• BIST 11064.85
  • Altın 2559.282
  • Dolar 33.0331
  • Euro 35.9507
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 25 °C
  • Antalya 26 °C
  • Muğla 26 °C
  • Çanakkale 27 °C

İMEAK DTO Haziran Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

İMEAK DTO Haziran Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi
Video konferans sistemiyle gerçekleştirilen İMEAK DTO’nun Haziran Ayı Meclis Toplantısı’na konuşmacı olarak katılan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Sarı, Marmara Denizi’nin astımlı bir hasta gibi olduğuna dikkat çekerek deniz salyası için acil önlem alınması gerektiğini vurguladı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantının ilk gündem maddesinde Meclis’in 38 No’lu toplantı zabıt kayıtları ardından Nisan ayı mizanı oy birliği ile onaylandı.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Sarı, ‘Marmara’nın Yeni Kâbusu; Müsilaj’ başlıklı bir sunum yaptı. Sarı’nın yaptığı sunumda ilk olarak denizlerde besin ağının basamakları hakkında bilgi verdi.

Daha sonra müsilajın oluşumundaki çevresel faktörler hakkında meclis üyelerini bilgilendiren Sarı, kirliliğin getirdiği sonuçların çok ağır olacağını ve müsilajla mücadelede arıtma tesislerinin büyük bir önemi olduğunu ifade etti.

Sunumunun sonunda müsilaj kirliliğinin balıkçılık sektörüne etkilerini anlatan Prof. Dr. Mustafa Sarı, "Müsilaj konusu çok hayati bir konu hâline geldi ve bütün gündemimizi kaplamış durumda. Müsilaj kümeleri, denizin diplerine kadar indi. Denizdeki canlıların durumu oldukça kritik gözüküyor. Bu zamana dek gördüğümüz en yoğun müsilajı görüyoruz. Bir an önce önlemleri almalıyız. Marmara Denizi, astımlı bir hasta gibi. Yeterli oksijeni alamadığı için müsilaj oluşumuna çok açık bir deniz” dedi.

Prof. Dr. Mustafa Sarı’nın konuşmasının ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın Mayıs ayı faaliyetlerinin sunumu meclis üyeleri ile paylaşıldı.

Sunumun ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı:

“Denizcilik piyasalarında 2021 yılı ilk çeyrek verileri itibarıyla limanlarımızdaki elleçleme miktarı ihracatta bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 3 artarken; ithalatta yüzde 8'lik bir gerileme oldu. Sektörümüzün önemli bir bileşeni olan gemi ve yat ihracatında yılın ilk çeyreğinde 345,2 milyon dolarlık ihracat ile ekonomik büyümeye katkı sağladık. Yılın ilk 5 ayı itibarıyla, denizcilik piyasalarında ortalama navlunlar canlı kalmaya devam etti. Özellikle konteyner tarafında talep artışının devamı, liman sıkışıklıkları ve lojistik yetersizlikler navlunları ve gemi fiyatlarını rekor seviyelere taşıdı. Dökmecilerde de Çin kaynaklı büyümenin, pozitif etkisiyle hareketli bir piyasa yaşadık. 2020 yılının özellikle ikinci yarısından itibaren hızla artan talep karşısında, birçok piyasamızda fiyatlar hızla arttı. Önümüzdeki sürece ilişkin beklentilerde talebin arza göre daha hızlı bir gelişme göstermeye devam edeceği yönündedir. Nitekim 2021 Mayıs itibarıyla, gemi siparişlerinin mevcut filoya oranı; dökmecilerde yüzde 3,9, tankerlerde yüzde 0.12 azalmış olmasına rağmen; buna mukâbil konteynerde yüzde 4 artmıştır. Global filonun 2021 yılında yüzde 3 artarak 2 milyar 127 buçuk milyon DWT'a ulaşması beklenmektedir. "

“ÜYELERİMİZE 30 MİLYON TL KREDİ İMKÂNI SAĞLADIK”

Kıran, "Mayıs ayında iş dünyası olarak hibe ve nefes kredisi desteği müjdesini Sayın Cumhurbaşkanımızdan aldık. Bu duruma vesile olan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a, Hazine ve Maliye Bakanımız Lütfü Elvan'a, Ticaret Bakanımız Mehmet Muş'a sektörümüz adına teşekkürlerimi sunuyorum. Geçtiğimiz yıl, nefes kredisi için yapmış olduğumuz 3 milyon TL mevduat taahhüt ile oda olarak; üyelerimize 30 milyon TL kredi imkânı sağladık. Nefes kredisinin küçük ölçekli şirketlerimizin dertlerine derman olacağına, önemli bir destek sağlayacağına inanıyorum” dedi.

“FİLYOS LİMANI, KARADENİZ’İN YENİ LOJİSTİK ÜSSÜ OLACAK”

Açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapacağı Filyos Limanı’nın ülke ticareti için çok önemli bir konumda yer alacağını dile getiren Kıran, “Haziran ayı itibarıyla bir güzel haberi de Karadeniz'den aldık. İnşası tamamlanan Karadeniz'in yeni lojistik üssü olacak Filyos Limanı, Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleşecek. Filyos Limanı, sadece Zonguldak'ın değil; başta Karabük ve Bartın olmak üzere Batı Karadeniz ve İç Anadolu'nun ana ihracat merkezi olacak.  Kuru yükte capesize gemilerden, konteynerde 14.000 TEU'luk gemilere kadar hizmet verebilecek limanda; aynı anda farklı boyutlarda 13 gemi elleçlemesi yapılabilecek. Filyos Limanı, bölgenin yükünü Karadeniz'den Rusya’ya, Balkanlara hatta İskandinav ülkelerine taşınmasına imkân verecek. Bir başka önemli misyonu da; Karadeniz'de keşfettiğimiz ve hepimizi milletçe sevince boğan doğalgaz rezervlerine ilişkin yapılacak çalışmalara da lojistik destek sağlaması olacak. Bölgenin kalkınmasında lokomotif rol oynayacak bu yatırımın ülkemize, milletimize hayırlı olmasını temenni ediyor; bu yatırımın gerçekleşmesinde emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

“AŞI UYGULAMALARINDA ÖNCELİKLİ MESLEK GRUBUNDA YAZILI BAŞVURULARIMIZI YAPTIK”

Son dönemde denizcilik sektörünün ana gündem maddelerinden olan gemi adamlarının aşılamada öncelikli gruba alınma talepleri ile ilgili de açıklamalarda bulunan Kıran, “Salgının başından beri sektörümüzün ve üyelerimizin en bu sıkıntılı süreçten en az zarar görmesi için aktif hareket etmeye ve sorunları anında ilgili mercilere iletmeye devam ediyoruz. Bu kapsamda; denizcilik sektörünün küresel tedarik zincirindeki hayati önemine binaen; deniz personeli ve denizcilik hizmetlerinde çalışanların hizmet verirken karşılaştıkları sorunların ortadan kaldırılması ve aşı uygulamasında öncelikli meslekler grubunda yer almasını her fırsatta dile getirdik ilgili kurumlara yazılı başvurularımızı yaptık. Bu uğraşlarımızın neticesinde; Denizcilik Genel Müdürlüğünce deniz yolu taşımacılığında sürekliliğin sağlanabilmesi amacıyla deniz çalışanları ve gemi adamları kilit personel ilan edilmişti. Son olarak, Dışişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünce; 31 Mayıs gönderilen yazıda dış ticaretin olumsuz etkilenmemesi için uçak-gemi mürettebatı kilit personel olarak nitelendirilen gemi adamları ve tır şoförlerinin PCR testinden ve karantina uygulamasından muaf tutulacağının bildirilmesi bizi ziyadesiyle memnun etmiştir” şeklinde konuştu.

“GEMİ DÜDÜKLERİ DENİZCİLER İÇİN ÇALSIN”

Tamer Kıran, konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“25 Haziran, Dünya Denizciler Günü IMO tarafından 2010 yılından bu yana kutlanıyor. Pandeminin zorlu ve meşakkatli dönemlerinde çok önemli hizmetler veren denizcilerimizin sıkıntıları hâlen devam ediyor. IMO, bu yılın temasını; “Hükümetlerin Pandemi Sırasında Denizcileri Desteklemeye Teşvik Etmek Amacıyla Gemi İnsanları İçin Adil Bir Gelecek" olarak belirledi. Uluslararası Deniz Ticaret Odası da gemi insanlarının kilit çalışanlar olarak tanınması, personel değişim krizi ve gemi insanlarının aşılamada önceliklendirilmesi hususlarına dikkat çekmek amacıyla Dünya Denizciler Günü kapsamında, "gemi düdükleri denizciler için çalsın" kampanyası başlattı. 16 Haziran Çarşamba günü saat 13:00'da Piri Reis Üniversitesi konferans salonunda yapacağımız TÜDEV 2019 yılı olağan genel kurulu ile 2020 yılı olağan seçimli genel kuruluna katılımınızın; gündemdeki vakıf senedi değişikliği nedeniyle son derece önemli olduğunu sizlere hatırlıyor, hepinizi şahsım ve yönetim kurulumuz adına selamlıyorum.”

Prof. Dr. Mustafa İnsel, İMEAK Deniz Ticaret Odası tarafından yaptırılan ‘İklim Değişikliği Tedbirlerinin Türk Sahipli Gemi Filosuna Etki Değerlendirme Analizi Projesi’ hakkında bir sunum yaptı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası Haziran ayı Meclis Toplantısı, Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis Üyelerinin bölgesel sorunlar ve çözüm önerilerini dile getirdiği bölüm ile sona erdi.

dto_1-039.jpgdto_3-027.jpgdto_2-035.jpgdto_6-008.jpgdto_5-009.jpgdto_4-019.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim