarak yapılması “Deniz Şehitleri Anıtı” için yer tahsis talebini tekrarladı.

Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışması sonuçlandı

2-779.jpg

Oda tarafından üçüncüsü düzenlenen Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışmasının tamamlandığını, dereceye girenlerin belirlendiğini bildiren Tamer Kıran, derece alan projelere ödüllerin, 2 Temmuz’da Tersane İstanbul’da düzenlenecek 3. Türkiye Denizcilik Zirvesi’nde takdim edileceğini duyurdu.

Yunanistan’da düzenlenen Posidonia Uluslararası Denizcilik Fuarı’na Odamızdan bir heyetle iştirak ettiklerini belirten Tamer Kıran, fuar vesilesiyle gerçekleştirdikleri ziyaretler hakkında bilgi verdi.

Türkiye’nin bu yıl, fuara en fazla katılım sağlayan ülkeler arasında 2. sırada yer aldığına dikkat çeken Tamer Kıran, önümüzdeki yıl 18-21 Şubat tarihleri arasında düzenlenecek, Odamızın “Exposhipping” isim hakkı ile desteklediği tek denizcilik ve gemi inşa fuarı olan Expomaritt Exposhipping’e de üyelerimizin aynı ilgiyi göstermesini beklediklerini bildirdi.

1-890.jpg

Haziran ayında kutlanacak Kurban Bayramı, Babalar Günü ve 25 Haziran Dünya Denizciler Günü vesilesiyle kutlama dileklerini dile getiren Tamer Kıran, 1 Temmuz Pazartesi günü Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Töreni, 2 Temmuz Salı günü 3. Türkiye Denizcilik Zirvesi, 4 Temmuz Perşembe günü gerçekleştirilecek Temmuz ayı Meclis toplantısında görüşmek dileğiyle Meclis Üyelerini selamladı.

İmamoğlu, toplantıda gerçekleştirdiği konuşmasında, “İstanbul, çok güzel bir şehir. Bu şehirde 5 yılı geride bıraktık. 5 yılda önemli başarılara imza attığımızı düşünüyorum. Önümüzdeki beş yıl içerisinde de kararlılığımızı devam ettirmek istiyoruz.

İstanbul şehri, ciddi sorunlarla boğuşuyor. İstanbul’un meselelerini bütüncül anlatmak zorundayız. Büyükşehir Belediye Başkanı, bu meseleleri tek başına çözebilecek diye seçilmez. Sorun ne ise ortaya konulmalı ve çözüme kavuşturulmalı.

İstanbul, yalnızca bizim milletimizden ibaret bir mesele değil. Kişisel menfaat ve kişisel ihtiraslar üzerinden İstanbul’un kaderi ile ilgili karar almak, şehrimizin en büyük tehlikesidir.

Diliyoruz ki, mümkün olduğu kadar birlikte konuşacak mekanizmaları kuralım ve bu konuları çözüme kavuşturalım. Kendi adımıza, milletimizin bizlere vermiş olduğu bu şansı iyi kullanacağımıza inanıyor ve bunun sözünü Deniz Ticaret Odası’nın bu güzel salonunda sizlere veriyorum.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak, en önemli konumuzun şehir düzeni olduğunu düşünüyoruz. Üst ölçek planı meselesini hayati bir mesele olarak görüyoruz. Bu sonbaharda, İstanbul Planlama Ajansı üzerinden Belediye koordinasyonunda başlatmak istiyoruz. Tüm yapıların içerisine katıldığı bu projeyi hazırlamanın şart olduğunu bilmemiz gerekiyor. Üst ölçek planlama sistemi, her şeyi kapsar. TdmOzelHaberi

Bu şehrin nizamını herkese anlayabileceği şekilde anlatacağız. Bu emaneti korumalı ve geleceğe taşımak zorundayız. Sorularınızı listeyerek bize yollarsanız; sorunlarınıza heyet ile bir toplantı planlaması yapalım. Uzlaşılmayan konuları raporlayalım. Bu toplantı içerisinde alınan sonuçlar üzerinden çalışmalarımızı yürütürüz.

Denizcilik sektörüne yapmış olduğumuz yatırımlar ve planlamalarımız aktif olarak devam ediyor. Orantısız bir düzen içerisinde planlama çalışmaları yaparak bu süreci kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Yaşadığımız şehrin her konusu bütünlükçü bir anlayışla yönetilmeli. Dünya’daki bu kadar etkin bir şehire bu durumlar yakışmıyor.

Denizi çok seviyoruz. Denizcilik sektöründe çalışan insanları da tebrik ediyorum. Çok meşakkatli bir iş. Denize olan tutkusu olan insanlarla birlikte yaşamış birisiyim. Mesleğinize yüksek saygı duyuyorum. Denizcilik ile ilgili sporsal alanlarda da desteklerinizi bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından kendisine İMEAK Deniz Ticaret Odası adına Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran ile Meclis Başkanı Başaran Bayrak tarafından günün anısına hatıra objesi takdim edildi.

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim