• BIST 1.395,700
  • Altın 496,52
  • Dolar 8,8200
  • Euro 10,3100
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 30 °C
  • Antalya 30 °C
  • Muğla 27 °C
  • Çanakkale 25 °C

İstanbul Boğazı'nı kiralamak isteyen mucit

İstanbul Boğazı'nı kiralamak isteyen mucit
İTÜ Makine Mühendisliği Mezunu Sabit Ateş, ters akıntıları kullanarak elektrik enerjisi üretecek "tribün" projesi için "Boğazların" kendisine kiralanmasını istedi.

MAKİNE Yüksek Mühendisi Sabit Ateş’in boğazdaki akıntıdan faydalanarak, elektrik üretmek için İstanbul Boğazı’nı kiralama önerisi kurumların kafasını karıştırdı. Dışişleri Bakanlığı, projenin Montrö Boğazlar Sözleşmesi bakımından herhangi bir sakıncası bulunmadığı görüşünü belirtirken, Maliye Bakanlığı Boğaziçi Kanunu’na uygun görmedi. Ateş, gerekli bürokratik işlemler için Başbakan Erdoğan'dan da yardım istemişti.

Konya’dan TBMM Dilekçe Komisyonu’na başvuran Ateş, Boğazdaki akıntıdan faydalanarak elektrik üreteceğini ve İstanbul Boğazı’nın kendisine kiralanmasını istedi. Dilekçeyi işleme alan Komisyon, ilgili kurumlardan görüş talep etti. Projeye, kurumların farklı görüş bildirmeleri dikkat çekti. Ateş’in projesine kurumlar şöyle yanıt verdi:

KANUNA UYGUN DEĞİL

MALİYE BAKANLIĞI: İstanbul Valiliği’nden alınan yazıda; Ateş’e daha önceki başvurularında söz konusu proje ile ilgili olarak Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu Başkanlığının ve ilgili diğer kamu kurum ve kuruluşlarının da görüşünün alınması halinde talebinin değerlendirilebileceği bildirilmiştir. İlgili kurumlardan görüş sorulması üzerine; Büyükşehir Belediye Başkanlığı, boğaz içinde tribün tesisleri yapılmasını Boğaziçi Kanunu ve mevzuat açısından uygun görmemiştir.

YORUMDA BULUNMAK MÜMKÜN DEĞİL

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI: Yapılması istenen tesise ait detaylı bilgi, belge ve projesi ile birlikte ilgili kişi tarafından Genelkurmay Başkanlığına, istenen bilgi ve belgeler ile birlikte Seyir Hidrografı ve Oşinografi Dairesi Başkanlığına başvurulması uygun olacaktır.

KIYI EMNİYETİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ: Adı geçen şahsın sunduğu dilekçede söz konusu proje ile ilgili genel bilgiler verildiği, projenin takibatının nasıl olacağı, tribünlerin boyutu, su seviyesinin ne kadar altında ve hangi noktalara yerleştirileceği, kıyı tesislerinin olup olmayacağı, olması halinde ne şekil ve konumda olacağı, bu nedenlerle yorumda bulunmak mümkün değildir.

MONTRÖ BAKIMINDAN SAKINCASI YOK

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI: Kıyı Yapılarında Uygulanacak İş ve İşlemlere İlişkin Protokol gereğince bu tür yazışmaların Bakanlıkları (Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı Genel Müdürlüğü) ile yapılması gerektiğinden talep bakanlıklar arası yazışma ile çözülebilir.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: İstanbul Boğazında mevcut akıntıdan faydalanmak suretiyle enerji üretimini hedefleyen söz konusu projenin 1936 Montrö Boğazlar Sözleşmesi bakımından herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır.

BAŞBAKANA MEKTUP YAZDI

Ateş, daha önce de Başbakan Tayyip Erdoğan’a bir e-posta yazarak boğazın altındaki akıntıyı enerjiye dönüştürmek amacıyla 13 yıl boyunca tribün projeleri hazırladığını belirtmişti. Bu tribünün iki yılda tamamen bitirilebileceğini, maliyetinin ise nükleer santrale göre çok düşük olduğunu vurgulayan Ateş, gerekli bürokratik işlemler için Başbakan Erdoğan’dan yardım istemişti.

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
İNCİ GERDAN
23 Şubat 2013 Cumartesi 15:40
İNSANLIĞIN KATİLİ OLMAYIN.
Ülkemizin sınırsız deniz kıyıları var,sınırsız ovaları var,sınırsız dağları var,güneşi var,rüzgarı var,arayıpta bulamadığınız ne yokki? E bre beyindelr bula bula Ülkemizin İCİ GERDANI Boğazımı buldunuZ.Bir deli kuyuya taş atar gibi,takılmışsınız BOĞAZA.Burası zaten dar ve hava şartları dakikada zaman değişen bir kanal..Tabiyatın akışına set koymak hangi akıl işi...Toplayın kafalarınızı beyinlerinizi burası yeri değil.HER ESTİĞİNDE BURASI ENERJİ DEYİP FIRLAMAYIN.Onun için doğanın derelerine nehirlerine kurulmaması kereken yerlere HES dı altında enerji kaynakları kurmaya yeltenenler.N ettiniz oralarda..ağaçları kestiniz,suyun akar yolunu kestiniz,NE ODU,DOĞANIN OKSİJENİNİ BOZDUNUZ..Ağaçları keserek,Su yataklarını kurutarak,OKSİJENİ YOK ETTİNİZ.tuzlanma yarattınız dere yataklarına,santral diye yığdığınız suyu kireçlendirme yaptınız..Ne ettiniz? TOPRAK ANAYI kurtunuz,toprak kaymasını yol verdiniz.Bre neyinler halla beyinler çalışmıyrmu yapılanları anlayamıyormusunuz.Heyy yaşamı oksijene,suya,toprağa,denize bağlı insanlar,kendi kendinizin katili yaratmayınız..Birgün o KATİL SİZİ VE KÖKÜNÜZÜ KURUTUR.DERS ALIN OKUYUN DERSİNİZE İYİ ÇALIŞIN..KATİL OLMAYIN...
81.214.71.174
Bülent Kılıç
21 Şubat 2013 Perşembe 13:31
Enerji
Günümüz Dünyasında en önemli konulardan birisi de alternatif enerjidir. Ülkemiz bu konuda doğal zenginliklere fazlasıyla sahiptir. Bu tip su-altı enerji üretim çiftlikleri ve de deniz üstü enerji üretim çiftlikleri sanayisi gelişmiş bazı avrupa ülkeleriyle (İngiltere ve Fransa arası Manş üzerinde örneği vardır) uzak doğuda zaten bulunmaktadır. Bir mühendis olarak söylemek isterim bu projenin hayata geçirilmesi demek Türkiye'nin kurtuluşu demektir ama böyle bir projeyi hayata geçirmek Türkiye'de imkansıza yakın denebilir. Bunun birçok nedeni vardır:
Ekonomik nedenler(gerekli bütçe, devlet desteği)
Siyasal Nedenler ( Diğer ülkelerin Türkiye üzerindeki baskısı, ucuz enerji üreterek dünyadaki değerlerin oynaması)
Bazı kesimlerin bundan rant çıkarmaya çalışması akibetinde baltalama yapması
Daha da nedenleri çoğaltabilirim

Bu projeye geniş bazda destek verilirse birçok üniversiteden enerji mühendislerine iş kapısı birçok yan sanayiye de kazanç kapısı açılacaktır.

Saygılarımla
Bülent Kılıç MSc, BEng HONS
MAKİNA YÜKSEK MÜHENDİSİ
46.221.78.14
caner aydın
20 Şubat 2013 Çarşamba 19:52
finansman nereden bulacak
bu kadar maliyetli projenin kaynagını nerden bulmuş bu bey merak ettim
88.251.74.174
kaptanıderya
20 Şubat 2013 Çarşamba 18:43
Edep Yahu
Halil Yıldız adlı yorumcuyu şiddetle kınıyorum. Toplumsal hastalığımız bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmaktır. Maaşaalah herkesin herşey hakkında fikri var. Herkes herşeyin uzmanı. Görüşlerine katılın ya da katılmayın kimsenin kimseye kafa tutmaya hakkı yoktur. Ancak burada bence asıl kusurlu olan deniz haber ajansının editörleridir. Sayın editörler gelen yorumları süzgeçten geçirip gereksiz polemik yaratma ihtimali olanları ayıklasalar böyle tartışmalar yaşanmaz.
82.222.185.164
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim