• BIST 1.391
  • Altın 495,421
  • Dolar 8,7180
  • Euro 10,3510
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 23 °C
  • Muğla 25 °C
  • Çanakkale 25 °C

Türkiye uluslararası alanda bir model oldu

Türkiye uluslararası alanda bir model oldu
"Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi" ile elde edilen kazanımlar, 25-28 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılacak olan Deniz Koruma Alanları Yöneticileri Veri Ağı (MedPAN) Deniz Koruma Alanları Forumu'nda uluslar

"Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi" ile elde edilen kazanımlar, 25-28 Kasım tarihlerinde Antalya'da yapılacak olan Deniz Koruma Alanları Yöneticileri Veri Ağı (MedPAN) Deniz Koruma Alanları Forumu'nda uluslararası katılımcılara örnek olacak. Proje faaliyetleriyle "kapasite geliştirme, finansal sürdürülebilirlik ve koordinasyon" alanlarında elde edilen önemli kazanımların ayrıntıları, özel bir etkinlikle açıklanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü (TVKGM) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Türkiye (UNDP Türkiye) tarafından yürütülen Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi'nin de desteklediği ve Antalya'da yapılan MedPAN 2012 Forumu'nda, proje ile elde edilen kazanımlar, uluslararası ölçekte örnek olarak gösterilecek.

ÜÇ TEMEL ALANDA ÖNEMLİ KAZANIMLAR ELDE EDİLDİ

Koruma alanları açısından çevre ile ilgili Türkiye'deki en büyük ve kapsamlı projelerden biri olan Türkiye'nin Deniz ve Kıyı Koruma Alanları Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi, uluslararası alanda çok önemli başarılara imza atıyor. Projenin üç temel sonuç kalemleri olan "kapasite geliştirme, finansal sürdürülebilirlik ve koordinasyon" başlıkları altında elde edilen kazanımlar, konuyla ilgili uluslararası çevrelere örnek oluşturacak değere ve anlama sahip bulunuyor. Projeyle, Gökova Özel Çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi'nde Deniz ve Kıyı Koruma Alanları (DKKA) Eğitim ve Uygulama Merkezi kurulması, merkezin kapasite geliştirme programının geliştirilmesi için WWF Akdeniz Program Ofisi ile proje işbirliği anlaşması imzalanması, Saros Körfezi'nin yeni bir ÖÇK Bölgesi olarak ilan edilmesi, Gökova ÖÇK Bölgesi'nin genişletilmesi ve böylece Türkiye'nin DKKA sisteminin yüzde 44 genişletilmesinin sağlanması gibi önemli başarılara imza atıldı.

TÜRLER KAYIT ALTINA ALINDI, BÖLGELERİN EKONOMİK ANALİZİ YAPILDI

Bunların yanı sıra, deniz kaplumbağası, Akdeniz keşiş foku, kum köpekbalığı izleme çalışmaları yapıldı. Türkiye sularındaki 329 farklı türü içeren ve tümü fotoğraflı Denizel Biyolojik Çeşitlilik kitabının yayımlandı ve proje bölgelerinde ekonomik değerleme çalışmaları tamamlandı. Bu çalışma sonucunda proje bölgesinin toplam yıllık değeri yaklaşık 410 milyon ABD doları olarak belirlendi.

E-ÖĞRENME MÜFREDATI TAMAMLANDI

Projeyle ayrıca İş Geliştirme Birimi ve Yerel Yönetim Birimi personelinin bilgi ve becerisini geliştirmek için dijital e-öğrenme platformu geliştirildi, e-öğrenme müfredatı tamamlandı ve iş geliştirme planlarının oluşturulması aşamasına geçildi. Proje kapsamındaki 37 istasyonda denizel kirlilik ölçüm çalışmaları faal olarak devam ederken, gerçekleştirilen toplantılar ve etkili iletişim kanallarının kullanılmasıyla binlerce kişinin, proje hakkında bilgi ve fikir edinmesi sağlandı.

BALIKÇILIĞA KAPALI ALANLAR, BALIKÇILARIN YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ

Projenin yürütüldüğü alanlardaki tüm paydaşların katılımı ve desteğiyle sürdürülen proje ile balıkçıların desteği ve talebi doğrultusunda balıkçılığa kısıtlı alanlar oluşturuldu. Bu uygulamanın yüz güldüren sonuçları da alınmaya başlandı. Sadece Gökova ÖÇK Bölgesi'nde bile, oluşturulan bu alanlar sayesinde juvenil ve ergin orfoz popülasyonunda sırasıyla yüzde 40 ve yüzde 20 artış gözlemlendi.

TÜRKİYE ULUSLARARASI ALANDA BİR MODEL

Projenin bu ve bunun gibi daha pek çok kazanımları bulunuyor. Bu kazanımlarının, başarılı bir model olarak uluslararası çevrelere sunulması, Türkiye'nin prestiji açısından da büyük önem taşıyor. Bu kazanımlar ayrıca, proje ile çevre alanında oluşturulan bilinç ve dayanışmayı göstermesi açısından da Forum'a katılacak uluslararası çevreler için örnek oluşturuyor.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim