• BIST 9693.46
  • Altın 2496.161
  • Dolar 32.4971
  • Euro 34.5977
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 15 °C
  • Antalya 17 °C
  • Muğla 10 °C
  • Çanakkale 12 °C

Saros Körfezi’ndeki çevre katliamı gözler önüne serildi

Saros Körfezi’ndeki çevre katliamı gözler önüne serildi
Bilirkişi raporuna rağmen BOTAŞ, ısrarla Saros kıyılarını tahrip etmeye ve denizi doldurmaya devam ediyor. Saros Gönüllüleri Dayanışması, Saros Körfezi‘nde yapılmaya başlayan FSRU Limanı hakkında açıklama yaparak çalışmalara tepki gösterdi.

Dünyada kendi kendini temizleyen üç körfezden biri olan Saros Körfezi’nden çevre katliamı devam ediyor.

Saros Gönüllüleri Dayanışması yaptığı açıklamada, 3 yıldır verilen toplumsal mücadeleye ve açılan iptal davalarındaki bilirkişi raporlarına rağmen liman ve boru hattı hafriyat ve inşaat çalışmalarının başlamasına vurgu yaparak çalışmalara tepki gösterdi.

Öte yandan körfezin eski ve yeni fotoğrafları da yapılan çevre katliamını gözler önüne serdi.

SAROS GÖNÜLLÜLERİ’NDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Saros Gönülleri’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Saros Gönüllüleri’nin, Saros Körfezi’nin korunması için 3 yıldır verdiği toplumsal mücadelesine ve açılan iptal davalarındaki Bilirkişi Raporlarına rağmen BOTAŞ şirketi liman ve boru hattı hafriyat ve inşaat çalışmalarını başlatmıştır. Saros Gönüllüleri tarafından binlerce kişiyi temsilen üç ayrı iptal davası açılmış, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına 45 bin ıslak imzalı itiraz dilekçesi sunulmuş, ayrıca 117 bin 500 change.org dan imza toplanmıştır. İlk ÇED Olumlu Kararı’nın iptali için Edirne İdare Mahkemesi’ne açılan iptal davasının için Kasım 2019’da yapılan keşif sonrası on uzmandan oluşan bilirkişi heyetinin hazırladığı rapora göre Edirne İdare Mahkemesi BOTAŞ’ın hazırlattığı Çevresel Etki Değerlendirme raporuna dayalı olarak Bakanlığın verdiği ÇED olumlu kararı iptal edilmiştir. BOTAş hem mahkemenin iptal kararını Danıştaya temyiz etmiş hem de iptal kararına uyarak 2009-7 genelgeye dayanarak BOTAŞ’ın aynı projeye dair hazırladığı 2. ÇED Raporu’na ÇED Olumlu Kararı vermiştir. Saros Gönüllüleri 2.ÇED olumlu kararının öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali davasını Edirne İdare Mahkemesi’nde açmıştır.

1.ÇED iptal davamızda Danıştay bozması sonrası 2020 Kasım ayında yapılan 2.keşif sonucunda hazırlanan bilirkişi raporunda da projenin inşaat, ziraat, jeoloji ve hidrojeoloji, biyoloji ve orman bilimlerine birçok yönden aykırı olduğu tespit edilmiştir.

ÇED raporu ve ÇED olumlu kararının hukuksuzluğu bilimsel ve hukuksal olarak açıkça kanıtlanmıştır. Heyet raporu bilimsel ve mevzuat açısından 90 civarındaki hukuksuzlukları kesin olarak ortaya koymuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı büyük bir idari garabete imza atmıştır. Şu an ortada BOTAŞ’ın sunduğu birbirinden farklı iki ayrı ÇED raporu vardır. Bakanlık birbirinden farklı her iki rapora da ÇED olumlu kararı vermiştir. Tek bir proje için iki ayrı ÇED raporu, tek bir proje için iki ayrı ÇED olumlu kararının varlığı görülmemiş bir skandaldır.

Saros Körfezi’ne, orman ve tarım alanlarımıza, bölge turizmine yıkım getiren BOTAŞ’ın dış ticaret projesi olan Saros FSRU Liman ve Boru Hattı Projesi’nin Saros Körfezi Kültür ve Turizm Gelişim Bölgesi’nde kurulması için T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın imar planlarının planlama ilkelerine ve şehircilik esaslarına uygun olmadığı Edirne İdare Mahkemesi’nde açtığımız iptal davasına sunulan 40 sayfalık bilirkişi heyet raporu ile bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kültür ve turizmi korumak ve geliştirmekle görevli davalı Bakanlığa ve Saros Gönülleri’ne mahkemece tebliğ edilen ortak bilirkişi raporuyla BOTAŞ’ın sadece dış ticaret için ısrar ettiği projenin körfezimize ve bölgemize zararları, bilime, planlama hukukuna ve ilkelerine aykırılıkları bilimsel olarak açıklanırken Saros Gönüllüleri’nin ve Keşan Kent Konseyi’nin bu planlara yaptıkları itirazların haklılığı ve bu projenin ne kadar yanlış olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır.

BOTAŞ’ın hukuksuz imar planlarının iptali davasına sunulan akademik bilirkişi raporu ile projenin dava konusu planlarının planlama ilkelerine ve şehircilik esaslarına uygun olmadığı yönünde bilirkişi heyeti ortak rapor vermiştir. Bilimsel bilirkişi raporu karşısında bir kamu kurumu olan BOTAŞ şirketi ve bu hukuksuz planları onaylayan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu planları derhal iptal etmeli ve arazilerimizdeki ve denizimizdeki tüm inşaat ve hafriyat çalışmalarını hukukun ve bilimin üstünlüğü ilkesi çerçevesinde derhal durdurmalı ve arazilerimizi eski haline getirmeli, tüm arazi sahiplerinin zararlarını derhal gidermelidirler.

Hukuksal süreç tamamlanmadan ve arazi sahiplerine bilgi verilmeden, ata topraklarına Acele Kamulaştırma ve el koyma yoluyla girilerek inşaata başlanması nedeniyle Edirne İdare Mahkemesine yapılan yürütmeyi durdurma başvurumuza uzun süre geçmesine rağmen cevap verilmemesi ve her geçen gün inşaatın hızla devam ettirilerek Saros’un daha fazla zarar görmesi bölge halkını üzmektedir.

Köylüler tarım arazilerini, ormanlarını, yazlıkçılar denizlerini, balıkçılar ve turizmciler gelecek için hayallerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıyalar. Trakya da incisini kaybetmek üzeredir.

Botaş AŞ’nin bilime ve hukuka rağmen ısrarla kurmaya devam ettiği bu projenin gerçekleşmesi sonucunda İzmit körfezine, Aliağa körfezine dönüşmek kaçınılmazdır. Bu proje sadece Katar’dan gelen doğalgazın Avrupa pazarına sevkiyatı amacıyla yani sadece dış ticaret için yapılmaktadır.

BOTAŞ, Saros’dan çıksın. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Saros turizmini ve Saros Körfezi’ni koruma görevini çerçevesinde hukuka aykırı olduğu ortaya çıkan imar planlarını derhal iptal etsin. Çevreyi korumakla görevli Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verdiği bilime aykırı ÇED Olumlu kararlarını derhal iptal etsin.

Saros Körfezi’nde yaşayan tüm canlılara, topraklarımıza, denizimize, ormanlara sahip çıkacağız. Yaşamımızı ve doğamızı tüm hukuksuzluklara rağmen korumaya devam edeceğiz.”

saros_1-002.jpgsaros_2-002.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
alı pendaz
16 Mart 2021 Salı 22:41
22:41
bolgedekı komur satıcıları bunu engellemeye calısıyor buyuk ıtımalle bolgeye dogal gazın gelmesını herkes ıstıyor ıblıce erıklı yayla dogalgaz hattının balanmasıyla dogalgaza baglanacak sn edıtor ınsanları nasıl kandırıyorlar sıtelerden avukatlar ıcın para topluyorlar hızmet gelmemesı ıcın denızde on metre dalga olacak burası petrol dolum rafınerısı olacak dıye ınsanları kandırıyor buranın marmara ereglısıne destek olmak ıcın stadejık destek donusum merkezı denızde genlestırme sısteme pompalama gemısı olarak hızmet verecek marmara ereglısınde k kapasıte artırım purojesı bıtene kadar sıstemı besleyecek saygılarımızla
94.123.229.167
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim