• BIST 1.391
  • Altın 495,421
  • Dolar 8,7180
  • Euro 10,3510
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 23 °C
  • Muğla 25 °C
  • Çanakkale 25 °C

Akfen, 4,5 milyar TL'lik yatırım yapıyor

Akfen, 4,5 milyar TL'lik yatırım yapıyor
Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, gelecek 3 yılda içinde grup şirketlerinin 4,5 milyar liralık yatırım yapmayı taahhüt ettiğini ifade etti.

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, gelecek 3 yılda içinde grup şirketlerinin 4,5 milyar liralık yatırım yapmayı taahhüt ettiğini ifade etti.
 
Akfen Holding'in 2012 yılına ait finansal sonuçlarının değerlendirildiği toplantıda konuşan Akın, geçen üç yıl içerisinde 3,4 milyar lira yatırım yaptıklarını anımsatarak, "31 Mart itibariyle gelecek 3 yılda içinde bulunduğumuz şirketler 4,5 milyar liralık yatırım yapmayı taahhüt etti. Akfen Holding'e ait kısım ise 3 milyar lira" dedi. Akın, şu ana kadar satışını gerçekleştirdikleri şirketlerin hepsinde alıcıların kar sağladığını belirtti.
 
3. havaalanı ihalesiyle ilgili de açıklamalarda bulunan Akın,
"Yapılabilecek ne varsa ihale için yapmaya çalışıyoruz. Yapılması çok zor bir proje. Yap İşlet Devret (YİD) kapsamında yapıldığında bunun finansman modelini kurgulamak çok zor. Halletmek için arkadaşlarımız 24 saat çalışıyor diyebilirim. İnşallah ihaleye girebilecek hale geliriz. Haftaya yönetim kurulu toplantımız var, oraya bu proje tüm detaylarıyla gelecek. Eskisi gibi çok kolay kararlar alamıyoruz. Bu proje 10 milyar dolarlık bir proje. Böyle bir proje büyüklüğü Türkiye'de yok. Belki de dünyada YİD modeliyle yapılan böyle bir proje olmayabilir" şeklinde konuştu.
 
Akın, Aeroport de Paris'in TAV Havalimanları'nın hisselerinin bir bölümünü almasıyla dünyanın en büyük uluslararası işletmecisi olduğunu dile getirerek, "Dünyanın neresinde havaalimanı olursa olsun rakiplerimizden çok daha uygun fiyattan yakalayabilecek pozisyondayız. Burada en önemli nokta duty freedir. Duty free'de bizim kadar avantajlı olan başka şirket yoktur. Hem yatırımcı olacak, hem duty free işletmecisi olacak. TAV'ın finansal ortağa ihtiyacı olabilir" dedi.
 
-"Özelleştirmelerde profil değişti"-

HES projelerinde de yeterli bilgi ve birikime sahip olduklarını anlatan Akın, çevre şartlarının müsaade ettiği her yerde HES yapabileceklerini söyledi. Akın, sermaye biriktirmenin ya miras yoluyla geleceğini ya da alım satım yoluyla olabileceğini, onun dışında da diğer yolları bilmediğini ifade etti.
 
Son dönemde yapılan özelleştirme ihalelerine de değinen Akın, özelleştirmelerin pahalıya gittiğini düşündüğünü belirterek, şöyle kaydetti: "Özelleştirmedeki fiyatların rekabet edebileceğimiz bir noktada olduğunu düşünmüyorum. Biz zamanında ihalelere girmişiz, aldığımız almışız. son üç senedir alamadık ve hep gerilerde kaldık. Bunun iki nedeni var. İlki firmaların iştahının kabarması. İkincisi de finansman imkanlarının daha genişlemesi ve alıcı sayısının çoğalması. Devlet açısından çok pozitif gelişme. Keşke yatırımcı veya alıcı talepleri biraz daha çeşitlenebilmiş olsaydı. Uluslararası hüviyet kazanabilseydi. Özelleştirmelerde 2008 krizinden sonra Türkiye'de neredeyse yabancı banka ya da firma kalmadı. Özelleştirmede profil değişikliği var. Eğer onlarda olsa belki fiyatlar daha da artar. Finansman dünyasında bir şeyler değişti."
 
İDO'yla ilgili olarak Akın, bu yaz sezonuna zamsız girmeyi planladıklarını ifade ederek, biletlerin erken alınması halinde BUDO'ya göre daha ucuz, son gün alınması durumunda ise BUDO'nun fiyatlarının biraz üstünde olduğunu söyledi.
 
Otel projelerini de anlatan Akın, Türkiye'de 3 ve 4 yıldızlı otellerin eksikliğinden bahsederek, Anadolu'da bu boşluğu doldurmak istediklerini ve özellikle Diyarbakır'da otel açmayı arzu ettiğini belirtti.

Akfen Holding 671 Milyon TL Net Kar Elde Etti

Akfen Holding CEO'su Süha Güçsav, Akfen'in öz sermayesinin 2011 yıl sonuna göre yaklaşık yüzde 50 gibi yüksek bir oranda artarak 1 milyar 715 milyon TL'ye çıkarken, 2012'de TAV Havalimanları ve TAV Yatırım'da yapılan hisse satışlarıyla birlikte net karın tüm zamanların en yüksek düzeyine ulaştığını, bu satışlarla şirketin konsolide net borçlarında da yüzde 35 gibi önemli bir düşüş gerçekleştiğini ve 2.8 milyar TL'den 1.8 milyar TL'ye indiğini söyledi.

"İDO İÇİN 2013 ÇOK DAHA İYİ GEÇECEK"

Güçsav, TAV'ın bütün dünyada iyi bilinen bir isim ve kendi alanında çok önemli bir oyuncu haline geldiğini belirterek, "Akfen'in hisse satışları nedeniyle TAV içindeki payı azalmakla beraber etkinliği sürüyor. TAV Yatırımın iştirak ettiği projelerin toplam büyüklüğü 2012 sonunda 12.7 milyar dolara çıktı. Şirketin takip ettiği potansiyel projelerin toplam büyüklüğü de 10 milyar doların üzerindedir. Bugün TAV Yatırım'ın projelerinin yüzde 26'sı TAV Havalimanlarının projeleri iken, yüzde 74 gibi çok büyük bölümü üçüncü taraflarına aittir" dedi. Süha Güşsav, İDO'nun performansını da değerlendirken "2012 biraz beklentilerimizin altında kaldı. Kaybettiğimiz hızlı feribot müşterisini dinamik fiyatlama ile kazanacağımıza inanıyoruz. Hem araç hem de yolcu sayısında daha yüksek rakamlar hedefliyoruz. Dinamik fiyatlama ve gelir kalemlerindeki çeşitlenme sayesinde 2013'ün çok daha iyi bir yıl olacağını düşünüyoruz. İlk 3 aydaki sonuçlar da bu öngörümüzü destekliyor"dedi.

-"SATIŞLARLA GÜÇLÜ NAKİT GİRİŞİ SAĞLADIK"-

Süha Güçsav, hisse satışları sayesinde öz kaynaklarda meydana gelen artışın, giderek artan rekabetçi ortamda projelere finansman sağlamada Akfen'e önemli bir avantaj getireceğini belirterek şu bilgileri verdi:

"2012 yılı, bir yandan yatırımlarımıza devam ederken bir yandan da bazı yatırımlarımızdan çıkış yaparak, şirketimize kuvvetli nakit girişi yaratmayı başardığımız bir yıl oldu. Akfen Holding olarak, TAV Havalimanları ve TAV Yatırım'da sahip olduğumuz hisselerin önemli bir kısmını, konusunda dünyanın önde gelen markalarından biri olan Fransız Aeroport de Paris'e 434,8 milyon ABD Doları karşılığında devrettik. Ayrıca enerji şirketlerimizden Karasular Enerji'deki yüzde 40 hissemizi 22,9 milyon Euro sermaye satış bedeli ile Alman Yatırım Fonu Aquila HydropowerInvest'e satışını gerçekleştirdik. Kalan yüzde 60 hissemiz için de yine Aquila Grubuyla 2013 yılının Mart ayında 36,6 milyon Euro sermaye satış bedeli karşılığında satış sözleşmesini imzaladık. Bu satışın Haziran sonuna kadar tamamlanmasını bekliyorz. Bununla birlikte 2012 yılında tahvil piyasalarını da etkin şekilde kullanmaya devam ederek, yılın ilk çeyreğinde 200 milyon TL ile o güne kadar gerçekleştirilmiş en büyük reel sektör tahvil arzına imza attık."

-335 MİLYON TL TUTARINDA YATIRIM GERÇEKLEŞTİRİLDİ-

Akfen Holding ve iştiraklerinin 2012 operasyonel sonuçlarına değinen Güçsav; "Türkiye'nin lider havalimanı işletmecisi olan TAV Havalimanları 2012 yılında yolcu sayısında yüzde 36, gelirlerinde Euro bazında yüzde 25 ve FAVÖK'te yüzde 29 oranlarında güçlü büyüme gerçekleştirdi.Dünyanın 4. büyük havalimanı inşaat şirketi olan TAV İnşaat 2012 yıl sonu itibariyle 2.8 milyar dolar değerinde inşaat projesi tamamladı. Yeni terminal binası projeleri ile devam eden iş hacmi yüzde 57 artarak, 2 milyar 594 milyon ABD Doları oldu" dedi. Enerji yatırımları hakkında da bilgi veren Güçsav "Akfen Enerji 2012 yılında 2 adet, 2013 yılı mart ayında da 1 adet daha hidroelektrik santralin yatırımını tamamlayıp enerji üretimine başlatırken, bugüne kadar faaliyete geçirdiği 12 HES'te toplam 159,1 MW kurulu güç kapasitesine ve yıllık toplam 664,3 GWs üretim kapasitesine ulaştı. Aynı anda 4 adet HES'in de inşaatına devam edilmektedir.Devam eden projelr tamamlandığında ve Karasular'ın yüzde 60 hisse satışı bittiğinde toplam portföy 2013 sonunda 203 MW'ye ve üretim miktarı 821 GWh'ye ulaşacak.Enerji grubumuzun bir diğer yatırımı da Mersin'de kurulmakta olan Doğalgaz Çevrim Santrali'dir. Arazisi 2012 yılında satın alınan ve yatırımına başlanan santralin 570 MW kurulu güç kapasiteli lisansının 1148,4 MW'ye yükseltilmesi için EPDK'ya tadil başvurusu yapıldı" diye konuştu. Güçsav, Mersin'de kurulmakta olan Doğalgaz Çevrim Santrali ile ilgili muhtemel ortaklık seçeneklerini de değerlendirdiklerini belirterek, bu sürecin inşaatın başlangıç tarihi olan Ağustos 2013'e kadar tamamlanmasını beklediklerini söyledi.

-"OTEL YATIRIMLARINDA BÜYÜK ŞEHİRLERE ODAKLANACAĞIZ-"

Akfen'in otel yatırımlarını da değerlendiren Süha Güçsav, Anadolu şehirlerinde yapılan yatırımların kendini amorti etme ve yüksek doluluk oranlarına ulaşmasının büyük şehirlere oranla daha zaman aldığını vurgulayarak," Yeni dönemde otel yatırımlarında İstanbul ve diğer büyük şehirlere odaklanacağız. Anadolu şehirlerinde otel yatırımlarında hemen yüksek doluluk oranına ulaşmak mümkün olmuyor, 2-3 sene gibi uzun bir zaman alıyor. Örneğin İstanbul'da en son açtığımız İbis Otel birkaç ay içinde yüzde 90 gibi yüksek doluluk oranlarına ulaştı. Yani artık her arsaya otel yapma dönemi kapanıyor.Ekonomik şehir otelciliği konseptiyle büyümesine devam eden Akfen GYO 2012 yılında Adana'da ve Samara/Rusya'da iki adet İbis Otel'in yatırımını tamamlayıp hizmete açtı ve faaliyette olan otelleri ve devam eden otel yatırımlarıyla birlikte toplam 18 otellik bir portföye ulaştı" diye konuştu. Süha Güçsav Mersin Limanı yatırımına da değinen konuşmasında, limanın konteyner elleçleme kapasitesini 5 yılda 600 binden 1 milyon 263 bine çıkardıklarını söyledi.

2013 YILINDA ALT YAPI ALANINDA YATIRIM FIRSATLARI

2013 yılı için beklentilerini de dile getiren Güçsav, "Türkiye'nin en büyük altyapı yatırım holdinglerinden biri olan Akfen Holding, 2013 yılında da yüksek büyüme potansiyeline sahip, düzenli, öngörülebilir ve sürdürülebilir nakit akışı yaratacak ve Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak yeni alanlarda faaliyetlerini sürdürmeyi planlamaktadır" dedi. Güçsav, "2013 yılında Akfen Holding'in, normal piyasa koşulları altında, ABD doları bazında gelirlerinde yüzde 25-30 aralığında, FAVÖK'ünde ise yüzde 25-30 aralığında büyüme bekliyoruz.Konsolide yatırım harcamalarının ise yaklaşık 300-330 milyon ABD doları seviyesine ulaşacağını öngörüyoruz" diye konuştu.

2013 yılının Akfen Holding açısından güçlü işbirlikleri ve doğru yatırım kararlarıyla dolu dinamik bir yıl olarak geçmesini öngördüklerini belirten Güçsav, "Yıl boyunca, altyapı sektörünün her alanında gerçekleşebilecek yatırım fırsatlarını değerlendirmeyi planlıyor, önümüzdeki dönemin hem Holdingimiz hem de ülkemiz açısından olumlu gelişmelerle dolu bir yıl olmasını diliyoruz" dedi

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim