• BIST 104.862
  • Altın 230,033
  • Dolar 5,4794
  • Euro 6,2177
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 12 °C
  • Antalya 13 °C
  • Muğla 7 °C
  • Çanakkale 11 °C

Türkiye'nin en büyük kapalı devre kerevit kuluçkahanesi açıldı

Türkiye'nin en büyük kapalı devre kerevit kuluçkahanesi açıldı
Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü bünyesinde 2.5 milyon liraya kurulan Avrupa’nın en büyük kapalı devre kerevit (tatlı su ıstakozu) kuluçkahanesi açıldı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlı Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü’nde Avrupa’nın en büyük kapalı devre kuluçkahanesinin kuruluşu tamamlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 2015 yılı itibariye faaliyete geçen kuluçkahane toplam 2,5 milyon liraya mal edildiği belirtilerek 334 bin TL’sinin Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı, geri kalanının ise Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü ve Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü’nce karşılandığı kaydedildi.

AVRUPA’NIN EN MODERN TESİSLERİNDEN BİRİ

Donanım ve teknoloji açısından Avrupa’nın en modern tesislerinden ve ülkedeki en modern ve teknolojik kapalı devre araştırma sistemi olan Kerevit Kuluçkahanesi’nin iki ayrı modülden oluştuğu kaydedilerek şu bilgiler verildi:

“İki sistem istendiğinde birbirinden bağımsız çalışma özelliğine sahip olup her iki ünitede farklı su özellikleri oluşturabilmektedir. Bir sistemde sıcak su balıkları ve kerevit üretilebilirken, diğer sistemde alabalık gibi soğuk su balıkları da üretilebilecektir.

Sistem gerek görüldüğünde açık sistem olarak da çalışabilme özelliğine sahip olarak tasarlanmış olup, sistemin üretim ekipman kapasitesi yaklaşık 190 ton ve su kapasitesi ise 14 Lt/s’tir.

Kerevit (tatlısuistakozu) ülkemiz iç sularında doğal olarak yayılış gösteren ve ekonomik değeri yüksek olan önemli bir ihraç ürünümüzdür. Ülkemizde ilk defa Marmara Bölgesi’ndeki Uluabatve Manyas göllerinde, 1960’lı yıllarda avlanarak ihraç edilmeye başlanmıştır. Artan taleplerle diğer göllerimizde de avcılığı başlamış olup, başta Eğirdir, Işıklı, Beyşehir, Akşehir, Eber ve Hotamış gölleri olmak üzere bütün rezervuarlarımızdan avlanarak, ihraç edilmiştir. Ancak, 1985 yılında ortaya çıkan “Kerevit Vebası” hastalığı, bilinçsiz avcılık ve diğer nedenlerden dolayı 1984 yılında 8.000 ton civarında olan kerevit üretimi 2013 yılında 532 tona kadar düşmüş ve stoklarımız bitme tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır. Bu nedenle Avrupa’nın giderek artan talepleri karşılanamaz hale gelmiş, stokların takviye edilmesi ya da göllerin yeniden çeşitlendirme gibi ihtiyaçlardan dolayı kerevit yetiştiriliciliği önem kazanmaya başlamıştır.

Faaliyetine başlayacak olan kerevit kuluçkahanesi ile sağlıklı kerevit yavru üretimine başlanarak azalan doğal stokların takviye edilmesi ve göllerin kerevitle çeşitlendirmesisağlanabilecektir. Bu AR-GE merkezi ile kerevit, aynı zamanda diğer içsu türlerimizle ilgili daha detaylı yetiştiricilik ve hastalıkla mücadele çalışmaları gerçekleştirilebilecektir.”

Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar (TAGEM) Genel Müdürü Masum Burak, Türkiye'nin su ürünlerinde dünyada en hızlı gelişen üçüncü ülke olduğunu belirterek, "Su ürünlerinde ihracatta müthiş bir gelişme oldu. Şu anda Avrupa'da tüketilen her üç çupra ve levrekten bir tanesi ülkemizden gitmektedir" dedi.

Burak, Eğirdir Su Ürünleri Araştırma İstasyonu Müdürlüğü bünyesindeki kerevit kuluçkahanesinin açılışında yaptığı konuşmada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının tarımsal milli hasılayı 23 milyar dolardan 61 milyar dolara çıkardığı söyledi.

Bu hasılayla Türkiye'nin dünyada 7'nci, Avrupa'da ise birinci sıraya yükseldiğini ifade eden Burak, bu gelişmelerden su ürünlerinin de payını aldığını kaydetti. Burak, "Su ürünlerinde dünyada en hızlı gelişen 3'üncü ülkeyiz. Su ürünlerinde ihracatta müthiş bir gelişme oldu. Şu anda Avrupa'da tüketilen her üç çupra ve levrekten bir tanesi ülkemizden gitmektedir" dedi.

"Başarı Ar-Ge'den geçiyor"

Ar-Ge olarak su ürünlerine büyük önem verdiklerini, dört araştırma enstitüsü ile su ürünlerinde araştırma yaptıklarını anlatan Burak, şöyle konuştu: "Tüm sektörlerde olduğu gibi tarımda da Ar-Ge'niz yok, Ar-Ge'niz zayıfsa siz ne ulusal ne de uluslararası sahada başarılı olursunuz. Sürekli dışa bağımlı kalırsınız. Onun için başarı, rekabet Ar-Ge'den geçiyor. 10 sene önce bizim genel müdürlüğümüzün bütçesi 10 milyon liraydı. 2014 yılı sonu itibarıyla bütçemiz 250 milyon lira olarak gerçekleşti. 25 kat artış var."

Bu bütçeyle yapılan yatırımlardan su ürünlerinin de faydalandığını ifade eden Burak, araştırma enstitülerini modern hale getirdiklerini bildirdi. Bakanlığın yeniden yapılandırma kapsamında Isparta'nın da içinde yer aldığı 43 ilde hizmetlerin daha etkin şekilde devamını sağlamak için su ürünleri şube müdürlükleri kurduğuna değinen Burak, "İlk kez su ürünleri genetik kaynaklarını korunma altına aldık" diye konuştu.

"Türkiye'nin en büyük kapalı devre kuluçkahanesi"

Burak, 1980'lerde çıkan kerevit vebası yüzünden Türkiye'nin kerevit üretiminin 8 bin tonlardan 500 tonlara kadar düştüğünü kaydetti. Açılışı yapılacak kerevit kuluçkahanesinin hem kerevitteki hastalıklarla mücadelede hem de yeni türlerin keşfinde rol oynanacağına işaret eden Burak, bu şekilde kerevit stokunun artırılacağını açıkladı.

Türkiye'nin en büyük kapalı devre kuluçkahanesinin açıldığını belirten Burak, kuluçkahanenin yanında Ar-Ge çalışmalarının sürdürülmesi için laboratuvarın da kurulduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Burak, Isparta Valisi Vahdettin Özkan ve diğer yetkililer ile kuluçkahanenin açılışını yaparak, çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Isparta'nın Eğirdir ilçesinde açılışı gerçekleştirilen kuluçkahane, 600 metrekare kapalı alandan oluşuyor. Yaklaşık 2,5 milyon liraya mal olan tesiste sağlıklı kerevit yavruları yetiştirilecek ve kerevite yönelik hastalıklarla mücadele teknikleri konusunda Ar-Ge çalıması yapılacak.

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim