• BIST 2.795,06
  • Altın 1032.249
  • Dolar 17.9576
  • Euro 18.3112
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 33 °C
  • İzmir 35 °C
  • Antalya 31 °C
  • Muğla 28 °C
  • Çanakkale 32 °C

İMEAK Deniz Ticaret Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Haziran Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi
İMEAK DTO Haziran Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, Türkiye ile ilişkili 21 adet geminin 90 günü aşkın bir süredir Ukrayna limanlarında beklediğine söyledi.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Haziran Ayı Meclis Toplantısı, İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır Başkanlığında gerçekleştirildi.

Toplantıya, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tayfun Paşaoğlu, İstanbul Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdür Yardımcısı Hüseyin Kanburoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Hizmetleri Müdürü İlker Aslan da katıldı.

Bilge Bayburtligil ve İbrahim Tamer Haşimoğlu'nun meclis üyeliklerinden emekliye ayrıldıklarından mütevellit yerlerine sırasıyla Numan Eşiyok ve Saim Emre Doruk getirildi. İMEAK Deniz Ticaret Odası Meclis Başkanı Salih Zeki Çakır, Barış Dillioğlu'nun Beşiktaş Jimnastik Kulübü Yönetim Kurulu'na geldiğini ifade etti.

İMEAK Deniz Ticaret Odası'nın 12.5.2022 tarihli ve 50 sayılı toplantı zabıtları, 2022 Mart ayı mizanı görüşüldü ve oy birliğiyle kabul edildi. Ardından İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu'nun Mayıs ayı faaliyetleri sunumu yapıldı.

"GIDA FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DEVEM EDEBİLİR"

Faaliyet sunumu sonrasında İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Kıran, bir konuşma yaptı. Kıran, konuşmada şu ifadeleri kullandı:

"Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşta 3 ayı aşkın bir süre geride kaldı. İki ülke arasındaki ateşkes görüşmelerinde önemli bir yol alınamazken, nihayetinde içinde bulunduğumuz şu günlerde müzakereler de askıya alındı. Hâlihazırda kazananı olmayan ancak kaybedeni çok bu savaşın dünyaya faturası giderek ağırlaşıyor. Küresel ekonomideki yavaşlama beklentileri, enerji ve gıda dışında ana metal fiyatlarına baskı yapmaya başladı. Enerji fiyatlarındaki yükseklik, üretimde ciddi enerji kullanan metal fiyatlarındaki düşüşü şu an için sınırlı tutuyor. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) son yayımladığı rapor maalesef gıda fiyatlarının artış eğiliminin devam edeceğine işaret ediyor. Bu duruma iklim krizi ve birçok ülkenin gıda ihracatına sınırlama getirmesi de eklenince özellikle düşük gelirli bazı ülkelerde açlık riski artıyor. Rusya-Ukrayna Savaşı'nın Türkiye'ye ekonomik etkilerini değerlendirirken, kısa vadede en önemli etkisi bu ülkelerle ticaretin azalması olmuştur. 2022’nin ilk üç ayında Rusya Federasyonu ve Ukrayna ile değer olarak dış ticaretimiz bir önceki yılın ilk çeyreğine göre kıyaslandığında, Ocak ve Şubat aylarında artışa karşın savaşın başladığı 24 Şubattan itibaren keskin bir düşüş yaşanmıştır.”

“TURİST SAYISI ARTACAĞA BENZİYOR”

Kıran, “Rusya’nın Ukrayna’ya askeri müdahalesi, gemi inşa sanayii sektörümüzde, özellikle yassı çelik mamul (gemi sacı) temininde ciddi sorunlara neden olmuştur. Türkiye’nin ağırlıklı olarak yassı çelik mamul satın aldığı Ukrayna’da üretimin ve sevkiyatın durması, diğer tedarikçilerin fiyatlarında önemli artışlar yaratmıştır. Halen dış piyasada yassı çelik mamul fiyatları son derece oynak olup rakamlar günden güne değişebilmektedir. Müdahale öncesi Ukrayna’dan tonu 1100 doları alınan gemi sacı fiyatı müdahale sonrasında Çin’de 1400-1500 dolar, AB ülkelerinde ise yaklaşık 2000 dolar seviyelerine yükselmiştir. Ayrıca, hâlihazırda Türkiye ile ilişkili 21 gemi, 90 günü aşkın süredir Ukrayna limanlarında beklemektedir. Bu rakamlardan edindiğimiz izlenim, Rusya ve Ukrayna’dan gelecek turist sayıları oldukça düşük kalacak olsa da küresel turizm hareketliliğine bağlı olarak son iki yılın hayli üzerine çıkma olasılığımız artmış görünüyor. Umutla başladığımız yeni turizm sezonunun beklentilerimizin üzerinde bir dolulukla geçmesini, üyelerimize bereket ve hayırlı kazançlar getirmesini temenni ediyorum” dedi.

“TÜRKİYE’Yİ 2022 YILININ İLK 4 AYINDA 8 MİLYON KİŞİ ZİYARET ETTİ”

Turizmde endişelenmelerine rağmen rakamların umutlarını artırdığına vurgu yapan Kıran, “Hemen yanı başımızdaki savaşın birçok olumsuzluklarından bir tanesi de hiç şüphesiz turizm sektörüne negatif etki yaratacağı endişesidir. Malumunuz COVID-19 salgını nedeniyle 2020 yılında dünyada tüm turizm faaliyetleri durma aşamasına gelmiş, 2021 yılında da pandeminin negatif etkilerini yaşamıştık. Tüm bu endişelerimize rağmen yılın ilk aylarında gelen sayıların umutlarımızı artırdığını belirtmek isterim. 2022 yılının ilk 4 ayında ülkemizi toplam 8 milyon 885 bin kişi ziyaret ederken bu sayı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 172 artışı göstermektedir. İstanbul başta olmak üzere Ege ve Akdeniz sahillerinde bir önceki yıla göre turist hareketliliği arttığını görmek umut veriyor. Deniz Turizmi sektörünün alt branşları arasında en büyük hareketliliği, ülkemize gelen kruvaziyer gemi ve yolcu sayısındaki önemli artışta gözlemliyoruz. İlk dört ayda 54 adet kruvaziyer gemisi ile yaklaşık 35 bin yolcu ülkemiz limanlarını ziyaret ederken, yeni hizmet vermeye başlayan Galataport’un, Home Port olarak gemi turlarının başlangıç veya bitiş noktası destinasyonuna alınması ile İstanbul’a gelen turist sayısında önemli oranda artışlar yaşanıyor” dedi.

“19 PROJE BAŞVURU YAPTI”

“Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışması”nın final sunumlarının safhalarını gerçekleştirerek tamamladıklarını belirten Kıran, "İki yılda bir düzenlemek üzere planladığımız “Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışmamızın ikincisini, 8 Kasım 2021 – 16 Mayıs 2022 tarihleri arasında başvuru, değerlendirme ve final sunumları safhalarını gerçekleştirerek tamamladık. Yarışmamıza bu yıl 19 fikir ve proje sahibi başvuruda bulunmuştur. Başvuruda bulunan projeler Denizcilik Fakültelerimiz tarafından tefrik edilen Akademisyenlerden oluşan Ön Eleme Jürisi tarafından değerlendirilmiş, 7 proje final jürisi önünde sunum yapmak üzere Odamıza davet edilmiştir.  Final Jürisi, huzurunda yapılan sunumlara müteakip gerçekleştirdiği değerlendirme neticesinde ilk 3 dereceyi alan projeleri belirlemiştir. Buna göre, “Düşük Maliyetli, Sürdürülebilir, Çevreci, Otonom, Dinamik Pozisyonlanabilen Bilimsel Yüzey Araştırma Teknesi Tasarımı” konulu projesi ile Volkan Varışlı birinciliğe, “VRA Model- Gerçek Zamanlı Seyir Risk Analiz Modeli” konulu projesi ile Yunus Emre Şenol ikinciliğe, “Pressure Gain- Titreşim Üzerinden Enerji Kazanımı” konulu projesi ile Enes Karaoğlu üçüncülüğe layık görülmüş ve ödül almaya hak kazanmışlardır. Ödülleri, önümüzdeki günlerde düzenleyeceğimiz bir törenle sahiplerine vereceğiz. Bu vesile ile Denizci Millet, Denizci Ülke Fikir ve Proje Yarışmamıza ilgi göstererek projeleri ile katılan yarışmacılara ve değerlendirmeleri ile Yarışmamıza katkı sağlayan Akademisyenlerimize teşekkürlerimizi sunuyorum” açıklamasında bulundu.

“SEKTÖRÜ İLGİLENDİREN ETKİNLİKLER OLACAK”

İstanbul’un Haziran ayında sektörü yakından ilgilendiren 2 önemli etkinliğe ev sahipliği yapacağını dile getiren Tamer Kıran, “İstanbul, Haziran ayında sektörümüzü yakından ilgilendiren 2 önemli etkinliğe de ev sahipliği yapacak. Uluslararası Bunkerciler Birliği’nin (IBIA) odamızın da desteğiyle düzenleyeceği uluslararası konferans 22 Haziran’da gerçekleştirilecek. Yine odamızın desteğiyle Gemi Brokerleri Derneği’nce düzenlenecek, yerli ve yabancı pek çok gemi brokeri ile denizcilik sektörünü bir araya getirecek Bosphorus Ship Brokers Dinner 24 Haziran’da yapılacak. İstanbul’da global denizcilik haftası yaşanmasına vesile olacak her iki organizasyonu da çok önemli buluyor, denizciliğin önemli merkezlerinden birisi olan deniz kenti İstanbul’umuzu, Dünya gündemine taşıyacak bu tür organizasyonların artarak devam etmesini temenni ediyorum. Haziran ayında bir önemli organizasyon da Atina’da, 6-10 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek POSIDONIA 2022 Uluslararası Gemicilik Fuarı olacak. Dünyanın önde gelen denizcilik fuarlarından olan ve son olarak 2018 yılında gerçekleştirilen fuara uzun bir aranın ardından iştirak edeceğiz. Ayrıca Yunanistan’daki muhataplarımız meslek örgütlerine ziyaretler gerçekleştireceğiz. Bu ziyaretlerin iki ülke denizcileri olarak aramızdaki dostluk ilişkilerini pekiştireceğine ve sektörde iş birliği imkanlarının geliştirilmesine vesile olacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“DÜNYA ÇAPINDA BÜYÜME ORANI AZALACAK”

"Türkiye ve Dünya Ekonomoik Gidişatı ve Denizciliğe Etkileri" isimli bir sunum gerçekleştiren Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, “Geçmişten bugüne yaptığım sunumlarda enflasyon sorununa çok değinmiştim. Küresel anlamda kriz mi geliyor gibi bir soru ile başlayacağım. Kendi adıma tahminlerimi ileteceğim. IMF Reel Büyüme Beklentileri tablosundaki büyümeyi tetikleyen ana faktör ABD. Diğer ülke ekonomilerini de etkileyen bir yapısı var ABD'nin. Dünya çapında büyüme oranı azalacak. Küresel enflasyon ise, tarihi rakamlara imza attı. Yüksek enflasyona ile yaşamaya alışmaya çalışıyoruz. Dünya'da enflasyonun yanında ciddi bir ticaret büyümesi yaşanıyor. Çin, dünya ticaretinde önemli bir pasta dilimine sahip. Dünya denizciliği Çin'e muhtaç gibi gözüküyor. Çin ve Amerika arasındaki ticaret hacmi Çin'in lehine ilerliyor. Dünya ticaretine yön veren ülke Çin olabilir mi? soruları etrafta dolanıyor. ABD, hızlı bir büyümeye doğru ilerliyor. ABD, enflasyonu 3-4 ay içerisinde düşürecek. ABD, bunu başarmış durumda iken, diğer ülkelerin de buna hazırlıklı olması gerekiyor” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ ENFLASYON ORANI, AĞUSTOS’TA DÜŞÜŞE GEÇEBİLİR”

Türkiye’deki enflasyon oranının ABD etkisiyle Ağustos itibarı ile bir düşüşe geçme ihtimalinin söz konusu olduğuna ifade eden Erdoğan, “ABD, kendi refah düzeyini yukarı çekmek için, doların seviyesini yükseltti. Dünya genelinde doların yerini altın alacak gibi gözüküyor. Bu durumda yeni bir savaşa neden olabilir diye beklentiler söz konusu. Türkiye'de milli gelirdeki büyüme enflasyondan arındılarak konuşuluyor. Üretim, ihracat, yatırım ve istihdam modeli üstünde duruluyor. Rekabetçi ekonomi politikasını sisteme yerleştirirsek, o zaman başarılı olabiliriz diye düşünüyorum. Cari açık vermeden büyümek istiyorduk. Enerji maliyetinin yüksekliğinden, hesapta olmayan cari açık sorunuyla karşılaştık. Bu da doların yüksekliğine sebebiyet veriyor. Türkiye'deki enflasyon oranının, ABD etkisiyle Ağustos itibarı ile bir düşüşe geçme ihtimali söz konusu. Türkiye'deki ekonomik büyüme, vergi reformuna dayalı. Ancak, kamu gelirini dolaylı vergilerden sağlıyoruz. Türkiye'de grafikler nezdinde bir yıl içerisinde ciddi bir olaylar örgüsü yaşanacak. Bu süreçten sonra, Türkiye ekonomik olarak bir rahatlama evresine girecek diyebilirim” açıklamasını yaptı.

Toplantı; Şube Başkanları, Meslek Komite Başkanları ve Meclis üyelerinin bölgesel görüş, soru ve önerileri ile ilgili açıklamalarının ardından sona erdi.

dto-5-021.jpgdto-3-044.jpgdto-2-047.jpgdto-1-047.jpgdto-4-032.jpgdto-6-013.jpgdto-7-008.jpgdto-9-004.jpgdto-10-002.jpgdto-8-006.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim