• BIST 1.382,490
  • Altın 498,92
  • Dolar 8,5100
  • Euro 10,0750
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 35 °C
  • Antalya 38 °C
  • Muğla 34 °C
  • Çanakkale 31 °C

İstanbul Liman Başkanlığı'ndan açıklama

İstanbul Liman Başkanlığı'ndan açıklama
İstanbul Liman Başkanlığı Haliç'e giriş çıkış yapan deniz taşıtları için bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre 15 Eylül ile 3 Aralık 2012 tarihleri arasında Haliç’e giriş çıkış yapacak her türlü deniz aracı için yeni bir düzenleme yapıldı.

Önümüzdeki yıl açılması planlanan Haliç metro geçiş köprüsünde çalışmalar son sürat devam ediyor. 2013 Eylül-Ekim ayında test sürüşlerinin başlayacağı köprü inşaatının denizde yapımı süren kısımlar için İstanbul Liman Başkanlığı bir açıklama yaptı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin isteği doğrultusunda yapılan bu açıklamaya göre 15 Eylül ile 3 Aralık 2012 tarihleri arasında Haliç’e giriş çıkış yapacak her türlü deniz aracı için yeni bir düzenleme yapıldı.

İstanbul Liman Başkanı Gani Aygün tarafından konuya ilişkin yapılan açıklama aynan şöyle;

"İstanbul Metrosu Haliç Metro Geçiş Köprüsü inşaatının deniz operasyonları içerisinde yer alan deniz trafiği geçiş koridorunda köprü inşaatının ilerleyen safhalarındaki düzenlemeleri kapsayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi  Raylı Sistem Daire Başkanlığı’nın talebine yönelik Başkanlığımızın İBB yetkilileri, AGJV’ in ve ilgili kurum ve kuruluşların katılımı ile 02.10.2012 günü ortak yapılan koordinasyon toplantısında konu, ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin katılımıyla müzakere edilmiş olup, Bu proje faaliyetleri kapsamında :

*15.10.2012 tarihinden 03.12.2012 tarihine kadar gündüz ve gece Haliç içerisine giriş/çıkış yapacak her türlü deniz aracı için deniz trafiği koridoru 40 metreden geniş ve tedricen değişecek olan köprüden aşağıya sarkıtılacak gece reflektif zeminli hortum tipi şerit ışıkların, gündüz ise reflektif fonların belirlediği deniz koridorunun yeşil ışıklı kısmından sancak trafik düzeninde işleyecek.

*04.12.2012 tarihinden 15.02.2013 tarihleri arasında köprünün montaj tamamlaması sırasında yapılacak imalatların denizde yaratacağı riskler nedeniyle deniz trafik düzeni ortada geçişe kapalı bölgenin sağ ve solundan her biri 35 metre genişlikte iki ayrı koridor olmak üzere sancak trafik olarak

*04.12.2012 tarihinden itibaren direk başı yüksekliği 11 metrenin üstündeki deniz araçları Haliç

içinde belirlenen alternatif deniz trafik koridorunu kullanacaktır. Geçiş
yapacak deniz araçlarının kullanacağı trafik koridorunda P2-2 numaralı ayağın kuzeyindeki koruma kazıklarının başlık kirişine ve geçiş koridorunun diğer taraftaki P3-1 ayağının üzerine sancak ve iskele olmak üzere kırmızı/yeşil ışıklı pano ve fener yerleştirilecektir.

*Başkanlığımızdan Haliç’e giriş ordinosu almış veya planlamalarında Haliç’e girişi düşünen tüm deniz araçlarının donatan/isleteni, kaptanı veya acentesinin köprülerin planlanan açılısından önce İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğüne ilaveten yüklenici firma Astaldi Gülermak Adi Ortaklığı’na (AGJV) faks,telefon veya elektronik posta yolu ile ulaşarak
geçişine yönelik Haliç Metro Geçiş köprüsü deniz trafik koridoru geçişine yönelik mani hali olup olmadığına dair koordinasyonda bulunacaktır.

*15.02.2012 tarihinden itibaren direk başı 11 metreden az olan gemiler için Haliç içerisindeki deniz trafik koridorunun genişliği 80 metreye çıkarılarak plan 4/4 de görülen koridordan geçiş sağlanacaktır. Direk başı 11 metreden büyük deniz araçları Unkapanı tarafındaki döner köprü yapısının alt kısmına denk gelen P2-2 ve P3-1 arası yeni trafik koridorundan geçecektir.
*14.11.2010 tarih ve 27759 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan “Deniz Araçlarına ilişkin Gemilerin Sigortalanması ve Denetlenmesi Hakkındaki Yönetmenlik” gereği Haliç’e giriş/çıkış yapacak 300 GT den büyük deniz araçlarında P&I sigortası bulunmak zorundadır.

*AGJV, Haliç içerisinde deniz trafiği koridorunu Lateral (yanal) sistem güneş enerjili fener şamandıraları ile markalayarak tesis edecektir.

*Başkanlığımızın yetkisi kapsamında olan, Galata köprüsünün zorunluluk halinde program dışı açılması ihtiyacı olması halinde AGJV‘ce 2 gün önceden İBB Deniz Hizmetleri Müdürlüğüne yazılı talepte bulunacaktır.

*Galata köprüsünün açılarak yapılacak olan gemi giriş ve çıkışlarında olağan dışı bir durumyaşanması halinde köprünün açık kalma süresinin uzatılması, TDİ kılavuz kaptanlarının, İBB Köprüler Müdürlüğü ile yapacakları talep ve koordinasyonla sağlanacaktır.

*Aşağıda nokta koordinatları verilen Haliç içerisindeki operasyon sahasında, deniz trafiği muhaberesi için VHF kanal 73 tefrik edilmis olup, sahada seyir eden tekneler proje süresince bu frekansı, kanal 16 ile birilikte (DW) olarak dinleyecek ve telsiz cihazlarını sürekli açık tutacaklardır.

*AGJV, Haliç içerisinde proje boyunca vardiyalı personel ile, 24 saat sürekli görev yapacak süratli bir saha emniyet ve kontrol botunu istihdam edecek, bu tekne aynı zamanda deniz ambulansı olarak da hizmet verebilecektir. Bahse konu emniyet ve kontrol botu sahadaki deniz trafiğini takip ve kontrol edecek, tehlikeli bir durum algılandığında ilgili tekneyi VHF ten ikaz
edecek veya yanına giderek saha boyunca refakat edecektir.

*Haliç içerisinde tarifeli ve tarifesiz yolcu ve yük nakli yapan kurum kuruluş ve firmalar sahada hazır tahliye ve transfer operasyon olan günlerde, AGJV ‘in operasyonu bitirdiğini VHF ten duyurana kadar emniyet mulahasası ile seferlerini askıya alacak ve diğer zamanlarda ise teknelerin belirlenecek deniz trafik kontrolü içerisinde azami 4 knot sürat ile veya dümen dinleme süratinde en az dalga yaratacak şekilde geçiş yapmaları konusunda
talimatlandırılacaktır.

*Aşağıda koordinatları belirtilen sahada bilgi teatisi ve koordinasyon maksadıyla 24 saat sürekli veya görev yapan saha emniyet ve kontrol botu ile VHF kanal 73, (DW 16) ve telefonlar vasıtasıyla yapılacaktır.
*Gece ve kısıtlı görüş durumunda , deniz inşaat sahası içerisinde bulunan tüm yüzer unsurların güverte ve halatları maskelenmis projektörler ile aydınlatılmış olacaktır.

*Proje gece yapılacak yedekli geçişlerin inşaat sahası içerisinde Gemi Sürvey Kurulu Başkanlığından alınacak yedekli geçiş raporuna göre yapılacaktır.

Yukarıda belirtilen uygulamalar ve kısıtlamaları içerir maddeler projeyi yükleyici firma ve Haliç içinde seyrüsefer yapacak teknelere talimat mahiyetinde olup, Haliç Metro Geçiş Köprüsü Deniz inşaat Sahası Planı içerisinde gemi donatan, üyeleriniz ile gemi kaptanlarınıza seyir, can, mal ve çevre emniyeti yönünden gerekli uyarıların yapılması, kısıtlamalara titizlik ile uyulması/uygulanması hususunda bilgi ve gereğini önemle arz ve rica ederim.

DENİZ HABER AJANSI

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim