• BIST 5.626,49
  • Altın 1474.015
  • Dolar 23.3809
  • Euro 25.0957
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 30 °C
  • Antalya 28 °C
  • Muğla 28 °C
  • Çanakkale 30 °C

Mandalya Körfezi eski günlerini arıyor

Mandalya Körfezi eski günlerini arıyor
Türkiye'nin alternatif turizm bölgelerinden Mandalya Körfezi'nde kurulan balık çiftliklerinin sayısı 140'ı aşınca bölge turizmi bitme noktasına geldi.
Türkiye'nin alternatif turizm bölgelerinden Mandalya Körfezi'nde kurulan balık çiftliklerinin sayısı 140'ı aşınca bölge turizmi bitme noktasına geldi. Turistik tesisler kapanırken, yazlıkçılar da evlerini satmaya başladı.

Mandalya Körfezi'nin Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından 2000 yılında 'Potansiyel Su Ürünleri Alanı ve Geliştirme Bölgesi' ilan edilmesinden sonra körfeze 140 balık çiftliği kuruldu.

Ancak 120 kilometre uzunluğundaki körfezde, turistik tesisler ve yerleşim merkezlerinin sadece 10 metre uzağında, denizde 3 metre derinliğe kurulan balık çiftlikleri bölge turizmine darbe vurdu.

Körfezde başta Salih Adası ve İkiz Adalar olmak üzere Yılan, Metelik, Domuz, Küçük Ziraat ve Büyük Ziraat Adaları ile en güzel koylar balık çiftlikleri kafesleriyle, derme çatma kulübelerle doldu, koylar yat turizmine kapandı.

Bazı bölgelerde, özellikle geceleri yatları tehlikeye sokacak biçimde karayla adalar arasında çiftlikler kuruldu, birçok yat batma tehlikesi geçirdi.

Çiftliklerin çoğu kaçak

Mandalya Körfezi'nde görev yapan Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, balık çiftliklerinin deniz üzerinde kiraladıkları yerlerde bir buçuk yıl önce başlattıkları incelemeleri sekiz ay önce tamamladı.

Ekipler yılda 70 bin ton balığın üretildiği körfezde özellikle adalar üzerinde, birinci derece doğal ve arkeolojik Sit Alanlarına kurulan çiftliklerin yüzde 95'inin, deniz yüzeyinde kiraladıkları alanın dışına taştıkları, daha geniş alanlarda kafes kurdukları anlaşıldı.

Birçok balık çiftliğinin deniz üzerinde 10 dönümlük alanı kiraladığı, 80-120 dönüm üzerine kadar taşma yaptığı, kiralarının dahi ödenmediği anlaşıldı. İhlaller Tarım Müdürlüğü'ne ve ilgili bakanlıklara iletilerek ceza yazılması istendi.

Muğla Tarım Müdürü Hadi Kayhan, bölgedeki çiftliklerin deniz yüzeyinde işgallerinin tespit edildiğini, bu işgallerin yasal hale getirilmesi için Denizcilik Müsteşarlığı ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Kayhan, "ceza vermekten çok balık çiftliklerini ıslah edip yasal hale getirmeye çalışıyoruz. Eleman yetersizliği olduğu için denetimleri tam olarak yapamıyoruz. Ancak Sahil Güvenlik ekiplerinin çalışmalarını ciddiye alıyoruz. Bazı çiftliklere ceza yazdık. Ancak bizim tespitlerimize göre deniz yüzeyinde işgaller yüzde 95'lerde değil yüzde 40 civarında" diye konuştu.

"Bilimsel çalışma yapılmadan su ürün alanı ilan edildi"

Bodrum Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Gündüz Nalbantoğlu ise, körfezin masa başında alınan kararlarla, hiçbir ekolojik, fizyolojik ve bilimsel fizibilite çalışmaları yapılmadan, turizm potansiyeli göz önünde bulundurulmadan potansiyel su ürünleri alanı ilan edildiğini belirtti.

Nalbantoğlu, "çok değil 20-30 yıl önce bu adalarda ve koylarda yerli ve yabancı turistler yatlarla günübirlik turlarla tatile gelirken, günlerce konaklama fırsatı bulurken, şu anda körfez yat turizmine kapatıldı. Birçok tur acentesi Mandalya Körfezi'ni programından çıkardı. Körfezde eskiden yatlar yüzüyordu, şimdi kafesler yüzüyor" dedi.

Nalbantoğlu, turizmin yapıldığı bir bölgede balıkçılığın yapılmaması gerektiğine de işaret etti.

DenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim