• BIST 2.014,21
  • Altın 782.65021
  • Dolar 13.3423
  • Euro 15.1013
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara -5 °C
  • İzmir 6 °C
  • Antalya 4 °C
  • Muğla -2 °C
  • Çanakkale 9 °C

PRAC-MARENG Final Konferansı, Marsilya’da gerçekleşti

PRAC-MARENG Final Konferansı, Marsilya’da gerçekleşti
Denizcilik İngilizcesi’nde Pratik İletişimsel Yaklaşım konulu Avrupa Konferansı, PraC-MARENG ortaklığının ev sahipliğinde Fransa'nın Marsilya kentinde gerçekleşti.

Proje ortakları, denizcilerin Avrupa çapında Denizcilik İngilizcesi eğitimi için bir platform sunmak için PraC-MARENG adlı Avrupa Komisyonu tarafından finanse edilen Erasmus+ Programı kapsamında yürütülen bir projede yer alıyor.

Projenin nihai amacı, dünya çapında denizde güvenlik konusu çerçevesinde denizcilerin, Denizcilik İngilizcesi seviyesini iyileştirmeye yönelik pratik ve iletişimsel bir yaklaşım sunuyor. Proje ortakları, denizciler, denizcilik öğrencileri, yeterlilik kuruluşları, denizcilik şirketleri, denizcilik eğitimi sağlayıcıları, enstitüler, ulusal yönetim organları, denizcilik birliği örgütleri dahil olmak üzere çok çeşitli hedef gruplar için PraC-MARENG projesinin çoğaltıcı etkinliğini (final konferansını) düzenlediler.

Konferansın katılımcı profilini, denizde iletişim standartlarını iyileştirmeye yönelik çalışmakla ilgilenen akademisyenleri, denizcilik profesyonellerini, uluslararası kuruluşları ve politika yapıcıları oluşturuyor. Konferansın amacı, yerel, ulusal ve uluslararası denizcilik otoritelerini, organizasyonlarını ve meslek kuruluşlarını PraC-MARENG yaklaşımı hakkında bilgilendirmek ve projenin çıktıları için geri bildirim almak için MET politika yapıcıları, tedarikçileri ve son kullanıcıları ile etkileşime geçmek.

Uluslararası konuşmacılardan oluşan panelde, MET kurumlarında kalite ve standartları iyileştirmeye yönelik gelecekteki fırsatlara odaklanarak denizcilik eğitimi ve öğretimindeki en iyi uygulamalar paylaşıldı. Konferans, mevcut durumu iyileştirmek ve konuyu farklı denizcilik profesyonelleri, akademisyenler, politika yapıcılar ve uluslararası kuruluşların gözünden görmek üzere düzenlendi.

Katılımcılar, yerel COVID-19 kuralları gereği oluşturulan bir QR kodu ile binaya (Sky Center La Marseillaise - 2bis) girdiler. Koronavirüs pandemisi nedeniyle sosyal mesafe, maske ve hijyen koşullarını dikkate alarak etkinliğe katıldılar. Etkinlik, Youtube üzerinden de canlı yayınlandı. Çevrimiçi katılımcılar, konferanstan önce sağlanan canlı yayın bağlantısıyla konferansı izleyebildi.

Etkinlikte “Prac-MARENG Projesi”nin ortakları hazır bulundu. LAM France (Lyonel A. Makzume Group of Companies) (FR), Maritime Innovators (Türkiye), Spinaker (Slovenya), Constanta Denizcilik Üniversitesi (Romanya) ve Litvanya Denizcilik Akademisi ve Tuzla Kaymakamlığı’ndan yetkililer konferansa katıldı.

LAM Fransa Başkanı Stéphane Salvetat, bir “Hoş geldiniz” konuşması yaptı ve projenin arka planı ve PraC-MARNEG Projesi'ne duyulan ihtiyaç hakkında bilgi verdi. “Maritime Union Organisation” – UMF Başkanı Alain Mistre, Denizcilik İngilizcesi’nin sektördeki önemine değindi. Lamaneur Association Başkanı Arnoux Mayoly, “Denizcilik İngilizcesi: Dilsel Sorunlardaki Mevcut Durum ve Denizcilik Sektörüne Etkileri” konulu bir sunum yaptı.

Tuzla Kaymakamlığı’ndan proje yöneticisi Yalçın Kuzören, “İletişimsel Engeller ve Müfredat Tasarımı Üzerine Araştırma Bulguları” konulu çevrimiçi bir sunum yaptı.

Köstence Denizcilik Üniversitesi Doç. Dr. Corina Varsami, “İçerik ve Değerlendirme Geliştirme Yaklaşımı” hakkında kapsamlı bilgi verdi. Litvanya Denizcilik Akademisi'nden Arvydas Jankauskas, “Kalite Güvence ve Kontrol – İç ve Dış Değerlendirmeler” hakkında bir sunum yaptı. Spinaker (Slovenya) Direktörü Tomaz Gregoric, “E-öğrenme ve E-değerlendirmede Yenilikçi Yaklaşım”ı sundu. Son olarak, TR Maritime Innovators Kurucusu ve PraC-MARENG Proje Yöneticisi Uğurcan Acar, “PraC-MARENG: Ürünün Tanıtımı” hakkında kapsamlı bir sunum yaptı. Konferans soru-cevap bölümüyle devam etti. Katılımcılar konferans konusu ve PraC-MARENG ürünü hakkında sorular sordular. Konferans, değerlendirilme ve ağ kurma çalışmaları için verilen kokteyle sona erdi.

e-öğrenme platformu, denizcilerin mevcut teknolojiyi kullanırken yürüttüğü VHF iletişimleri gibi gerçek görev/faaliyet örneklerini sisteme entegre etti. Platform, IMO Model kursları kapsamında SMCP ifadelerini kullanan gerçek iletişim durumlarına sahip çeşitli gemilerde vaka tabanlı senaryolar da içeriyor: www.prac-mareng.com/e-learning

Değerlendirme aracı, kullanıcıların öğrenme aşamasında edindikleri bilgi düzeyini değerlendirmelerini sağlamak için tasarlandı. Öğrencinin pratik bilgilerinin değerlendirilmesi sırasında eğitimin sonuçlarını saklama, alma, işleme ve sunma yeteneğine sahip olacak bir yazılımdır.

konferans-1.jpgkonferans-2.jpgkonferans-3.jpgkonferans-4.jpgkonferans-5.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim