• BIST 10639.15
  • Altın 2441.644
  • Dolar 32.5368
  • Euro 35.0212
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 31 °C
  • Antalya 32 °C
  • Muğla 31 °C
  • Çanakkale 26 °C

OECD: Türkiye Doğru Yolda...

OECD: Türkiye Doğru Yolda...
OECD, Türkiye’nin 2001 ekonomik krizinden bu yana gerçekleştirilen ekonomik reformlarından büyük çapta tatmin olmuş gözüküyor.
        21 Ekimde yayınlanan rapora göre, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Türkiye’nin 2000-2001 ekonomik krizinden bu yana gerçekleştirilen ekonomik reformlarından büyük çapta tatmin olmuş gözüküyor.

        180 sayfalık OECD ekonomik raporunda, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliği şartlarından biri olan işleyen piyasa ekonomisi olma yolunda doğru yönde olduğu belirtiliyor. Ayrıca, Türkiye için  ekonomisini daha güçlü ve sürdürülebilir iş zengini büyüme politikası güden bir ekonomiye çevirmek adına fırsat penceresinin açıldığı söyleniyor. OECD raporu ayrıca, Türkiye ekonomisinin yılda % 7 ‘nin üstünde bir oranda büyüme trendi potansiyeline ve  bugün OECD içerisinde en hızlı büyüyen ekonomiye sahip olduğunun altını çiziyor.

        OECD, Türkiye’nin kısa vadedeki görevinin  2001 yılında % 54, 2003 yılında % 25, 2004 yılının ilk yarısında %12, 2005 de muhtemelen tek haneli rakamlarda beklenen enflasyonun engellenmesi olduğu görüşünü savunurken, orta vadede ülkenin net açığının Gayri safi milli hasıla oranına yani şu andaki  %70 seviyelerinden 2008 sonu itibariyle %55 seviyelerine doğru düşürülmesi için çaba sarf edilmesi gerektiği belirtiliyor.

        Rapor ayrıca, ülkenin Makro-ekonomik alandaki gelişmelerini ve güven oluşumunu teyit etmesine rağmen devletin merkez kamu hizmetlerinin geliştirilmesi, özelleştirilmenin arttırılması ve vergi sisteminin yeniden düzenlenmesi konularında yapılması gereken daha çok şey olduğunu ifade ediyor.

        OECD ayrıca, en son Avrupa Komisyonu tarafından Avrupa Birliği Katılım müzakerelerinin başlatılması yönündeki tavsiyesinin Uluslararası bağların güçlendirilmesini vaat ettiğini ve bununda Türkiye’nin yeni ekonomik rejimine geçişinde temel olabileceğini savunuyor.

KATILIM  MÜZAKERELERİNİN 17 ARALIKTA BAŞLATILMASI KONUSUNDA ÜLKELER BÖLÜNDÜ

        Komisyonun 6 Ekim’deki Türkiye ile müzakerelere başlamasını öngören önerisinin ardından, kimi üye ülkeler bu konuda desteklerini belirtirken diğerleri de kuşkularını ifade etti.

        İngiltere ve İrlanda; ayni zamanda (Macaristan hariç) yeni üye ülkelerin çoğunluğu da dahil olmak üzere Türkiye’nin üyeliğinin önde gelen savunucuları durumundadır.Türkiye ile müzakerelere başlama olasılığı Finlandiya, İtalya ya da İsveç’te çok fazla tartışmalara neden olmamış, hatta İsveçli liderler Komisyonun raporunu memnuniyetle karşılamış ve gelecek yılın başında katılım müzakerelerinin başlatılması isteminde bulunmuşlardır.

        Diğer ülkelerde ise durum tartışmalıdır. Danimarka, Fransa ve Avusturya’da hem hükümet hem de kamuoyu Türkiye’nin katılımına karşı kuşkucu durumdadırlar. Fransa ve Avusturya bu duruma en güçlü şekilde karşı çıkanlar arasında yer almaktadır. Fransa’da hem sol (%52) hem de sağ (%76) Türkiye’nin katılımına karşı çıkmaktadır.

        Ayrıca, 11 Ekim Luxemburg’da Genel İşler Konseyi boyunca, Avusturya Türkiye’nin katılımına dair ciddi kuşkularını yinelemiştir. Politikacıların birçoğu gibi, Avusturya halkının %76’si Türkiye’nin üyeliğine itiraz etmektedir. Danimarkalılara gelindiğinde ise, insan hakları (%44), dini prensipler (%19) gibi sebeplere bağlı olarak, halkın %49’u Türkiye’nin katılımına karşı, %31’i ise katılımdan yanadır.

        Alman liderler Türkiye’nin üyeliğini desteklerken, Alman kamuoyu bu konudaki fikir ayrılığını sürdürmektedir. Bazı konular hala belirsizliğini korumasına rağmen, Yunanistan ve Kıbrıs da ayrıca Türkiye’nin katılımına sıcak bakmaktadırlar.

        Polonya’da, Hıristiyan Partilerin Müslüman Türkiye’ye olan karşıtlığını ifade etmelerine rağmen, Hükümet  katılım müzakerelerini desteklemektedir. Bu konu hakkında Hollanda da bolünmüş durumdadır. Bazı hususların halen zemini oturtulamamış olmasına rağmen, Yunanistan ve Kıbrıs da Türkiye’nin katılımını desteklemektedir. İspanya ve Portekiz söz konusu olduğunda, her iki ülke de katılım müzakerelerinin başlamasından yana tavır sergilemektedirler.

  KAYNAK: DENİZ TİCARET ODASI www.denizticaretodasi.org
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim