• BIST 1.350,250
  • Altın 495,15
  • Dolar 8,5600
  • Euro 10,0900
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 32 °C
  • İzmir 35 °C
  • Antalya 36 °C
  • Muğla 33 °C
  • Çanakkale 32 °C

“Sail Ahead Ulusal Konferansı' yarın

“Sail Ahead Ulusal Konferansı' yarın
Deniz Ticaret Odası ve Piri Reis Üniversitesi işbirliği ile 15 Kasım 2012 Perşembe günü, “Sail Ahead Ulusal Konferansı”adı altında bir konferans düzenlenecek.

Deniz Ticaret Odası ve Piri Reis Üniversitesi işbirliği ile 15  Kasım 2012 Perşembe günü, “Sail Ahead Ulusal Konferansı”adı altında bir konferans düzenlenecek.

Kaptanlar için, Avrupa Birliği Yaşamboyu Öğrenme programı çerçevesinde  tasarlanmış  bir öğrenim ve eğitim" projesi olan Sail Ahead Projesi’ni tanıtım amacıyla düzenlenecek olan konferans 09:00-16:00 saatleri arasında IMEAK Deniz Ticaret Odası Konferans Salonunda  gerçekleştirilecek. Konferansa Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Mesleki Yeterlik Kurumu, bölgedeki denizcilikle ilgili üniversiteler, denizcilik şirketleri ve denizcilik alanında faaliyet gösteren  sendikaların katılması bekleniyor.

Sail Ahead Projesi nedir?

“Sail Ahead”  kaptanlar için, Avrupa Biriliği Yaşamboyu Öğrenme programı çerçevesinde  tasarlanmış  bir öğrenim ve eğitim projesidir. Bu projenin kapsamı, Kaptanların, hem  kariyerlerinde hemde  denizde , kariyerlerin bitimi sonrası, sahip olabilecekleri, çeşitli olanaklar, ve iş fırsatlarını yaratmada gereksinim duyacakları öğrenim ve eğitim ile ilgilidir.

“Sail Ahead”, oldukça kapsamlı bir  Leonardo Projesi olup, Kaptanların,   Denizcilik akademilerindeki eğitim süresince, edinmiş oldukları, bilgi, beceri ve yeterliklerin yanı sıra, aktif olarak meslek hayatında  kullandıkları deneyimlerinin araştırılmasını  içerir.  Ayrıca, farklı ve alternatif iş sahalarında ve de değişik mesleki edinimlerinde, gerek duyabilecekleri bilgi, beceri ve diğer yeterliklerin kazanımını da belirler.

Projenin, bir başka çekirdek öğesi de, sanal ortamda- internet yardımı ile verilen  mesleki rehberliktir.Yapılan araştırmalar ve  çeşitli kariyer - iş olanaklarının değerlendirilmesi amacıyla olarak; katılımcıların ilgi alanlarını belirleyen sorular,  kişisel özelliklerini, becerilerini, fiziksel durumlarını  kullanıcıların  bilgi ve deneyimlerini sorgulamaya dayalıdır. Bu  internet ortamında on-line olarak gerçekleştirilen anket  kullanıcılarına, kişisel, bir ya da daha fazla kariyer yolları öneren bir raporu ile  geri bildirim sağlamakta ve  kullanıcıların kişisel profillerini oluşturmaktadır. İlaveten, belirli alanlarda  mesleki deneyimleriolan kaptanlarla da, nternet ortamında  görüşmelerin yapılması da sağlanabilinmektedir. Bu amaçla kullanılan  yazılım, kişisel verilerin gizli tutulmasını sağlamaktadır.

Her ne kadar, 2006 yılında Avrupa Birliğinde  yaklaşık 36.000 Avrupalı denizcinin eksikliğini tahmin edilmekte ise de,  genç insanların denizci olma  isteksizliği de devam etmektedir.  Bu proje gençler önceden farklı iş seçeneklerin sunulmasını sağlamakta ve  karada çalışmak isteyen erkek ve kadın denizcilere daha fazla mesleki seçenek sunarak  sorunu hafifletmeyi hedeflemektedir. Bu suretle Sail Ahead bu insangücü sorunun hafifletilmesine de yardımcı olacaktır.

Kimler yararlanabilir ?

“SAIL AHEAD” projesi, denizcilik sektörü , bu sektörde sürekli eğitim alan denizciler,  kaptanlar, eğitmenler / öğretim görevlileri /profesörler, ve de sektörün ulaşım / denizcilik şirketlerinin insan kaynakları departmanı çalışanları tarafından kullanılabilir .

Proje, yukarda listelenen kişilerin, sahip oldukları benlik saygısını yükseltmede ve sahip oldukları, beceri ve yetkinliklerinin, kariyerlerinde yararlı olacağı gerçeğinin farkında olmalarına da  katkıda bulunmak için tasarlanmıştır.

Bunun amacı, denizde çalışanların kendi mevcut kariyerlerine güvenmesini, deneyim ve tecrübelerine inanmalarını, tümünden tam olarak yararlanmalarını ve şartlar karada çalışmalarını gerektiriyorsa sahil tesislerinde çalışmalarına olanak sağlayacak,  geçerli ve yararlı becerilere ve deneyimlere sahip olduklarını ilaveten bu iş sahalarında da kariyer seçeneklerinin var olduğunu  bilmelerini sağlamaktır.

www.DenizHaber.Com.tr
 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Müh.Kaptan Refik Akdoğan
15 Kasım 2012 Perşembe 10:07
Sail Ahead
Güzel bir programa benziyor. Galiba daha önce yayınlandı da ben kaçırdım.Bugün 15 Kasım, bigisayarımı açtığımda 0925, yani program başlamış bulubuyor. Herhalde kaptanların sosyal haklarını sağlayacak bir program olacak. Çünkü sosyal güvencesi sağlanmmamış olan bir kaptanın bu bilglerle donatılarak işini iyi yapması mümkün olmadığı için aklıma hep sosyal haklar yani SGK geliyor. Malum yabancı bayraklı gemilerde çalışan Türk gemiadamlarının soyal hakları sağlanmadığı için aklıma böyle durumlartda hep SGK geliyor. Bilindiği üzere yetkili kişliler Türk sahipli yabancı bayraklı gemileri de zaman zaman Türk deniz ticaret filosundan sayıyor da böyle yazmak zorunda kalıyoruz. Hatta bir yetkili yazdığı bir makalesinde bu gemileri, kontrol altında tututuğumuz yabancı bayraklı gemiler(!) diye yazmıştı da şimdi ben de bu gemilerde çalışan Türk gemiadamlarının sosyal haklarını sağlamalarını rica ediyorum. Konferansa katılacakl Avrupalı kaptanmların bu hakları tatmin edici olarak yıllar önce sağlandığından onların tuzları kuru. Onlar bu konferansta kendilerini verilenleri rahat bir şekilde alabilirler. Ya bizimkiler? Sürünüyorlar emekli olunca. Şimdi bu yazıyı okuyanlar bu konferansın bu gibi işlerle alakası yok diyecekler ama denize düşen yılana sarılır gibi her fırsatta bu konuyuı dile getiriyoruz. Piri Reis üniversitesi rektörü Sayın Sağ denizci olmadığından, gene İmeak DTO başkanı sdayın Klakavan gene denizci olmadığınadnm suyu bulandırma diyecekler ama elde değil, denize düşen yılana sarılıyor. Başarılar. Allah selamet versin. www.refikakldogan.com
46.197.149.58
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim