• BIST 11121.67
  • Altın 2579.889
  • Dolar 33.0086
  • Euro 35.9773
  • İstanbul 31 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 33 °C
  • Antalya 34 °C
  • Muğla 31 °C
  • Çanakkale 30 °C

Marmara Adaları Yapay Resif Projesi 2. faz çalışmaları başladı

Marmara Adaları Yapay Resif Projesi 2. faz çalışmaları başladı
2 bin 400 yapay resif bloğunun denize bırakılacağı Marmara Adaları Yapay Resif Projesi 2. faz çalışmalarına Balıkesir Üniversitesi Zooloji Anabilim Dalı işbirliği ile başlandı. Marmara Adaları'nda sucul ekosisteme can verecek olan proje, kaynakların üretimini artırmayı ve desteklemeyi hedefliyor.

2 bin 400 yapay resif bloğunun deniz tabanına yerleştirileceği Marmara Adaları Yapay Resif Projesi; sucul canlılarının barınmasına, beslenmesine ve üremesine imkân tanıyacak yeni yaşam alanları oluşturacak.

Bölgedeki hassas ekosistemlerin korunmasına ve balıkçılık faaliyetlerine katkıda bulunacak.

PROJENİN 2. FAZ ÇALIŞMALARI BALIKESİR ÜNİVERSİTESİ İŞBİRLİĞİNDE GERÇEKLEŞİYOR

Marmara Adaları Yapay Resif Projesinin ikinci faz çalışmaları Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan alınan onay ile Mart ayında başladı. Proje sahibi Gündoğdu Köyü Kalkındırma ve Güzelleştirme Derneği, 2. Faz çalışmaları için Balıkesir Üniversitesi ile işbirliği yaptı.

Üniversitenin Fen Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Zooloji Anabilim Dalı tarafından yürütülen bilimsel araştırmalar, Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Türker’in liderliğinde, Biyolog Kadriye Zengin ve Su Ürünleri Mühendisi Abdülkadir Ünal tarafından gerçekleştiriliyor.

4 farklı mevsimde yapılacak örnekleme çalışmalarının ilki 6-7 Mart tarihlerinde gerçekleşti. Çalışmaları yöneten Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Dilek Türker, “Marmara Adaları Yapay Resif Projesinde, doğal resiflere en çok bir mil uzaklıkta seçilen yapay resif alanlarından iki tanesinde, resifler atılmadan önce, uzatma ve trol ağları ile dört farklı mevsimde yapacağımız örnekleme çalışmalarının ilkini gerçekleştirdik. Çıkan örneklerin ilk tasnifini Marmara Adası, Gündoğdu Köyünde gerçekleştirdik. Ne yazık ki elde ettiğimiz türlerin av boyunun çok küçük olması, civarda çok ciddi bir av baskısı olduğuna işaret ediyor. Deniz çöpleri bu bölgede de çok ciddi bir sorun.   Örnekleme sırasında elde ettiğimiz türlerin boyu çok küçük olmakla beraber; Diplodus annularis (İsparoz), Mullus barbatus (Barbunya), Mullus surmuletus (Tekir), Triglia lucerna (Kırlangıç), Sparidae’lerden (İzmaritgiller), Serranus scriba (Hani Balığı), Conus sp (Deniz salyangozları), trol ağına takılmış bir takım Anthozoa (Mercan), Scophthalmidae (Kalkan Familyası), Scorpaena porcus (İskorpit), Asteroidea (Deniz yıldızları) ve Crustacea (Kabuklular) sınıfından birkaç kabukluya ve bir de Istakoza rastladık. İlk örneklemesini 6-7 Mart tarihinde gerçekleştirdiğimiz bilimsel araştırmamız ile demersal ve pelajik tür çeşitliliğini örnekleyerek bölgelerin stok tespit analizlerini yapacağız. Türlerin biyolojik özellikleri hakkında bilgi sahibi olmak için bazı parametreleri kayıt altına alıp, çift taraflı metodla tespitler yaparak, istatiksel işlemlere tabii tutacağız. Bu işlemlerle, türlerin eşeysel olgunluğu, kaç yaşında olduğu ve av baskısı hakkında bilgi sahibi olacağız. Edindiğimiz tüm bilgileri istatistiksel değerlendirmelere tabi tutarak stok tespiti yapacağız.” dedi.

PROJENİN İLK ÇALIŞMALARI ÇANAKKALE ONSEKİZ MART ÜNİVERSİTE İLE GERÇEKLEŞTİ

Marmara Adaları Yapay Resif Projesinin ön çalışma raporu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), Sualtı Araştırma ve Uygulama Merkezi, Deniz Bilimleri ve Teknoloji Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Adnan Ayaz, Prof. Dr. Uğur Altınağaç ve Gökçeada Uygulamalı Bilimler Y. O. Öğretim Üyesi Doç. Dr. Deniz Acarlı tarafından Ekim 2020’de hazırlandı.

Ön çalışma raporunu hazırlamak için bölge taraması yapmak üzere dalışlar gerçekleştiren ÇOMÜ akademisyenleri, bilimsel araştırmalar yaparken; bölgenin uygunluğunu, zemin yapısını, termoklin tabakasını ve deniz yapısını dikkate aldı.

ÖN ÇALIŞMA RAPORU TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI’NA GÖNDERİLDİ

Bakanlık, izin talebinde bulunan otuz civarı yapay resif projesi içinden sadece Marmara Adaları Yapay Resif Projesine onay verdi. Toplam 6 lokasyonun olduğu projede, her lokasyonda 400 resif bloğu, toplamda 2 bin 400 resif bloğu yer alacak.

PROJENİN BÜYÜK BİR AMACI DAHA VAR

Bilimsel Veriye Dayanan Yapay Resif Uygulama, İzleme, Geliştirme Rehberi Projesi’nin önemli amaçlarından biri de ülkemizde gerçekleştirilecek diğer yapay resif çalışmalarına rehber olabilecek, bilimsel verilere dayanan yol gösterici bir kaynak oluşturmak.

Kendisinden sonra hayata geçecek projelerin başvuracağı ve yol haritası olarak kullanacağı bu kaynak, yapay resiflerin başlangıcından sonuna uygulanması gereken tüm aşamaları bilimsel verilerle birlikte sunacak.

Marmara Adaları Yapay Resif Projesi kapsamında yapay resifler denize bırakılmadan önce ve sonra olmak üzere toplamda 6 yıl ölçme ve değerlendirme çalışmaları yapılacak ve rapor edilecek.

Kayıt altına alınan tüm veriler ışığında yapay resif uygulama, izleme ve geliştirme rehberi oluşturulacak. Bu rehberin, ülkemizdeki Yapay Resif projeleri için hem bürokrasi hem üniversiteler hem bilim insanları hem de girişimciler için referans niteliğinde olması hedefleniyor.

resif_1.jpgresif_2.jpg

1617006633_marmara_adalari_yapay_resif_projesi_harita.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim