• BIST 1.055
  • Altın 481,871
  • Dolar 7,2535
  • Euro 8,5904
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 34 °C
  • İzmir 35 °C
  • Antalya 37 °C
  • Muğla 36 °C
  • Çanakkale 30 °C

Selim Dursun: Kılavuz kaptan sayısını artıracağız…

Selim Dursun: Kılavuz kaptan sayısını artıracağız…
IALA III. Hazırlık Diplomatik Konferansı’nda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, kılavuz kaptan alımı sayısının arttırılmasına yönelik teşvik edici tedbirler almaya devam ettiklerini söyledi.

IALA III. Hazırlık Diplomatik Konferansı’nda konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, uluslararası bir konu olan denizciliğin sorunlarıyla hiçbir ülkenin tek başına mücadele edemeyeceğine işaret etti.

Uluslararası Seyir Yardımcıları ve Fener Otoriteleri Birliği (IALA)’nin Inter-Governmental Organization (IGO) olma çalışmaları kapsamındaki Üçüncü Ön Diplomatik Konferansı, Ataköy Sheraton Oteli'nde düzenlendi.

Konferansın açılış konuşmasını Uluslararası Seyir Yardımcıları ve Fener Otoriteleri Birliği Genel Sekreteri Francis Zachariae ve Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun yaptı.

Türkiye’nin bir deniz ülkesi olduğuna ve 8 bin 500 km’lik kıyı şeridi bulunduğuna işaret eden Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, Kıyı Emniyeti’nin denizlerde can mal ve güvenlik için çalıştığını söyledi.

Kıyı güvenliği çalışmalarında yasal düzenlemeler, eğitim ve teknolojik gelişmeler konusunda ciddi adımlar attıklarını ifade eden Dursun, bundan sonra da buna devam edeceklerini dile getirdi.

Teknolojik gelişmelerin çok hızlı ilerlemesine paralel olarak Kıyı Emniyeti’nin de bu gelişmelere ayak uydurduğuna ifade eden Dursun, geleneksel anlayışlarından farklı bir boyuta ulaştıklarının altını çizdi.

Bakanlık olarak bu çalışmaları yakından takip ettiklerini ve her türlü desteği vermeye devam ettiklerini dile getiren Dursun, “Bu çerçevede Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğümüz 2016 yılında bir işbirliği anlaşması imzalamışlardır. Türkiye’nin doğu ve batı arasındaki coğrafi konumu, nitelikli uzman personeli, modern ve teknolojik imkanları bu anlaşmanın uzamasında belirleyici faktörler arasında önemli bir rol oynamıştır” dedi.

“COĞRAFİ KONUMUMUZ ÖNEMLİ”

Dursun, sözlerine şöyle devam etti:

“Sınırlarının yüzde 70’ten fazlası denizlerle çevrili olan ve 3 kıtanın geçiş noktasında bulunan ülkemiz, Cebelitarık Boğazı ile Atlas Okyanusu’na, Süveyş Kanalı ile Hint Okyanusu’na, Türk boğazlarının Karadeniz, Akdeniz bağlantısıyla da Avrasya ve Uzakdoğu’ya uzanan bir ulaşım ağının odak noktasındadır. 3 tarafı denizlerle çevrili ülkemiz dünya ticaretinde söz sahibi olmamızı sağlayabilecek coğrafi bir öneme sahiptir. Yoğun deniz trafiğine sahip olan Türk boğazları yaklaşık iki yıl önce 85 bin gemi trafiğine sahip olmuştur. Bu gemilerinde yüzde 20’si tehlikeli madde taşıyan gemilerdir.”

“KILAVUZ KAPTAN SAYISINI ARTTIRACAĞIZ”

Bu geçişler nedeniyle yaklaşık yüzde 50 kılavuz kaptan hizmeti açtıklarını ifade eden Dursun, “Ancak bu sayı bize göre yeterli değildir. Türk boğazlarındaki olası bir olumsuzluk, kaza, çevre kirliliği ve deniz ticaretinin de durmasına vesile olabilecek çeşitli nedenlerden dolayı bu riskin etkin bir şekilde yönetilmesi için yeterli değildir. Bu nedenle biz de kılavuz kaptan alımı sayısının arttırılmasına yönelik teşvik edici tedbirler almaya devam edeceğiz. Gemi trafiğinin, güvenli, hızlı, ekonomik bir şekilde devam ettirmek ve bunun için de sorumluluk almak. Bu anlamda da 1269 seyir yardımcısının etkin ve verimli hizmet vermesini sağlamakla olacak. Sürekli modernizasyon, yeni katılım ile sayımızı arttırdığımız acil yardım ve refakat hizmetimiz, Türk boğazlarında seyir emniyetinin sağlanmasında çok önemli bir rol oynamaktadır” diye konuştu.

“ENTEGRE YAPILANMA SAĞLANDI”

Gemi tarama hizmeti veren 5 adet hizmet merkezi olduğunu aktaran Dursun, “Ayrıca Türk boğazlarındaki gemi tarafa hizmetleri sisteminin yenilenmesi ve bir Türk teknoloji firması tarafından gerçekleştiriyor ve umut ediyorum ki yıl sonunda tamamlanması planlanmaktadır. Teknolojik gelişmelerin yanında denizlerimizdeki muhtemel olaylara müdahale edecek entegre bir yapılanma sağlanmıştır. Bu sayede de farklı kurumlarda, imkanlarını belli seviyelerde ortak kullanarak, deniz kazaları ve deniz kirliliğinin önlenmesi için gerekli müdahaleler zamanında yapılabilmektedir” dedi.

“GEREKLİ DESTEĞİ VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Deniz ulaşımının uluslararası bir faaliyet olduğunu ve hiçbir ülkenin denizciliğin sorunlarıyla tek başına mücadele edemeyeceğinin altını çizen Dursun, “Türkiye uluslararası işbirliğine her zaman müdahil olmuştur. Bu nedenle tüm uluslararası faaliyetlere katılım bizim için önem arz etmektedir. IALA Dünya denizcilik camiasında yaptığı çalışmalar ve faaliyetlerle kendini kabul ettirmiş ve denizcilere ışık tutmuş bir kuruluştur. Kurulduğu 1957’den beri sivil toplum kuruluşu olarak hizmet veren, faaliyetlerini sürdürürken, hükümetler arası titiz çalışmalarını da yakından takip ediyoruz. Gerekli desteği de vermeye gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

12-14 Mart 2019 tarihleri arasında devam edecek ön diplomatik konferansa 50 ülkeden delegeler katılıyor.

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Kılavuz Kaptan
13 Mart 2019 Çarşamba 11:16
11:16
Sayın bakanım,kılavuz kaptan sayısının çoğaltılması yüzeysel bir çözümdür. Kıyı Emniyette çalışan kılavuz kaptanların ücretlerinin diğer özel teşkilatlar veya gemi kaptanları maaşları ile mukayese ederseniz aradaki %300 gibi bir fark göreceksiniz. İşte bu yüzden şu anda en az %50 lik sayı hemen özel teşkilatlara geçmek istiyor ama çıkartılan yönetmelik ve tamimler ile zoraki insanları köle maaşı ile çalışmaya zorluyorsunuz. Kılavuz kaptan sayısını artırmak çözüm değil aksine zarar verecek tehlikeli bir yaklaşımdır. Çünkü: Bir kılavuz kaptan ehil ve tecrübeli hale ancak 5-6 senelik çalışma sonunda bu düzeye erişir. Bu yüzden eski yönetmelikte senior ve junior ayrımı olup 4 sene 20 bin GRT altı gemilere hizmet verme kuralı vardı. Bu yüzden 3 ay staj ve 160 gemi kuralı vardı. Maalesef bunların hepsi kalktı (bizlere sorulmadan ve görüş alınmadan). Tecrübesiz pekçok insanı Boğazlara ve Limanlara yerleştirdiğinizde siz ve İstanbul halkı rahat uyuyacakmısınız?? sorunun çözümü ücretlerin artırılması ve staj/yapılan gemi sayısı vs yeniden düzenlenmesi. emekli olmadan yerine yeni kılavuz kaptan alma yetkisinin Kıyı Emniyet Gn Md tanınması. Başımızı deve kuşu gibi kuma sokmayalım lütfen. Sabırlar artık san raddeye ulaştı. Özel teşkilat olmaz ise gemilere kaptan olarak çıkmak isteyenler var . Bilginize arz olunur.
46.197.108.82
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim