• BIST 1.384,680
  • Altın 498,88
  • Dolar 8,8350
  • Euro 10,3400
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 24 °C
  • Antalya 26 °C
  • Muğla 22 °C
  • Çanakkale 20 °C

İMEAK DTO Ocak ayı Meclis Toplantısı yapıldı

İMEAK DTO Ocak ayı Meclis Toplantısı yapıldı
İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın 2019 yılı ilk toplantısı yapıldı. Toplantıya Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmetleri Yönetmeliği damga vururken Oda Başkanı Tamer Kıran, konunun çözümü için inisiyatif almaya hazır olduklarını belirtti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın 2019 yılının ilk toplantısı, Salih Zeki Çakır'ın başkanlığında gerçekleştirildi. Toplantıya katılım oldukça yoğundu. Gündem maddelerinden oda ve şubelerin 2018 yılı Kasım ayı mizanları ve fasılları arası aktarma talepleri Adem Kocadağ tarafından okundu ve oybirliği ile kabul edildi.

Mizanın kabulünden sonra oda faaliyetleri ile ilgili hazırlanan slayt sunumu yapıldı. “2019 yılı Ekonomik Görünüm” başlıklı sunumu Engin Koçak gerçekleştirdi.

Sunumda şu başlıklar öne çıktı: “Birleşik Devletler Federal Rezerv Bankası bilançasunu 500 milyar dolar kadar düşürdü. 2019'da ayda 50 milyar dolar daralma bekleniyor. Avrupa Merkez Bankası ''şimdilik'' bilançonun büyümesini durdurdu ve varlık alım programına son verdi. Mario Draghi, risklere dikkati çekerek bilanço küçültmeye başlama takvimini 2020'den sonraya attı.

Gelişmiş ekonomilerde kamu borcu hızla artarken özel sektör borcu sabit seyrediyor. IMF'nin yaptığı bir araştırmaya göre geçmişte, 5 yılda kredi/GSYİH oranı son 5 yılda yüzde 54 arttı. IMF ve iktisatçılar bu noktada endişeli. Ekonomideki negatif görünüm, ticarete son çeyreğe kadar yansımadı. Çin, Hindistan, Japonya, Endonezya, ABD ve Latin Amerika'nın ticaret büyümesi güçlü seyretti. Rusya biraz daha yabaş büyüme kaydetti.

İMEAK DTO'nun 26 Kasım tarihli araştırmasına göre, World Trade Outlook Indicator (WTOI) göstergesi, Ekim 2016'dan beri en düşük seviye olan 98.6'ya geriledi. Bu da önümüzdeki dönemde genel trendin altında bir ticaret büyümesiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor olabilir.

Dolar tüm para birimlerine karşı değer kazanıyor. Emtia ihracatçısı ülkelerin paralarının değer kaybetmesi alım güçlerini olumsuz etkilerken emtiaların da daha düşük fiyattan piyasaya çıkmasına sebep oluyor.”

untitled-7-036.jpg

“16 SEKTÖRÜN İÇİNDE DENİZCİLİKTE YER ALMALI”

Sunum sonrası söz alan Yılmaz Ulusoy, meclisin ve başkanın scruber ile ilgili gelişmeleri takip edip gerekirse uygulamanın reddedilmesi için çalışma yapılmasını istedi. Ulusoy, ayrıca yeni hükümet sistemindeki 16 sektörün içinde denizciliğin de yer alması gerektiğini belirtti.

untitled-5-036.jpg

KERÇ BOĞAZI'NA GİRECEK GEMİLERE 30 YAŞ SINIRI GELİYOR

Kaptan Semih Dinçel, navlun piyasalarını anlattığı sunumunu gerçekleştirdi.

Dinçel’in sunumundan şu başlıklar öne çıktı:

“Ham petrol fiyatları Ekim’den bu yana yüzde 25 düşerken son 15 günde yüzde 10’unu geri aldı. Tanker piyasasında 1-3 ve 5 yıllım uzun zamana esaslı kiralamalar spot kazançlara doğru hareketleniyor. Nehir gemileri piyasasında düşüş var. Kerç Boğazı'na girecek gemilere 30 yaş sınırı geliyor. ABD petrol üretimini artırıyor.”

untitled-8-041.jpg

“BU KÜRSÜ, BİRLİK BERABERLİK KONUŞMALARININ YAPILDIĞI YERDİR”

Sunum sonrası söz alan Altan Köseoğlu, Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmetleri Yönetmeliği'ne atıf yaparak "Hiç kimsenin görüşü alınmadan yılın son günü çıktı, her konuda herkes etkilendi, DTO hemen toplanmalı ve görüşü belli olmalıdır. Bu kürsü, birlik beraberlik konuşmalarının yapıldığı yerdir" dedi.

untitled-6-033.jpg

BEKLEME SÜRELERİ 15 GÜNE ÇIKTI

Sunum sonrası söz alan Recep Düzgit, demiryerlerindeki bekleme sürelerinin çok arttığını anlattı. Çok daha zor zamanlarda bile çıkmadığı şekilde bekleme sürelerinin 15 güne çıktığını anlatan Düzgit, yeni çıkan Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmetleri Yönetmeliği'ne de değinerek odanın görüşünün alınmadığını söyledi.

untitled-11-041.jpg

Toplantı sonrası son olarak İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, bir konuşma yaptı. Staj  komisyonı çalışmalarının bitmek üzere olduğunu anlatan Başkan Kıran bu konuda armatörlerden destek istedi.

untitled-4-032.jpg

Kıran, sözlerine şöyle devam etti:

“Ankara’da Koster Yenileme Projesi ile ilgili olarak Ulaştırma Bakanlığı’nın aldığı inisiyatif neticesinde toplantıya katıldık. Sanayi Bakanlığı Verimlilik Dairesi de toplantıdaydı. Sanayi Bakanlığı yetkililerine projeyi hayata geçirebilmek için devlet desteği anlatılmaya çalışıldı. Devletin katkısı açısından olumlu bir toplantı olduğunu düşünüyorum. Ulaştırma Bakanlığı devreye girdi. Toplantıda kosteri anlattılar. Devletin net katkı sağlayabileceği konusunda çalışma başlatıldı. İş dönüp dolaşıp yüzde 70 maliyetin nasıl bulacağı konusunda kilitleniyor. Faizleri aşağı çekebilecek neler yapılabilir, bunlar araştırılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı’mızı ziyaret ettik. Ziyaret sebebimiz yabancı bayrakla Türkiye’de çalışan yatlardı. Bunlarla ilgili tespitleri olduğunu söyledi. Ülkenin 3-5 milyon dolar karşılığında kabotajın delindiğini buna müsaade etmek istemediklerini söyledi. Bunu değiştirebilecek bir şey sunarsanız tekrar gündeme alalım, sadece 115 dolar yatak başı devlet vergi alsın, turist havaalanından tekneye transfer olsun, bunlar düşük meblağlar karşılığında kabul edilemez. ‘Kabotajı bunlar karşısında deldirmeyiz’ dedi. Bununla ilgili çalışıyoruz.

1 OCAK SABAHI ÜÇ TANE YÖNETMELİK ÇIKTI

Aralık ayının sonunda Çevre Kanunu’nda değişiklikler yapılması ile ilgili kanunda değişiklik yapıldı. Cezalar 16,5 kat artırıldı. ‘Bu ciddi anlamda bölgede çalışan gemilerimizi ve tersanelerimizi sıkıntıya sokacak durum olduğu için cezanın miktarı ve hesaplama yöntemine itiraz ettik. Oluşan kirliliği hesaplayın, cezanın her türlüsüne sektör razıdır’ şeklinde yazımızı yazdık. Ne kadar kirletildiyse o kadar ödensin. Hakkaniyet olsun. Bu mantıktayız.

1 Ocak sabahı peş peşe 3 tane yönetmelik çıktı. Tersanelerimizin işletme izni sorunu var. İzni almaları için yasal süre 31 Aralık’ta doluyordu. 1 Ocak sabahı yayınlanan yönetmelikle 1 yıl daha uzatıldı. 73-74 tersanemizden 13-14 tanesinin tam işletme izni var. Bu kabul edilebilir bir şey değil. Yönetmelik 2015 yılında çıktı. Artık 2019’un sonuna geldiğimizde sektörümüzden ricam, bizi bir daha bunları uzatın diye Ankara’ya göndermeyin. İmar barışı çıktı. Bir yıl içerisinde bu işi bitirin. Lütfen gerekli önlemler bugünden alınmaya başlansın.

Demir yerlerine kılavuz kaptan ile demirleme konusu… Bakan Danışmanımız ve Bakan Yardımcılarımız sektörden gelen sesi dinleyip 1 Haziran’a kadar ertelediler.

Son yönetmelik kılavuzculuk ve römorkörcülük yönetmeliği. 1996’dan beri konuşulan 2004’te iki yıllık fasıla oldu. 14 yıldır yönetmeliği olmayan bir konuda Ulaştırma Bakanlığı inisiyatif alıp yönetmeliği çıkarttı. Gelen tepkilere baktığımızda hoşnut olan kimseyi duymadım. Kimine göre hatalarla dolu kimine göre az hatalı. Farklı sesler çıkmaya devam ediyor. 22 senedir farklı sesler çıkıyor. Bu bir inisiyatifti. Bunu Ulaştırma Bakanlığı aldı. Bize düşen bunun tekrar kangren olmadan oyuncularla bir arada en uygun halinin ne olacağına karar verecek düzeni kurabilmek. Çözümü bulmak için çalışmalıyız. Yönetim Kurulu olarak inisiyatif almaya hazırız. Bu işi herkesin en optimum şekilde çözüme ulaşması için görevimiz var. Görevimizi yerine getirmek için harekete geçeceğiz.

untitled-10-043.jpg

TÜDEV'DE SIKINTI OLMAYACAKTIR

TÜDEV’in 22 Şubat’ta yeni yönetim kurulu ve diğer kurulları seçilecek. Orada sıkıntı olmayacaktır. Seçim şenlik havasında yapılacaktır. Problem olmayacaktır. Yeni yönetimden daha farklı neler yapacağımızı konuşacağız. İş üretmeye çalışacağız.

Bakanlığımızın adı değişti. Üç Bakan Yardımcımız var. Selim Dursun, denizcilikle ilgili Bakan Yardımcısı. İnce eleyip sık dokumaya çalışıyor. Bu da işlerimizin hızını etkiliyor. Bizimle ilgili bakanlıklarda bürokrasi ile yakın ilişkiler içerisinde denizciliği anlatıp sevdirmemiz gerekiyor.

IMO'DAKİ TEMSİLİYETİMİZ FEVKALADEDİR

Scrubber konusu ile ilgili 16 Ocak'ta toplantı yapacağız. Düşük Sülfürlü Yakıt Tüketimi konusu. IMO'nun çevre biriminin 'Deniz Çevresini Koruma Komitesi'nin' Ekim 2016'da aldığı karardır. İki yol var. Ya yüzde 0,5 sülfür ihtiva eden yakıt alınacak ya da şu an piyasada olan yüzde 3,5 olan yakıtı alıp scrubber alıp havaya öyle salacaksın. Tartışmalı bir konu... 2018'in başına kadar birçok insan bekledi. IMO'nun bu kuralı biraz esnetmesini beklediler. Geçen yıl Mart ayında yapılan toplantıda IMO Başkanı'nın bu konudan geri adım atmaya niyetinin olmadığı görüldü. Buradaki sıkıntı, teknoloji üreten ülkeler bu tip kuralları IMO vasıtasıyla gündeme getirtip kabul ettirtirler. Konunun ne olacağı karışık. Büyük operatörler bu işi yapmaya yavaş yavaş başladı. Ülkeler IMO'ya bu konuda ertelensin demeye başladı. Diğer taraftan teknolojiyi üreten ülkeler bu sisteme geçilsin diyor. IMO'daki temsiliyetimiz fevkaladedir.”

untitled-9-031.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim