• BIST 1.384,680
  • Altın 498,85
  • Dolar 8,8420
  • Euro 10,3500
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 25 °C
  • Muğla 27 °C
  • Çanakkale 27 °C

Türk bayraklı gemiler kontrol edilecek

Türk bayraklı gemiler kontrol edilecek
Yabancı bir limana uğrayarak Türk limanına gelen Türk Bayraklı gemiler, harici sefer yapan gemiler gibi kontrole tabi tutulacak.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının Türkiye Limanları Ve İskeleleri Arasında Deniz Taşıtlarıyla Yapılan Taşıma İle Yükleme Ve Boşaltmalarda Gümrük Gözetim Ve Kontrolü Usul Ve Esaslarına İlişkin Tebliğ'i, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, gümrük idaresinin bulunduğu liman ve iskelelerden yapılacak yüklemelerde kaptan ve acente tarafından yüke ilişkin 3 nüsha olarak düzenlenecek beyanname, gümrük idaresine ibraz edilecek.

Eşyalar, beyannameye göre kap ve içeriği kontrol edilerek gözetim altında yüklenecek ve beyan edilmemiş olanlar ile beyana göre fazla çıkan miktar için ek bir beyanda bulunulmadıkça ya da yeni beyanname düzenlenmedikçe yüklemeye izin verilmeyecek. Gerek görüldüğü durumlarda ise eşyanın kapsamlı tespiti yapılacak.

Başka limandan ilave yük alınması

Geminin, gümrük idaresi bulunan başka liman veya iskelelerden ilave yük alması gerektiğinde, oradaki gümrük idaresince öncelikle beyanname ile taşınan eşya karşılaştırılarak, incelemeler yapılacak.

Şüphe uyandıracak bir durum bulunmadığı takdirde, daha önceki mevcut yükle birlikte, söz konusu yeni yük için yeni bir beyanname düzenlenerek belirli şartlar çerçevesinde eşya gemiye yüklenebilecek.

Yükün boşaltma yeri değiştirebilecek

Beyannamede kayıtlı eşyanın tamamının ya da belirli kısımının varılacak liman veya iskeleye boşaltılmasından vazgeçilmesi durumunda, eşya varış limanı yolu üzerinde gümrük idaresi bulunan liman veya iskelelerden herhangi birine boşaltılabilecek.

Gümrük idaresi bulunmayan liman ve iskelelerden yapılacak yükleme ve boşaltmalarda ise liman başkanlıkları yetkili ve sorumlu olacak.

Dahili sefer yaparken, yabancı bir limana uğrayarak Türk limanına gelen Türk Bayraklı gemiler, harici sefer yapan gemiler gibi kontrole tabi tutulacak.

İstisnalar

Kamu kurum ve kuruluşlarına ait eşyalar, gemi adamlarının ihtiyaç malzemesi ve kumanyalar, tek bir liman başkanlığı idari sınırları içerisinde taşınan her türlü eşya ve 7 Ekim 2009 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Gümrük Yönetmeliğinin ilgili maddesi kapsamında yabancı bayraklı gemilerce yapılacak taşımalar için söz konusu Tebliğ hükümleri uygulanmayacak.

Öte yandan, 7 Kasım 2003 tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan "Türkiye Limanları ve İskeleleri Arasında Deniz Taşıtlarıyla Yapılan Yükleme, Taşıma ve Boşaltmalarda Gümrük Gözetim ve Denetimi Usul ve Esaslarına İlişkin Tebliğ" de yürürlükten kaldırıldı.

www.Denizhaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
DERİN
08 Haziran 2013 Cumartesi 02:03
NEDİR,YAPILMAK İSTENEN NE?
ZATEN GÜMRÜK KONTROLUNDE MAL SAHAYA GİRMEKTE..ALTINDA NE YATIYOR,YİNE ÜCRETLENDİRME,MESAİ..KONUNUN ÖZETİ BU..HANGİ MAL LİMANA GÜMRÜĞE DİLEKÇE VERMEDEN GİRMEKTE ACABA?DOĞRU OLAN AKILDA..MİLLETİ DARPHANEMİ ZANEDİYORLAR ACABA....KONTROLSUZ NE GİRDİ LİMANLARA ACABA...YAPMAYIN ETMEYİN.BU KADAR MİLLETİNE EZİYET EDEN DEVLET OLAMAZ YA..MİLLETİN BEYANINA GÜVENİN.
176.240.101.186
T.C. Müh.Kaptan Refik Akdoğan
07 Haziran 2013 Cuma 16:39
Türk bayraklı gemiler kontrol edeilecek
Böyle yabancı bayraklı gemilerle Türk Bayraklı gemiler arasında, gümrük, polis ve liman işlemleri arasında kontrol farkları olursa yakında Türk bayraklı gemi kalmaz. İyi, Türk Deniz Ticaret filosunu yok etmek için hep birlikte çalışın bakalım! Adam yabancı bayrağı çekti mi vergi yok, gemiadamları sigortası yok,liman, gümrük, polis ve liman işlemlerinde en fazla kolaylıklar varken adam deli mi Türk bayrağı çeksin? Memurlar sorumluluktan kurtulmak için her gün Türk bayrağını zorlaştırmak için yeni yeni engeller çıkarıyorlar Türk bayrağına karşı. Allah yardımcımız olsun. www.refikakdogan.com
24.133.110.255
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim