• BIST 4.802,39
  • Altın 1136.947
  • Dolar 18.8298
  • Euro 20.2987
  • İstanbul 2 °C
  • Ankara -1 °C
  • İzmir 3 °C
  • Antalya 8 °C
  • Muğla 0 °C
  • Çanakkale -2 °C

Dünyanın LNG ile çalışan en büyük yolcu gemisi MSC World Europa'nın teslimatı kutlandı

Dünyanın LNG ile çalışan en büyük yolcu gemisi MSC World Europa'nın teslimatı kutlandı
MSC Group ve Chantiers de l'Atlantique'in Cruise Bölümü, dünyanın LNG ile çalışan en büyük yolcu gemisi ve yakıt hücresi teknolojisini ilk kullananlardan biri olan MSC World Europa'nın teslimatını kutladı.
MSC Cruises'ın en yeni amiral gemisinin teslim töreni Saint-Nazaire'deki Chantiers de l'Atlantique'de gerçekleşti.
 
MSC World Europa, hava ve deniz ortamı üzerindeki etkisini en aza indiren bir dizi teknoloji ve çözüm sayesinde bugüne kadar çevre açısından en yüksek performanslı yolcu gemisini temsil ediyor.
 
Gemi ayrıca, önemli CO2 emisyonu azaltımları sağlama potansiyeline sahip yakıt hücresi teknolojisini de içermektedir.
 
Ayrıca iki şirket ilk çeliği kesilen ve hizmete girdiğinde Kuzey Amerika pazarına yönelecek olan, World Class sınıfı  ikinci gemisine MSC World America adını verdi.
 
Saint-Nazaire, 26 Ekim 2022 – MSC Group ve Chantiers de l'Atlantique'in Cruise Bölümü, dünyanın LNG ile çalışan en büyük yolcu gemisi ve yakıt hücresi teknolojisini ilk kullananlardan biri olan MSC World Europa'nın teslimatını kutladı. Tören, MSC Cruises filosu için bugüne kadarki en yenilikçi ve çevresel açıdan en gelişmiş yolcu gemisinin inşasıyla sonuçlanan iki şirket arasındaki uzun vadeli ve başarılı ortaklığın bir sonraki adımı oldu. Emisyonların azaltılması ve enerji verimliliği açısından çığır açan gelişmelerin yanı sıra, MSC World Europa aynı zamanda karbon-nötr sentetik ve diğer alternatif yakıtların uygun ölçekte kullanımına giden yolu da açıyor.
 
msc-cruises-revealed-the-name-of-msc-world-america-today-at-her-steel-cutting-(credit-msc-cruises)-001.jpg
 
Cruise seyahatinin geleceğine ortak katkı
 
MSC Grup Cruise Bölümü İcra Kurulu Başkanı Pierfrancesco Vago, “Bu yirminci ve LNG ile çalışan ilk gemimiz olan MSC World Europa’ya, filomuza hoş geldin demekten gurur duyuyoruz. Bu çığır açan gemi, net sıfır ve sürdürülebilir cruise yolculuğumuzun bir sonraki aşamasını temsil etmektedir ve her ikisine bağlılığımızın bir sembolüdür.
 
“Çevre ve deniz teknolojileri, tasarım ve misafir odaklı özellikler açısından benzeri görülmemiş bir dizi yenilikle Cruise Bölümümüz, tüm MSC Grubumuz ve sektörümüz için, MSC World Europa ileriye doğru büyük bir adımı temsil ediyor. Bu, bizler, Chantiers de l'Atlantique inşaatçıları ve yeni nesil çevre ve denizcilik teknolojileri ve çözümlerinin önde gelen sayısız tedarikçisi ile gemide ve limanlarda çalışanlar için binlerce saatlik eğitimle dört yılı aşkın bir çalışmasının sonucudur. ”
Chantiers de l'Atlantique'in Genel Müdürü Laurent Castaing, “Avrupalı bir armatör için şimdiye kadar yapılmış en büyük gemi olan MSC World Europa ile kruvaziyer endüstrisinde yeni bir aşamaya ulaştık. Yolculara benzeri görülmemiş bir cruise deneyimi sunmak için en son teknolojilerle donattık. Teknolojik açıdan bakıldığında, Sıvılaştırılmış Doğal Gaz (LNG) sistemi ile donatılmış MSC World Europa, gemi seyahati endüstrisinde yeni bir performans ve verimlilik düzeyi sunuyor.” dedi.
 
LNG ile çalışan yakıt hücresi teknolojisine sahip ilk yolcu gemisi
 
MSC World Europa, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ile çalışan yepyeni katı oksit yakıt hücresi (SOFC) teknolojisine sahip dünyanın ilk çağdaş yolcu gemisidir. Gemide, bir elektrokimyasal reaksiyon yoluyla yüksek verimli bir şekilde gemide elektrik ve ısı üretmek için LNG kullanacak 150 kilovatlık bir SOFC göstericisi yer alacak.
 
msc-world-europa-delivery-ceremony,-officers-parade.jpg
 
LNG: bir geçiş yakıtı ve şu anda uygun ölçekte mevcut olan en temiz yakıt
 
Pierfrancesco Vago “LNG'yi, şu anda mevcut olan en temiz deniz yakıtı olması nedeniyle ve sentetik LNG veya diğer alternatif karbon olmayan yakıtları uygun ölçekte kullanılması adına ileriye dönük bir geçiş yakıtı olması nedeniyle seçtik”, dedi 
 
Enerji verimliliği 
 
Tersane ile ortaklaşa yapılan MSC World Europa, sudaki direnci en aza indirmek için yenilikçi bir gövde şekliyle tasarlandı.
 
MSC World Europa ayrıca gemi genelinde enerji kullanımını optimize etmek için geniş bir ekipman yelpazesine sahiptir. Bunlar arasında, gemi boyunca ısı ve soğuğun etkin dağılımını sağlayan otomatik enerji geri kazanım döngülerine sahip akıllı havalandırma ve gelişmiş klima sistemleri yer alıyor. Gemi, enerji tasarrufu profilini daha da geliştirmek için gemi boyunca akıllı yönetim sistemleri tarafından kontrol edilen LED aydınlatma kullanıyor.
 
Gelişmiş su arıtma ve atık yönetim sistemleri ve diğer yenilikçi özellikler
 
MSC World Europa, Baltık standardı da dahil olmak üzere dünyanın en yüksek düzenleyici gereksinimlerini karşılayan gelişmiş bir atık su arıtma sistemi (AWTS) ile donatılmıştır. Gemide üretilen tüm atık suları musluk suyu standartlarına yakın olacak şekilde arıtır. Gemide ayrıca, IMO'nun Balast Suyu Yönetim Sözleşmesi'ne uygun olarak, balast suyu deşarjları yoluyla istilacı türlerin deniz ortamına girmesini önleyen son teknoloji bir balast suyu arıtma sistemi de bulunmaktadır.
 
Linden Coppell “Tüm atıkları, örneğin cam, alüminyum ve kağıt olmak üzere yedi farklı türe ayıran katı atık yönetimi protokollerini uygulamaya adamış, bu atık türlerini geminin atık yönetim tesisinde ezmek veya paketlemek için özel ekipmanlarla birlikte çalışan bir ekibimiz var” dedi.
 
Yeni nesil cruise deneyimi
 
Geleceğe hazır denizcilik ve gemi konaklama teknolojilerine sahip olan MSC World Europa, daha önce hiç görülmemiş çeşitli konseptler ve bugün denizde diğerlerine benzemeyen yaratıcı alanlarla seyahat deneyimini yeniden tanımlayacak. Çığır açan tasarım, nefes kesen okyanus manzarasına sahip, etkileyici 104 metre uzunluğundaki yarı açık yarı kapalı Europa Promenade alanına giden arka kısımda Y şeklinde bir  yapıya sahiptir. Yepyeni balkonlu kabinleri, denizdeki en uzun kaydırak olan 11 katlı kaydırağı The Venom Drop @ The Spiral, çarpıcı bir mimari merkez parçasına sahip büyüleyici gezinti yoluna bakmaktadır.
 
MSC World Europa'nın "ilkleri" arasında bir mikro bira fabrikası, cin bar, sağlıklı meyve suyu barı, kahve dükkanı ve çay evi yer alıyor. Gemide, taze deniz ürünleri sunacak La Pescaderia ve mevsimlik çiftlikten okyanusa konseptini barındıran yemekleriyle Chef's Garden Kitchen olmak üzere iki yeni özel restoranıyla 13 farklı yemek seçeneği bulunuyor.
 
MSC World America'nın çelik kesme töreni
 
Ayrıca şirket, ikinci World Class gemisinin adını bugün çelik kesme töreni sırasında açıkladı ve ismi açıklanan yeni gemi MSC World America'nın 2025 yılında hizmete girdiğinde Kuzey Amerika'ya gideceğini duyurdu.
 
MSC World Europa'nın özellikleri ve çevre teknolojileri:
 
Önemli noktalar:
• Brüt Tonaj – 215.863
• Uzunluk – 333.3m
• Genişlik – 47m
• Yükseklik – 68m
• Yolcu kabinleri – 2.626
• Yolcu Kapasitesi – 6.762
 
Motorlar ve yakıtlar:
• 5 adet Wärtsilä 14V 46DF motor, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ve düşük kükürtlü deniz benzini (MGO) üzerinde çalışabilen çift yakıtlı motorlar
• 150 kW katı oksit yakıt hücresi göstericisi
 
Hava emisyonları:
• Gemi MGO ile çalıştığında NOx emisyonlarını %90 azaltan seçici katalitik indirgeme sistemi (LNG benzer bir NOx azaltımı sunar); MSC World Europa, kullandığı yakıttan bağımsız olarak IMO'nun Tier III standartlarını karşılayabilir
• Kıyıdan gemiye güç bağlantısı, geminin kıyıdan gemiye güç altyapısının mevcut olduğu limanlarda motorları kapatmasına olanak tanır
 
Atık su arıtma:
• IMO'nun MEPC 227(64) Çözünürlüğüne (Baltık Standardı olarak adlandırılır) ilişkin en katı standartlarla uyumlu gelişmiş atık su arıtma sistemi
• IMO'nun Balast Suyu Yönetim Sözleşmesine uygun olarak, balast suyu deşarjları yoluyla deniz ortamına istilacı türlerin girmesini önlemek için UV arıtmalı balast suyu arıtma sistemi
 
Akustik ses etkisini en aza indiren, deniz faunası, özellikle de çevre sulardaki deniz memelileri üzerindeki potansiyel etkilerini azaltan gövde ve makine dairesi tasarımlarına sahip su altı yayılan gürültü yönetim sistemi.
 
Enerji Verimliliği: Tüm MSC Cruises'in yeni yapıları, motor kullanımını azaltmaya ve optimize etmeye yardımcı olan çok çeşitli enerji verimli ekipmanlar içerir. Bunlar, talebi azaltmak için ısıyı ve soğuğu yeniden dağıtan otomatik enerji geri kazanım döngülerine sahip akıllı havalandırma ve gelişmiş klima sistemlerini içerir. Gemiler, enerji tasarrufu profilini daha da geliştirmek için akıllı yönetim sistemleri tarafından kontrol edilen LED aydınlatma kullanıyor.
 
DENİZ HABER AJANSI
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim