• BIST 9814.19
  • Altın 2435.362
  • Dolar 32.3524
  • Euro 34.3983
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 21 °C
  • Antalya 21 °C
  • Muğla 17 °C
  • Çanakkale 18 °C

Sendikacılar TÜPRAŞ'ı vermiyor

Sendikacılar TÜPRAŞ'ı vermiyor
Rus Kommersant gazetesinin 14 Eylül tarihli sayısında, Aleksandra Simonenko imzasıyla ve yukarıdaki başlık altında yayımlanan yazının özet çevirisi...
KOMMERSANT: SENDİKACILAR TÜPRAŞ'I VERMİYORLARMOSKOVA, 14/09(BYE)--- Tirajı günde 111 bin olan liberal eğilimli Kommersant gazetesinin 14 Eylül 2005 tarihli sayısında, Aleksandra Simonenko imzasıyla ve yukarıdaki başlık altında yayımlanan yazının özet çevirisi şöyledir:
TÜPRAŞ'ın hisse satışına yine itiraz edildi. İhlas Haber Ajansı'nın verdiği habere göre pazartesi günü Türkiye Hükümeti, TÜPRAŞ'ın yüzde 51'lik hissesini 4,14 milyar dolara, Türk Koç Holding ve İngiliz-Hollanda ortak şirketi Royal Dutch Shell'in oluşturduğu konsorsiyuma sattı. Bu haber üzerine TÜPRAŞ'ın sendikalı işçileri bu satışı iptal ettirmek için mahkemeye müracaat ettiler. Bu dava sendika lehine sonuçlanabilir. Zira geçen yıl da sendika, TÜPRAŞ'ın yüzde 66'lık hissesinin bir konsorsiyuma 1,3 milyar dolara satılması işlemini iptal ettirmeyi başarmıştı. Söz konusu konsorsiyumda Tatneft de yer alıyordu.
İhlas Haber Ajansı dün ihaleyi, Türk Koç Holding (yüzde 80), İngiliz-Hollanda ortak girişimi Royal Dutch Shell (yüzde 10) ve Türk Aygaz (yüzde 7) ile Opet Petrolculuk (yüzde 3) şirketlerinin dahil olduğu bir konsorsiyumun kazandığı haberini duyurdu. Forbes dergisine göre, Koç Holding'in sahibi Koç ailesi, dünyanın en zenginleri listesinin 103. sırasında bulunmaktadır.
Uzmanların yorumuna göre, konsorsiyumun teklif ettiği 4,14 milyar dolar oldukça yüksek bir miktar. Zira, TÜPRAŞ'ın kendi sermayesi yaklaşık 3,5 milyar dolar. Açık artırma 3,36 milyar dolar açılış fiyatıyla başladı. Önemli kısmı Türk televizyon kanalı tarafından canlı olarak verilen ihaleye sekiz şirket katıldı.
Bu, TÜPRAŞ'ın hisselerinin satışı için düzenlenen ikinci ihaleydi. Şubat 2004'te Türk Hükümeti, TÜPRAŞ'ın yüzde 65,76'lık hissesinin Türk Zorlu Grubu ile Tatneft'e bağlı Alman Efremov Kautschuk GmbH şirketinden oluşan konsorsiyuma 1,3 milyar dolara satılmasını tasvip etmişti. Ancak, TÜPRAŞ işçilerinin üye olduğu Petrol-İş Sendikası bu ihalenin iptali için dava açmış ve ardından mahkeme de satışı iptal etmişti. Bu senenin mart ayında Türk Hükümeti, TÜPRAŞ'ın yüzde 14,76'lık hissesini 446 milyon dolara sattı. 6 Nisan tarihinde ise hükümet, TÜPRAŞ'ın yüzde 51'lik hissesinin satışı için yine ihale açtı. Fakat bu kez Tatneft, yüksek risklere atıfta bulunarak yarışmaya katılmaktan vazgeçti. Bu arada, Rus-Türk konsorsiyumunun 2004 ihalesine katılmak için verdiği teminat parasının iade edilmediğini de belirtelim.
Tatneft'in başına gelenleri, yeni ihaleyi kazanan şirketler de yaşayabilirler. Zira Petrol-İş Sendikası öncülüğündeki TÜPRAŞ çalışanları pazartesi günü ihalenin sonuçlarını duyar duymaz grev eylemine başladı. Grev yerinde bir açıklama yapan sendika Başkanı Mustafa Öztaşkın, Petrol-İş Sendikası'nın bu satış işlemini iptal ettirmek için mahkemeye gideceğini belirtti. Dün gazetemize bilgi veren Petrol-İş'in bir temsilcisi ise, "Burada bizim için para önem arz etmiyor. Bize ulaşan bilgilere göre, Koç Holding buradaki kendi hisse payını Shell'e satmayı hedefliyor. Dolayısıyla bizler TÜPRAŞ'ın yabancıların eline düşmesini istemiyoruz." dedi.
Türkiye'de gerçekleştirilecek bir sonraki özelleştirme ihalesinin, demir çelik fabrikası Erdemir'in yüzde 49,3'lük hissesinin satışı için düzenleneceğini kaydedelim.
Bu ihaleye katılmak için Severstal, Novolipeçkiy, Arcelor, Mittal Steel, Curus, Posco, Koç Holding, Zorlu Grubu gibi çeşitli şirketler teklif verdiler. Öte yandan, Erdemir'in işçi sendikası da, fabrikanın yabancılara satılması halinde ihalenin iptali için dava açacağını belirtiyor. Erdemir'in yüzde 49,3'lük hisse satışının açık artırma işleminin eylül ayında yapılması planlanıyor. Gazetemiz gelişmelerin takipçisi olacak.Kaynak: Başbakanlık Basın, Yayın ve Enformasyon Genel MüdürlüğüDenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim