• BIST 1.910,41
  • Altın 779.61577
  • Dolar 13.7178
  • Euro 15.5042
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 14 °C
  • Antalya 12 °C
  • Muğla 10 °C
  • Çanakkale 12 °C

Türkiye ve Kıbrıs tehdit altında

Türkiye ve Kıbrıs tehdit altında
Çevre örgütleri, İsrail bombardımanı sonucu denize sızan binlerce ton petrol tabakasının Türkiye ve Kıbrıs kıyıları için tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu.
Türkiye ve Kıbrıs kıyıları tehdit altındaÇevre örgütleri, İsrail bombardımanı sonucu denize sızan binlerce ton petrol tabakasının Türkiye ve Kıbrıs kıyıları için tehdit oluşturduğu uyarısında bulundu.

'Akdeniz'in en korkunç çevre felaketiyle karşı karşıya' bulunduğu uyarısına yer veren İngiliz gazeteleri, Türkiye ve Kıbrıs'taki tatil beldelerinin, İsrail jetlerinin 15 temmuzda bombaladığı bir elektrik santralinden denize sızan 35 bin ton petrolün kirlilik tehdidi altında bulunduğunu yazdı.
 
The Times gazetesine konuyla ilgili bilgi veren 'Friends of the Earth Europe' adlı çevre örgütünün direktörü Fuad Hamdan, uydu fotoğraflarına göre petrol tabakasının şimdiden Suriye kıyılarının yarısını kirlettiğini belirtti.
 
Hamdan, ''kirlilik, bu hafta içinde Türkiye kıyılarına ulaşabilir. Kıbrıs'ı ne zaman etkileyeceği ise rüzgara bağlı'' dedi.
 
"Tüm Doğu Akdeniz tehlikede"
 
Lübnan Çevre Bakanı Yakub el Sarraf da kirliliğin, sadece Lübnan'ı değil Doğu Akdeniz'deki tüm ülkeleri etkileyeceğini söyledi.
 
Yeşil kaplumbağaların beslenme yatağı Lübnan kıyıları, canlılar için öldürücü siyah petrol tabakasıyla kaplanırken, bombardımanın sürmesi temizleme çalışmalarına engel olmuştu.
 
Acil ateşkesle vahşet ve çevre yıkımına son verme çağrısı yapan Greenpeace örgütü, Beyrut'un 30 km güneyindeki Jiyyeh enerji santralindeki depoların bombalanması sonucu denize yayılan yüklü miktardaki petrol akıntısının Doğu Akdeniz sahillerine yayılması tehdidinin önlenmesi gerektiğini bildirmişti.
 
Kısa vadede, akıntının balık avlama bölgelerine ve kumsallarına yayılmalarını önlemek ve kontrol altına almak için Lübnanlı yetkililerin acil yardıma ihtiyaç duymakta olduklarını bildiren Greenpeace, uzun vadede akıntıyı Lübnan açıklarında 100 km'ye kadar temizlemenin 6-12 ay arasında zaman alacağını belirtmişti.
 
Çevreci örgüt, akıntının, Lübnan'ın zaten az olan deniz rezervlerine ve bunun yanı sıra Lübnan sahillerindeki balık yumurtaları ve deniz kaplumbağaları yuvaları için de bir tehdit oluşturmakta olduğu uyarısında bulunmuştu.
 
Petrol akıntısı, Akdeniz'de yaşayan deniz memelilerinin ve deniz kuşlarının yanı sıra yerel balıkçılığı ve turizmi de çok kötü etkileyeceğini belirten Greenpeace, uluslararası kamuoyunu bu insanlık vahşetine ve çevre tahribatına acil bir son vermeye çağırmıştı.
 
Ortadoğu krizi
 
İsrail'in hava, deniz ve kara ablukası altındaki Lübnan'da insani krizin boyutları da derinleşiyor. İsrail'in Hizbullah operasyonu 28 gününe girerken ölen Lübnanlıların sayısı bine yaklaştı.
 
12 temmuzda 2 askerinin Hizbullah tarafından kaçırılmasının ardından Lübnan'a giren İsrail, saldırıların en kanlısını Kana'da düzenlemiş, bombardımanda çoğu kadın ve çocuk 54 sivil ölmüştü.
DenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim