• BIST 1.381,080
  • Altın 494,69
  • Dolar 8,8600
  • Euro 10,3400
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 29 °C
  • Antalya 28 °C
  • Muğla 29 °C
  • Çanakkale 25 °C

İzmir’in 'hayalet gemileri' ekonomiye katkı sağlıyor

İzmir’in 'hayalet gemileri' ekonomiye katkı sağlıyor
Terk edilmiş halde yarı batık ve karaya oturmuş gemilere yönelik liman başkanlıklarının yetkileri artırıldı. Aliağa’daki 'hayalet' olarak adlandırılan gemilerin satış işlemi gerçekleştirildi. Gemiler, geri dönüşüm bölgesine götürülerek söküldü.

İzmir Körfezi'nde yıllarca tehlike saçan sahipsiz icralık gemiler, Aliağa Gemi Söküm Tesisleri'nde parçalanıp demir çelik firmalarına satılarak ekonomiye kazandırılıyor.

İzmir Aliağa Liman Sahası’na gelen ve sahiplerinin borçları nedeniyle alacaklıları tarafından haczedilen gemiler, geçen 4-5 yıllık sürede hukuki sorunların çözümlenememesi nedeniyle çevre ve insan sağlığı için tehlike teşkil ediyordu.

BODYER isimli gemiden kaynaklı deniz kirliliği yaşanırken ESI WINNER, SİNAN NAİBOĞLU ve SALAH II isimli gemiler ise hava muhalefeti nedeniyle bulunduğu yerden sürüklenerek bölgedeki liman tesisleri ve gemiler için ciddi tehlike oluşturmuştu. Bölgede bulunan römorkörlerle bu gemilere zamanında yapılan müdahaleler ile tehlikenin büyümesi önlenmişti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Limanlar Kanunu'nun 7. maddesinde yapmış olduğu değişiklikle Aliağa Liman Başkanlığı İdari Sahası’nda terk edilmiş halde yarı batık ve karaya oturmuş durumda bulunan gemilere yönelik liman başkanlıklarının yetkileri artırıldı. Bu kapsamda Aliağa Liman Sahası’ndaki 'hayalet' olarak adlandırılan gemilerin tümünün satış işlemi gerçekleştirildi. Gemiler, gemi geri dönüşüm bölgesine götürülerek söküldü.

untitled-10-045.jpg

10'DAN FAZLA GEMİ TERK EDİLDİ

Aliağa bölgesinde sahipsiz veya terk edilmiş halde bulunan gemilerle ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi veren Gemi Geri Dönüşüm Sanayicileri Derneği (GEMİSANDER) Başkanı Kamil Önal, 2014 yılından itibaren haciz işlemleri nedeniyle bölgede 10’dan fazla geminin terk edilerek atıl durumda kaldığını, bu gemilerin basına da yansıdığı gibi hava şartları nedeniyle bulunduğu yerden sürüklenerek seyir can mal çevre güvenliği bakımından ciddi tehlikelere sebebiyet oluşturduğunu söyledi.

Önel, 2017 yılında Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nca Limanlar Kanunu'nda yapılan değişiklikle limanlardaki terk edilmiş atıl gemilerin kısa süre içerisinde bulundukları bölgeden onarılarak kaldırılması ve hurda olarak ekonomiye kazandırılmasının yolunun açıldığını söyledi.

untitled-11-043.jpg

“KISA SÜREDE TEMİZLENDİ”

Önal, "Bu tip gemiler için liman başkanlığınca öncelikle seyir can mal çevre güvenliği bakımından risk teşkil edip etmediği ile ilgili bir inceleme yapılır. Tutanak düzenlenir. Haciz kararı bulunan gemiler personelsiz 1 yıl, personeli ile 2 yıldan uzun süre limanlarda beklemeleri halinde seyir can mal çevre güvenliği bakımından risk teşkil ettiği kabul edilir. Risk tespit edilmesi durumunda tüm masrafları gemi veya deniz aracı ilgililerine ait olmak üzere geminin başka bir yere nakli veya yakıtının tahliyesi dahil olmak üzere her türlü tedbiri almak ve aldırmakla liman başkanlıkları yetkili kılınmıştır. Liman başkanlıkları yabancı bayraklı gemilerde geminin sicile kayıtlı olduğu devletin ilgili makamları nezdinde geminin donatanına geminin bulunduğu yerden kaldırılması ile ilgili bildirim yapar. 45 günlük bir süre sonunda gemi sahibinin gemiyi bulunduğu limandan kaldırmaya imtina etmesi halinde geminin satış işlemleri kurulan komisyon marifetiyle yapılır. Gemi Türk bayraklı ise donatana bildirim yapılır, adresleri bilinmiyor ise tirajı yüz bin üzerinde olan bir gazetede ilan edilir. İmtina edilmesi durumunda aynı yöntemle satış işlemleri başlatılır. Aliağa bölgemizde bulunan 10’a yakın atıl gemi 2017 yılı içerinde bu yöntemle kısa sürede temizlendi. SALA II isimli Çandarlı Körfezi Ilıca Burnu önünde karaya oturmuş gemi dışındaki bu gemiler tesislerimize getirilerek çevre iş sağlığı güvenliği mevzuatları kapsamında geri dönüşümleri yapılarak ekonomiye kazandırıldı. Atıl ve terk edilmiş gemilerin yıllarca bulundukları yerde tutulmayarak, hurda olarak ekonomiye kazandırılması önemli bir husus” dedi.

untitled-12-049.jpg

Aliağa’nın Türkiye’nin önemli limanlarından biri olduğunun altını çizen Önal, tesislere gelemeyecek durumdaki gemilerin yerinde sökümüne değinerek “Gemi geri dönüşüm faaliyetleri ulusal mevzuatlar yanında AB Gemi Geri Yönetmeliği Hong Kong Sözleşmesi gibi mevzuat ve sözleşmelere uyumlu olarak yapılması gereken faaliyetlerdir. Söküm yapılacak alanların durumu dikkate alınarak çevresel tedbirlerin üst seviyede alınması gereklidir. Geminin söküm işlemlerinden önce gemi bünyesinde bulunan atıkları ve kirleticilerin, ayrıca çalışmalarda iş sağlığını tehlikeye düşürecek ortamların tespiti önemlidir. Söküm aşamalarında ortaya çıkan tehlikeli atıkların toplanması ve mevzuatlara uyumlu olarak yönetilmesi de gerekmektedir. Bu nedenlerle gemi söküm bölgesi dışında yapılacak söküm işlemlerinde tehlikelerin tespiti ve atıkların yönetimi konusunda ilgili makamların denetimi ve uzman yardımı alınması önemli bir husustur. Gemi söküm bölgemize yakın bölgelerde yerinde sökümü yapılacak gemiler için derneğimiz uzman ve teknik ekibi, çevre ve iş sağlığına uyumlu gemi geri dönüşüm faaliyetleri için önemli destekler vermektedir. İzmir Çevre İl Müdürlüğümüz uzmanlarının bölgede faaliyette bulunan sektörle ilgili tecrübeleri nedeniyle denetim süreçleri de sıklıkla ve etkin olarak yapılmaktadır. SALA II isimli gemi yerinde derneğimiz uzmanları desteği ve çevre il müdürlüğümüz denetiminde çevre ve iş sağlığı koruma kuralları çerçevesinde gemini sökümü gerçekleştirmiştir” diye konuştu.

untitled-13-044.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim