• BIST 1.910,41
  • Altın 779.61577
  • Dolar 13.7178
  • Euro 15.5042
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 14 °C
  • Antalya 12 °C
  • Muğla 10 °C
  • Çanakkale 11 °C

PETDER: Yanlış algılamalara dikkat

PETDER: Yanlış algılamalara dikkat
Petrol Sanayi Derneği, EPDK'nın akaryakıt dağıtım şirketlerine verdiği cezaya ilişkin olarak kamuoyundaki bazı yanlış algılamalara dikkat çeken bir açıklama yaptı.
PETDER (Petrol Sanayi Derneği), EPDK'nın akaryakıt dağıtım şirketlerine verdiği cezaya ilişkin olarak kamuoyundaki bazı yanlış algılamalara dikkat çeken bir açıklama yaptı.

Açıklamada, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’nun lisanssız bayilere akaryakıt ikmali yapıldığı gerekçesi ile akaryakıt dağıtım şirketlerine verdiği toplam 1.67 Milyar YTL’lik cezaya ilişkin olarak dağıtım şirketlerinin Danıştay nezdinde iptal davası açıldığı hatırlatıldı.
Söz konusu davaların yargı sürecinin devam ettiği, bu nedenle tartışmaya girmenin yanlış olacağının belirtildiği açıklamada, cezalarla ilgili olarak kamuoyundaki bazı yanlış algılamalara dikkat çekmeyi ve bu türden algıları düzeltmenin amaçlandığı ifade edildi.PETDER'den yapılan yazılı açıklama şöyle: "EPDK Başkanı Sayın Yusuf Günay, 27 Kasım’da toplanan Türkiye 10. Enerji Kongresi’ni açış konuşmasında, ceza alan dağıtım şirketlerinin uzun yıllardır Türkiye ekonomisi ve sektörün gelişimine çok önemli katkıları olan saygın şirketler olduğunu vurgulamış, EPDK’nın bu şirketlere cezaları kaçak ya da menşei belli olmayan akaryakıt sattıkları ve standart dışı ürün ticareti yaptıkları için vermediğini belirterek cezaların lisanslandırma gibi teknik konularla ilgili olduğunu açıklamıştır. Sayın Yusuf Günay’ın ayrıca, “herkesin bu süreci değerlendirirken haksız yere sektörün itibarına gölge düşürülmesinden sakınmasını istiyorum'' diyerek haklı bir uyarıda bulunmasını yanlış bir algılamanın düzeltilmesi için yapılmış önemli bir çağrı olarak değerlendiriyoruz.Bu vesileyle bir kez daha vurgulamak isteriz ki, cezaya konu akaryakıt satışlarının bir lirası bile faturasız değildir. PETDER üyeleri olarak yaptığımız ikmallerin tümü faturalı teslimattır. Başka bir deyişle; Hazinenin, ne ÖTV, ne de KDV kaybına neden olabilecek herhangi bir kayıt dışı satış söz konusu değildir.İkmal yapılan bayiler, dağıtım şirketlerine uzun yıllar hizmet vermiş, sözleşmeli bayilerdir. Bu bayiler zamanında lisans başvurularını yapmışlar, prosedür ve mevzuattaki gecikmeler nedeniyle lisanslarını geç alabilmişler, nitekim sürecin sonucunda da tamamına yakını yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde lisanslandırılmışlardır. Bu nedenlerle; kamuoyuna kaçak, kayıt dışı akaryakıt satışı şeklinde yansıyan cezalar hakkındaki bilgi ve haberlerin kesinlikle doğru olmadığına bir kez daha dikkat çekiyoruz.Ödeme yükümlülüğü ile karşı karşıya bulunulan cezalar, akaryakıt dağıtım şirketlerini ve bu şirketler ile ilişkili ticari hayatı yıkıma uğratacak büyüklüktedir. Danıştay’ın bu konudaki nihai kararı oluşuncaya kadar, akaryakıt sektörünü ve ticari hayatı bir anlamda kilitleyecek olan cezai uygulama konusunda, adil bir mutabakata varılmasının kamu menfaati doğrultusunda olduğu inancındayız. "DenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim