• BIST 10771.36
  • Altın 2493.09
  • Dolar 32.7826
  • Euro 35.0775
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 27 °C
  • Antalya 27 °C
  • Muğla 29 °C
  • Çanakkale 23 °C

Otapan için gözler Hollanda'da

Otapan için gözler Hollanda'da
Çevre Orman Bakanı Osman Pepe, söküm için Aliğa'ya gelen Otapan gemisini henüz millileştirilmediğini, bunun için Hollanda'dan gelecek cevabı beklediklerini söyledi.
Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, söküm için Hollanda'dan Türkiye'ye gelen ve belirlenenin çok üzerinde 'asbest' taşıdığı iddia edilen 'Otapan' gemisini henüz millileştirmediklerini, bunun için Hollanda'dan gelecek cevabı beklediklerini söyledi.

Bakan Pepe, "henüz gemiyi millileştirmiş değiliz. O notifikasyonlar teyit edilmeden de zaten öyle bir şey söz konusu değildir ve olmayacaktır. Sahil Güvenlik Komutanlığıyla da diyalog halindeyiz. Eğer belge ve bilgiler bizim istediğimiz mahiyette gelmezse, Sahil Güvenlik Komutanlığı marifetiyle gemi, Türk karasularının dışına çıkarılacaktır'' dedi.
 
Gemiyle ilgili çok kararlı olduklarını ifade eden Pepe, bu kararlılıklarının Hollanda Çevre Bakanlığı'ndan da karşılık bulduğunu belirtti.

Hollanda Çevre Bakanı'nın, basın toplantısını gerçekleştirdiği cuma günü kendisini saat 18.00 civarında aradığını ve kendilerinden istenen notifikasyon ile ilgili bilgileri en kısa zamanda hazırlayıp acele şekilde Türkiye'ye ileteceklerini bildirdiğini söyledi.
 
Pepe, bu konunun, iki ülkenin büyükelçileri tarafından da çok yakından takip edildiğini ve cumartesi günü müsteşar yardımcısı ve genel müdür düzeyinde Hollanda makamlarıyla yapılan görüşmelerde, bu cevabın bugün ya da yarın Türkiye'ye iletileceğinin kendilerine söylendiğini ifade etti.
  
Çevreciler ise, zehirli atık yüklü Ulla gemisinin batmasından sonra, Türkiye'yi yeni bir çevre felaketinin beklediğini belirtiyor ve kanserojen etkisi bilinen 'asbest' ile kaplı geminin geri gönderilmesini istiyor.
 
Çevrecilere göre belirlenenin çok üzerinde asbest içeren gemi Türkiye'de limana yanaştığında, gerçek asbest oranı ortaya çıkacak ama bu noktadan sonra bir önemi kalmayacak.
 
Çevre ve Orman Bakanlığı ise, Hollanda "asbest yükü fazla" derse geminin Türkiye'ye sokulmayacağını belirtiyor.
 
Ancak Hollanda asbest miktarını teyit ederse, geminin Türkiye'ye girişine izin verilecek. Millileştirilmeden önce uzmanlar gemide araştırma yaparak, bir ton asbest bildiriminin doğru olup olmadığını inceleyecek. Eğer bilgi doğruysa, gemi parçalanmak üzere tershaneye gidecek.
 
Gemi yedi yıl beklediği Hollanda'dan yola çıkmadan önce Çevre Bakanlığı, 'Otapan' gemisinin taşıdığı asbest miktarını sormuş, 'kurala aykırı değil' yanıtı gelince geminin Türkiye'ye doğru yola çıkmasına izin vermişti.
  
Geminin Türkiye'ye gelmek üzere yola çıkması üzerine, aralarında Greenpeace üyelerinin de bulunduğu Tehlikeli Gemi Sökümünü Önleme Girişimi üyeleri, geminin Türk karasularına girmeden Hollanda'ya geri gönderilmesi gerektiğini bildirmişti.
 
Girişim üyelerini temsilen konuşan avukat Arif Ali Cangı, Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından 7 temmuz 2006 tarihli kararla geminin Türkiye'ye gelmesine izin verildiğini, ancak izin sürecinde verilen bilgilerin doğru olmadığını söylemiş ve ''yapılan bildirimde, gemide yalnızca 1 ton asbest bulunduğu bildirilmiştir… Otopan gemisindeki gerçek asbest miktarı net 10 ton, brüt 60 tondur” demişti.
 
Bakanlık yetkilileri dünyada birçok ülkede gemi söküm işleminin yapılmakta olduğunu, ancak bunun bazı kuralları olduğunu belirtiyor.
 
Gemilerin öz ağırlığında asbest ya da amyant olması Türkiye'ye girişine ya da söküm yapılmasına engel değil. Eğer atık madde geminin öz ağırlığında değil, üzerinde ise gemiye izin verilmiyor.
Öte yandan Çevre ve Orman Bakanı Osman Pepe, sökülmek için Hollanda’dan İzmir’in Aliağa ilçesine gönderilen Otapan isimli gemi için gösterdikleri hassasiyetten dolayı Hollanda çevre bakanının kendisine telefon ettiğini belirti. Bakan Pepe, “Hollanda çevre bakanı bize, notifikasyonun teyidiyle alakalı Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla istediğimiz yazıyı hazırlayıp ivedi olarak ulaştıracağını söyledi.’’ dedi. Pepe, konuyla alakalı gerek Hollanda’nın Türkiye büyükelçisi gerekse Türkiye’nin Hollanda büyükelçisinin konuyu yakından takip ettiğini söyledi. DenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim