• BIST 11126.08
  • Altın 2579.889
  • Dolar 33.0086
  • Euro 35.9773
  • İstanbul 32 °C
  • Ankara 28 °C
  • İzmir 34 °C
  • Antalya 34 °C
  • Muğla 34 °C
  • Çanakkale 31 °C

Gemi Mühendisleri Odası’ndan Türk Loydu açıklaması: Yaşanan sürecin takipçisi olacağız

Gemi Mühendisleri Odası’ndan Türk Loydu açıklaması: Yaşanan sürecin takipçisi olacağız
TMMOB Gemi Mühendisleri Odası, Türk Loydu ile ilgili ortaya atılan iddialar üzerine “Odamız Türk Loydu Vakfı’nın en doğru şekilde yönetilmesi için üzerine düşecek görevleri bugüne kadar yerine getirdiği gibi bundan sonra da tereddüt etmeksizin yerine getirmeye devam edecektir” açıklamasında bulundu.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamada, geçtiğimiz günlerde kimliği belirsiz kişilerce odayı zan altında bırakan birtakım açıklamalar yapıldığı belirtilerek bunun gerçeği yansıtmadığı kaydedildi.

TMMOB Gemi Mühendisleri Odası tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“14.09.2021 tarihinde kimliğini belirtmeyen ve kendilerini “Katılımcı Gemi Mühendisleri” olarak tanıtan bir grup tarafından oda yönetim kurulumuzu zan altında bırakan bir takım açıklamalar yayınlanmıştır. Yayınlanan metinde odamızın kurucusu olduğu Türk Loydu Vakfı’nın son genel kurulunda gündeme gelen ‘Bazı vakıf yönetim kurulu üyelerinin raportörlük adı altında yüksek ücretler alması ve bu durumun vakıf denetleme kurulu üyelerinden birinin raporuna yansıması’ konusuyla ilgili oda yönetim kurulumuzun herhangi bir aksiyon/önlem almadığı öne sürülerek, yönetim kurulumuz kasıtlı olarak zan altında bırakılmıştır. Tüm bu asılsız ve dayanağı olmayan iddialar karşısında yönetim kurulumuz bu açıklamayı siz değerli meslektaşlarımız ve denizcilik kamuoyu ile paylaşmak durumunda kalmıştır.

GEMİ MÜHENDİSLERİ ODASI TÜRK LOYDU VAKFI YÖNETİCİLERİNİ UYARMIŞTIR

Türk Loydu Vakfı Genel Kurulu öncesinde bazı vakıf yöneticilerinin vakıf senedine ve etik kurallara aykırı olarak; kendilerine raportörlük adı altında görev vermek suretiyle yüksek tutarlarda ücretler aldıkları bilgisi oda yönetim kurulumuza ulaşmıştır. Gelen bilgi üzerine Türk Loydu Vakfı Yöneticileri konuyla ilgili Türk Loydu Vakfı’nın bir çıkar kapısı olmayacağı yönünde sözlü olarak uyarılmış, konunun oda üyelerimiz ve delegelerimiz arasında rahatsızlık yarattığı, sorunun çözülmesi için bu görevlerini bırakmaları gerektiği kendilerine ifade edilmiştir.

GEMİ MÜHENDİSLERİ ODASI, TÜRK LOYDU VAKFI GENEL KURULUNDA RAPORTÖRLÜK YÖNETMELİĞİNE HAYIR DEMİŞTİR

Tüm iyi niyetli uyarılarımıza rağmen Türk Loydu Vakfı yöneticileri, raportörlük organını meşrulaştırmak amacıyla Raportörlük Yönetmeliğini Türk Loydu Vakfı Genel Kurulu gündemine getirmiş ancak odamız ve Türk Loydu Vakfı Delegelerinin karşı duruşu ile bu yönetmeliğin oylamaya sunulması engellenmiştir.

GEMİ MÜHENDİSLERİ ODASI, TÜRK LOYDU TARAFINDAN KURULACAK KOMİSYONA HAYIR DEMİŞTİR

Türk Loydu Vakfı yöneticilerinin Türk Loydu Vakfı Genel Kurulu sonrası raportörlük organını meşrulaştırmak amacıyla bir sonraki genel kurula hazırlık için kurmak istedikleri komisyona Gemi Mühendisleri Odası yönetim kurulu olumsuz yanıt vermiş, raportörlük görevinden istifa etmemeleri durumunda yaşanan krizin çözülemeyeceği kendilerine bildirilmiştir.

GEMİ MÜHENDİSLERİ ODASI, ÜYESİ OLAN TÜRK LOYDU VAKFI YÖNETİCİLERİ İLE BİR ARAYA GELMİŞTİR

Türk Loydu Vakfı yöneticilerinin aksiyon almamaları üzerine, yaşanan krizin çözümü için, üyemiz olan Türk Loydu Vakfı yöneticileri odamıza davet edilmiş, oda yönetim kurulumuz ve Türk Loydu Vakfı delegelerimiz ile birlikte yaşanan rahatsızlığın büyüklüğü kendilerine bir kez daha ifade edilmiştir.

TÜM BU YAŞANAN SÜRECİN MÜSEBBİBİ BELLİDİR

2016 yılında yapılan vakıf senedi değişikliği ile Gemi Mühendisleri Odamızın Türk Loydu Vakfı yönetim kurulunda kurumsal temsili engellenerek, odamızın kurucusu olduğu Türk Loydu Vakfı ile organik bağı zayıflatılmıştır. Odamızın ön seçiminden geçmeden Türk Loydu Vakfı yönetimine seçilen gemi mühendisi yöneticiler odamızdan bağımsız olarak hareket etmiş, odamızın yapmış olduğu uyarıları dikkate almamışlardır. Yaşanan bu sürecin sorumlusu odamızın mevcut yöneticileri değil, bu vakıf senedi değişikliğine geçmişte katkı sunan kişi ve gruplardır.

GEMİ MÜHENDİSLERİ ODASI YAŞANAN SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAKTIR

Yönetimimiz Gemi mühendislerinin en zor zamanlarında tek yürek, tek yumruk olma geleneği ile birlik ve dayanışma bayrağını yükseltme çabasındadır. Gemi Mühendisleri Odası kurucusu olduğu Türk Loydu Vakfı’nın menfaatleri için yaşanan süreci sağduyu ile yönetmeye gayret göstermiştir. Odamız Türk Loydu Vakfı’nın en doğru şekilde yönetilmesi için üzerine düşecek görevleri bugüne kadar yerine getirdiği gibi bundan sonra da tereddüt etmeksizin yerine getirmeye devam edecektir.”

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim