• BIST 1.391
  • Altın 499,025
  • Dolar 8,7189
  • Euro 10,3378
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 26 °C
  • İzmir 29 °C
  • Antalya 28 °C
  • Muğla 26 °C
  • Çanakkale 26 °C

Armatörden Gümrük Bakanı'na mektup

Armatörden Gümrük Bakanı'na mektup
Hacıoğulları şirketler Grubu Genel Müdürü Nuri Sonay, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı’ya bir mektup göndererek ‘beyanname açma’ konusundaki mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Hacıoğulları şirketler Grubu Genel Müdürü Nuri Sonay, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı’ya bir mektup göndererek ‘beyanname açma’ konusundaki mağduriyetlerinin giderilmesini istedi.

Gümrük Bakanlığı’nın son dönemlerde yaptığı düzenlemelerin ardından şirket yetkilisinin gemisine çıkmak için bir gün beklediğini dile getiren Hacıoğulları şirketler Grubu Genel Müdürü Nuri Sonay, son 5-6 aydır bu sıkıntıları daha sık yaşadıklarını ve ek maliyetle karşı karşıya kaldıklarını kaydetti.  Gemi ikmallerinde beyanname açma mecburiyetinin zaman kaybı yarattığını söyleyen Sonay, “Yedek parça ve ikmallerimizi Türk limanlarında yapmak istediğimizde çok zaman kaybediyoruz. Bunları yurtdışında yapmak istediğimizde de çok daha fazla para ödüyoruz. Bu sistem Türkiye2nin döviz kaybetmesine neden oluyor” dedi.

“Döviz kaybediyoruz”

Nuri Sonay, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayatı Yazıcı’ya gönderdiği mektupta şunları söyledi: “Firmamız T.C bayraklı ve uluslararası sularda deniz taşımacılığı yapan yedi adet gemisi olan İstanbul’da yerleşik bir armatörlük firmasıdır. Yurtdışı deniz taşımacılığı dolayısıyla Türkiye’ye döviz getirisi sağlıyoruz. Gemilerimiz Türk limanlarına uğradığı zamanlar ortalama yurtdışı sefer süresi 3-4 ay sürdüğü için gemimize ana kumanya ve güverte, makine ve kamara teknik ve müstehlik malzeme vermemiz yedek parça ikmalleri yapmamız gerekiyor.

Ayrıca daha önce tamir ve bakımı yapılmış malzeme ve ekipmanların gemiye verilmesi ve tamiri ve bakımı gereken malzeme ve ekipmanların gemiden dışarı verilmesi tamir edilip gemiye getirilmesi veya bir sonraki sefer verilmek üzere dışarıda tamir ve bakımı gerekiyor. Daha önceleri bu işlemleri gümrük muhafaza müdürlüğüne bir dilekçe ile bildirilip bütün ikmallerimizi kolaylıkla yapabiliyorduk. Fakat şimdi yeni uygulamayla bu ikmallerimiz için de beyanname açma mecburiyeti getirildi. Biz bu uygulamadan çok mağdur oluyoruz. Gemiler limanlarda çok kısa sureler kalıyor. Beyanname açma kapama gibi işlemler resmi ofis saatleri içinde yapılıyor zaman yetmiyor ayrıca bu işlemler de bizim için ek maliyet getiriyor. Dünya ekonomik krizi sebebiyle son bir kaç yıldır armatör ve tersanelerin içinde bulunduğu sıkıntılar malumlarınızdır. Türkiye’de hem çok daha uygun fiyatlarla ve bildiğimiz firmalara gönül rahatlığı ile yaptırabileceğimiz bu işleri beyanname mecburiyetinden çok zaman aldığı için zaman darlığından dolayı Türkiye’de Türk limanlarında yaptıramayıp yurtdışında hem de tanımadığımız firmalar ve çok daha pahalı fiyatlara yaptırmak zorunda kalıyoruz. Bu da sadece bizim cebimizden çıkan para değil aynı zamanda yurtdışına döviz kaçması anlamına da geliyor.”

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
DENİZCİ
28 Eylül 2012 Cuma 17:17
HABUDİYAR HABU DİYAR..
KADİFEDEN KESESİİ,HOŞ BİR MÜZİK VARDIR EKLİ OLARAK DİNLEMEYE DEVAM EDENLER....BİRDE BİZİM SÖYLE ATIŞMAMIZ VAR...DENİZDE KARALTİ VAR, ŞU GELEN KAYUK KİMİN KAYUĞUDUR...
81.214.71.174
DENİZCİ
28 Eylül 2012 Cuma 01:45
SIRTLARINI DENİZE DÖNÜK OLANLAR.
SAYIN BAKANIMIZ,ELİNDEN GELEN GAYRETLERİ VAR,FAKAT MAALESEF ŞU BİZİM BROKRATLARIMIZ BAZILARI EGOSUNU TATMİN ETTİRMEK İÇİN,DENİZCİ OLARAK BİZLERİ DİNLELEMEMEYE EL BİRLİĞİ İLE SANKİ İNAT OLMUŞLAR..ÇOK ŞEY BİLİRLER ZANNEDERLER..FAKAT BİZLER DENİZCİLERİ LİMANLARDA TOPLANTILARA ÇAĞIRMAZLAR KENDİ ARALARINDA TOPLANIRLAR KENDİLERİNCE KARAR ALIRLAR.BİZLERİ DÜZ DUVARDAN YUKARI TIRMANDIRILAR...NEYMİŞ KAÇAKÇILIĞI ÖNLEMEYE UĞRAŞIYORUZ..LİMANA BİZİM İZNİMİZ OLMADAN HİÇ BİRŞEY GRİP ÇIKAMAZMIŞ....SAYIN ARMATÖR ARKADAŞIMIZ YERDEN GÖĞE HAKLI..NEYİN BEYANINI AÇACAKSIN...BİR DİLEKÇE İLE GEMİNİN ACENTESİ,KAPTANI MÜRACAT EDER..GEMİDEN NE ÇIKACAKSA-- GİRECEKSEKUMANYA DA AYNISI,GEMİYE NE KUMANYA ALINMIŞ İSE FATURASI DİLEKÇEYE EKLENİR KAPI GİRİŞİNDE KONTROL AMİRLİĞİNE VERİLİR,KONTROL NEZARETİNDE GEMİYE VERİLİR..NEYİN KAÇAKCILIĞINI ARIYORSUNUZ BUNLARDA..BEYANNEME YARATIYORSUNUZ DURUP DURURKEN..İLLAHLAH ETTTİRDİNİZ BİZİ...İNSAN DEĞİMİSİNİZ SİZLER...BIKTIK YAAA BU BEYANNAMEE DEN..BİRİLERİ KENDİNİN EGOSU OLSUN DİYE YİNE SOKTUNUZ DEVREYE...SAYIN BROKRATLAR SIKINTILARIMIZ VAR NİÇİN AYDA 2 VEYA BİR KERE LİMANLARDA GEMİ ARMATÖRLERİNİ,MÜDÜRLERİNİ,GEMİ ACENTELERİNİ,GÜMRÜK KOMİSYONCUARINI DAVET EDİP DE TOPLANTI YAPMIYORSUNUZ...SORUN NE YANİ..ÇÖZÜM HEMEN SONUÇLANIR...ZORLA BİZLERİ DENİZE SIRTIMIZI DÖNDÜRTMEYİN..BİZLER DÖNMEYECEĞİZ..FAKAT SİZLER ORADA GEÇİCİSİNİZ...EMEKLİ OLDUĞUNUZDA YİNE BİZLERE GELMEKTESİNİZ,ÇALIŞMAKTASINIZ..OZAMAN OLUYORSUNUZ TAM TERSİİ.EWETT OLMAZ BÖYLE ŞEY DEYİP BİZİM GİBİ İSYAN EDİYORSUNUZ...SAYIN BROKRATLAR KALDIRTIN ŞU BEYANNEME İŞİNİ GEMİLERİMİZDEN..DİLEKÇEDE BİR BEYANDIR...DENİZ TİCARET ODASI,VAPUR DONATANLAR ACENTELER DERNEĞİ,ORADA DENİZLE İLGİLİ MESLEK KOMİTESİNDE ARMATÖRLER VE ACENTELER BULUNMAKTALAR,SİZİ ORAYA NE İÇİN SEÇTİK BİZLER..NEDEN YÖNETİM KURULUNA DİLE GETİRTİRMIYIORSUNUZ..SİZİNDE ZORUNUZ NE..KOLTUKLARINIZI ÇOK MU SEVİYORSUNUZ ONDAN MI KIPRDAMIYORSUNUZ..SİZLERİN ZORUNUZ NEE..NE İŞ YAPARASINIZKİ ORADA...DOĞRU SİZLERİN GEMİSİ VAR SİZLERE BİR ŞEY YOK DOKUNMUYOR,BİRDE GEMİ ACENTELER OLARAK MESLEK KOMİTESİNDE VAR ONLARDA KEYİFLERİ GICIR...SİZLERDE BÖYLE SIKINTI YOK GALİBA..YAPAMIYORSUNUZ MESLEK KOMİTESİ ÇALIŞMALARINIZ BIRAKIN YAPANLAR GELSİN ORAYA..ORAYA OTURMAYA GELMEDİNİZ..HAA BİR TEK BEYANNAME İÇİN DE DEĞİL BİR SÜRÜ KONULAR GELMEKTE SİZLERE...DOĞRU BİZLER ÇÖZÜM YERİ DEĞİLİZ DER ÇIKIYORSUNUZ İŞİN İÇİNDEN.SİZLERE DE MAŞALLAH....OTURUN DEVAM EDİN OTURMAYA...
78.170.169.52
10 haneye bakan firma sahibi
26 Eylül 2012 Çarşamba 18:03
İlgili Mevzuatlar değişmeli
Bu konunun nihayet gündeme gelmiş olması sevindirici.Firma yetkililerine teşekkür ederim.Gümrük mevzuatına göre işlemlerin yapılması imkansız ki ilgili kurum yetkililerinin pek çoğuda bu mevzuatları tam olarak bilmiyor.10 liralık bir malzemenin beyanname ile gemiden alınıp onarımı ve sonrasında gemiye beyanname ile iadesi için oluşan masraf 100-1500 TL civarında ki bu işlemlerin 2 günden önce tamamlanması çok zor.Bu nedenle gemi limanda 2 günden az kalırsa herhangi bir servis alması imkansızdır.Günümüz limancılık teknolojisi ile kaç gemi bu kadar süre limanda kalıyor bakmak lazım.Gemi yan sanayimizi kendi kendimize çıkmaza sokuyoruz.İlgili bakanlığın bir an önce bu durumu gözden geçirmesi ve bu konudaki gümrük mevzuatlarınıda her alanda olduğu gibi EU standartlarına uydururlarsa en azından yabancı firmalara rezil olmaktan kurtuluruz.Oluşan ek beyanname masraflarını yabancı firmalara malesef izah edemiyoruz ve bu uygulamayı anlattığımızda hayretle karşılıyorlar.Vedrdikleri tepkileri burada paylaşmak istemiyorum.
Sektörüzle ilgili kurluşların özellikle DTO ların bu konunun üzerine gitmesi gerekiyor çünkü pek çok DTO üyesi bu uygulama nedeniyle büyük kayıplar yaşamaktadır ki ben buna kısaca kendi ayağımıza sıkmak diyorum....
88.243.154.101
Ruşan
26 Eylül 2012 Çarşamba 09:42
Topkara
Sn.Genel müdüre duyarlılığı için teşekkürler.Bu işlemler istanbul limanı için kolay bir nebze ama taşra için dahada vahim bunu görecek kişiler DTO , VDA ama onlarda bu konularda kılını dahi kıpırdatmıyor.
88.250.179.91
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim