• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul 0 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 5 °C
  • Antalya 9 °C
  • Muğla 6 °C
  • Çanakkale -2 °C

Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II bugün başlıyor

Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II bugün başlıyor
Bu yıl 3-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II etkinliğinde Osmanlı’nın ilk amirallerinden, Karamürsel’de ilk donanmayı kuran Karamürsel Alp ele alınacak.

Kocaeli’nin tarihine ışık tutacak sempozyum başlıyor Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği Uluslararası Kara Mürsel Alp Ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II bugün başlıyor.

Büyük bir tarihi ve kültürel birikime sahip Kocaeli’nde şehrin tarihine sahip çıkan ve kent hafızasını oluşturmayı amaçlayan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl başlattığı Kocaeli Tarihi Sempozyumlarına devam ediyor. Bu yıl 3-5 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II etkinliğinde Osmanlı’nın ilk amirallerinden, Karamürsel’de ilk donanmayı kuran Karamürsel Alp ele alınacak. 2014 yılında düzenlenen Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu, tarihçiler ve akademisyenler tarafından yoğun ilgi görmüş, Türkiye çapında ses getirmişti.

 AÇILIŞ OTURUMU

Bugün (3 Nisan Cuma günü) saat 15.00’te başlayacak sempozyumun ilk gününde protokol konuşmaları ardından Prof. Dr. Azmi Özcan’ın başkanlığında Prof. Dr. İdris Bostan, Prof. Dr. Maria Pia Pedani ve Prof. Dr. Chakib Benafri tarafından “Karamürsel’den Cebelitarık’a Türk Denizcilik Tarihi” konulu açılış sempozyumu gerçekleştirilecek.  

Kocaeli’nin Karamürsel ilçesine de adını veren Kara Mürsel Alp’in kent için öneminin yanı sıra Kocaeli tarihinde denizciliğin gelişimi, kente sağladığı katkı sempozyumda ele alınacak. Bölgede ortaya çıkan büyük medeniyetlerin bir parçası olan Kocaeli bölgesi, Osmanlı Devleti’nin ilk fethettiği yerlerden biridir. İstanbul başkent olduktan sonra Kocaeli, Osmanlı Devleti’nin Anadolu’ya açılan kapısı, yol ağının ana güzergâhı olmuştur.

KARAMÜRSEL MODELİ GEMİ

Kocaeli, her devirde denizcilik tarihi içerisinde önemli bir yere sahip. Osmanlı’nın ilk tersanesi Karamürsel’de kurulmuş, yine bölgede bulunan İzmit, Kefken, Kerpe ve Karamürsel tersanelerinde pek çok gemi inşa edilmişti. Hatta Kara Mürsel Alp’in adını alan Marmara’ya özel bir gemi modeli de üretilmişti. Bu yönüyle sempozyum Osmanlı Denizciliği ile geçmişten günümüze İzmit’te denizcilik faaliyetlerine ışık tutacak.

173 AKADEMİSYEN, 153 TEBLİĞ

3-5 Nisan tarihleri arasında düzenlenecek “Uluslararası Kara Mürsel Alp ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu-II” ye katılmak için çok sayıda akademisyen başvurdu. Bilim Kurulu tarafından gerçekleştirilen çalışma çerçevesinde 173 katılımcının sempozyuma katılması uygun görüldü. İçlerinde yabancı akademisyenlerin de olduğu katılımcılar sempozyum boyunca 153 tebliğ sunacak. Bu yıl konuğumuz olacak 173 akademisyenin sunacağı 153 tebliğ de yine Sempozyum Tebliğleri Kitabı haline getirilecek.

6 SALONDA 36 OTURUM

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz sempozyum 3- 4-5 Nisan 2015 tarihlerinde Wellborn Luxury Otel’inde, 6 ayrı salonda tebliğlerin sunulmasıyla gerçekleştirilecek. 09.00-17.00 saatleri arasında düzenlenecek toplam 36 oturumdan oluşacak sempozyum Kocaeli’nin tarihi ile ilgili yeni birçok bilgiyi gün yüzüne çıkaracak.

TEBLİĞLER KİTABI HAZIRLANDI

Öte yandan 2-4 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenen Gazi Akça Koca ve Kocaeli Tarihi bu Sempozyumu-I’na yerli ve yabancı birçok üniversiteden 115 katılımcı gelerek, 102 tebliğ sunmuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bu makaleleri bir kitapta topladı. Gelecek nesillere bırakacağımız önemli bir hizmeti de böylece gerçekleştirmiş oluyoruz. 1810 sayfa olan bu çalışma 3 cilt halinde basıldı.  

TÜRKİYE ÇAPINDA SES GETİRDİ

Kocaeli tarihinin pek çok bilinmeyeni, sempozyum ve hazırlanan bu kitapla gün yüzüne çıktı. Bu sempozyum, son yıllarda ülkemizde tarih konusunda gerçekleştirilen en önemli sempozyumlardan birisi olarak bilim dünyasındaki yerini aldı. Geçen yıl düzenlediğimiz sempozyum kapsamında Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda Kıl Çadırların Düşü tiyatro oyunu sahneye konulmuş ve SEKA Kültür Alanı’nda Gazi Akça Koca Anı Evi açılmıştı.

 Bu yıl yine sempozyumla birlikte farklı etkinlikler de programda yer alacak. Tarihi milyonlara sevdiren ünlü edebiyatçı ve çocuk romanları yazarı Yavuz Bahadıroğlu tarafından Kara Mürsel Alp’i konu alan bir hikâye kitabı yazılacak.

e-KİTAP HALİNE GELECEK  

Ayrıca bu kitap, e-Kitap haline de getirilecek. Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin geçen yıl 6. sınıflara yani ortaokul birinci sınıf öğrencilerine verdiği 27 bin tablet bilgisayara internete bağlandıkları anda e-Kitap yüklenecek.  

Türk denizcilik tarihine değerli katkılarından Prof. Dr. İdris Bostan’a, ‘Kocaeli Tarih Ödülü’nü takdim edeceğiz. Geçen yıl bu ödül Yerel Tarih Uzmanı Ahmet Nezih Galitekin’e verilmişti.

3 FARKLI SERGİ AÇILACAK

Bu yıl fuaye alanında 3 farklı sergi olacak. Bu sergilerin ilkinden tarihin en önemli denizci devletlerinden birisi olan Venedik’in, Devlet Arşivleri’nden 30 belge sergilenecek. Ayrıca Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’nden de dönem ile alâkalı 50 belge yine fuaye alanımızda sergilenecek. Bir de Gölcük KO-MEK Gemi modelleri sergisi var.

NUSRET MAYIN GEMİSİ, ÜSKÜDAR VAPURU

Çanakkale zaferinin kahramanlarından Nusret Mayın Gemisi, iade-i ziyaret için Japonya’ya giden ve dönüşte fırtınaya yakalanarak batan Ertuğrul Fırkateyni, İzmit-Gölcük seferini yaparken yolcularıyla birlikte sulara gömülerek büyük bir faciaya neden olan Üsküdar Vapuru, Osmanlı’nın kadırgaları ve saltanat kayıkları da sergide yer alacak tarihe mal olmuş önemli gemi modellerinden olacak.

DONANMA FIRKATEYNİ EŞLİK EDECEK

Ayrıca Donanma Komutanlığı’na bağlı bir fırkateyn de sempozyum süresi boyunca Wellborn Otel’in önüne demirleyecek. 5 Nisan Pazar günü kapanış oturumunun ardından konuğumuz olan 173 akademisyene, Gölcük Deniz Müzesi ve Kocaeli Bilim Merkezi gezileri düzenlenecek.

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim