• BIST 8087.24
  • Altın 1881.673
  • Dolar 28.9143
  • Euro 31.2879
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 15 °C
  • Antalya 17 °C
  • Muğla 12 °C
  • Çanakkale 9 °C

Özden Paşa'dan Denizci Senfonisi

Özden Paşa'dan Denizci Senfonisi
Marmaris’teki festivalin ‘isim babası’ sayılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek aynı zamanda bu senfoninin yazılmasında öneri sahibi de sayılıyor.
ÖZDEN PAŞA'DAN DENİZCİ SENFONİSİ

ULUSLARARASI Denizcilik Festivali, çeşitli kültür ve spor etkinlikleriyle sürüyor.

Önceki akşam Türkiye’nin yüzakı sayılan Marmaris yakınlarındaki Aksaz Deniz Üssü’nde bir ilk gerçekleştirildi ve ‘Deniz Kuvvetleri Senfoni Galası’ yapıldı.

Marmaris’teki festivalin ‘isim babası’ sayılan Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Özden Örnek aynı zamanda bu senfoninin yazılmasında öneri sahibi de sayılıyor.

Oramiral Örnek, Türkiye’nin orta kuşak bestecilerinden Turgay Erdener ve dünyaca ünlü orkestra şefi Rengim Gökmen, 2004’ün başlarında bir araya gelmişler. Örnek, Türk denizciliğinin geçirdiği evreleri anlatarak Turgay Erdener’den bir beste yapmasını istemiş. Sonra da ortaya bu eser çıkmış... ‘14 ay kendisini hiç görmedim. Daha sonra karşıma bu müthiş besteyle çıktı, bu büyük sürprizdi’ diyor Oramiral Örnek.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nda görevli olan besteci Erdener’in eseri, ‘Çaka Bey, Hızır Reis, Muhittin Piri Reis, Atılay ve Dumlupınar Şehitleri Anısına, Cumhuriyet Pupa Yelken’ başlıklı bölümlerden oluşuyor. Eser, şehitlerimizi anmanın yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti’nin denizcilikteki ilerleyişi ve yeni ufuklara yelken açışını da simgeleniyor. Konserde, İbrahim Yazıcı’nın şefliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığı çoksesli korosu da yer aldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanı Örnek, besteci Erdener ve CSO’yu yöneten Gökmen’e teşekkür konuşmasında, ‘Sanatçılar bizi zaman tüneline soktular’ dedi.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök, Kara Kuvvetleri Komutanı Yaşar Büyükanıt ve Jandarma Genel Komutanı M. Şener Eruygur ile yüksek rütbeli komutanların izlediği konserde, Marmaris’i ziyaret eden 13 ülkenin savaş gemilerinin komutanları dışında AKP Muğla Milletvekilleri Seyfi Terzibaşıoğlu, Hasan Özyer, Kaymakam Cemalettin Özdemir ile Sadun Boro bulundu.

Kuliste, ünlü denizci Sadun Boro’nun köşemizde yer alan ‘Beni Okluk’a gömün’ sözleri espri konusu oldu; ‘Sen daha çok yaşayıp denizcilikle ilgili yazdığın kitaplar bize rehber olmaya devam edecek’ dediler komutanlar kendisine.

Gecenin mutluluğunu yaşayan Oramiral Örnek, ‘Gallipoli’ filminin senaristi, yönetmeni ve yapımcısı Tolga Örnek’in babası... Sorulara ‘Film Avustralya’da da, Türkiye gibi büyük ilgi görmüş ve hálá oynuyormuş’ dedi.

DOĞAN HIZLAN NE DER?

Dünyada bir başka kuvvet komutanlığının ‘senfonisi’ olup olmadığını kimse bilemedi, ‘Ama bizim Deniz Kuvvetleri’nin artık var’ dedi komutanlar. Doğan Hızlan’ın da senfoniyi izlemesi gerektiği konuşuldu. Ama biz Doğan Abimize Marmaris’te birer Oda Orkestrası ve Filarmoni Derneği’nin bulunduğunu haber verirken, buradaki bir tartışmayı da aktarmak isteriz.

‘Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’nın bir askeri savaş gemisinin güvertesinde vereceği böyle bir konser, gerek geminin hassas cihazları ile gerekse konser aletlerinde bir sorun yaratır mı?’

Denizci askerlerin müzik sevgisini anlatmaya gerek yok; Ankara’dan gelen Donanma Bandosu ile Aksaz Deniz Üssü bandosunun, Türk Sanat Müziği’nden halk müziğine kadar çaldıkları parçalarla, festival etkinliklerinde Kenan Doğulu, Candan Erçetin, Teoman, Kıraç, Özcan Deniz’in konserlerini, yerli-yabancı herkesin çok beğendiğini söylersek şaşırtıcı olmaz.
Kaynak:Yalçın Bayer-HürriyetDenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim