• BIST 88.125
  • Altın 337,580
  • Dolar 6,4499
  • Euro 7,1137
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 9 °C
  • Antalya 10 °C
  • Muğla 7 °C
  • Çanakkale 9 °C

Uluslararası Katılımlı III. Ulusal Liman Kongresi İzmir'de yapıldı

Uluslararası Katılımlı III. Ulusal Liman Kongresi İzmir'de yapıldı
Uluslararası Katılımlı III. Ulusal Liman Kongresi, Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’nde gerçekleşti.

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından düzenlenen III. Ulusal Liman Kongresi “Sanayi 4.0 ve Limanlar” teması ile Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu’nda 02-03 Kasım tarihleri arasında yapıldı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi tarafından her iki yılda bir düzenlenen Ulusal Liman Kongresi’nin üçüncüsü 02-03 Kasım 2017 tarihlerinde İzmir'de DEÜ Denizcilik Fakültesi Çakabey Deniz Feneri Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), MARPORT Liman ve Terminal İşletmeleri, Port Akdeniz Antalya, LİMAK PORT İskenderun, ÇELEBİ Bandırma Limanı, YILPORT Holding Türkiye Terminalleri ve LIEBHERR sponsorluğunda gerçekleştirilen kongre programı, liman sektörü panel oturumu ve 6 bilimsel bildirin sunulduğu oturumlar olmak üzere toplam 7 oturumdan oluşturuldu.

Kongrenin açılışı saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladıktan sonra ilk konuşmacı Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı ve Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Durmuş Ali Deveci konuşmasına, kısaca fakülte ve kongrenin tarihsel sürecine ilişkin bilgiler vererek başladı. 

DEÜ Denizcilik Fakültesi olarak hem sektörel anlamda hem de bilimsel anlamda daima çağın getirilerine uygun bilimsel etkinlikler ve projeler gerçekleştirdiklerini belirten Prof. Dr. Deveci, bu seneki kongre temasının ise daha iki yıl önceden “Sanayi 4.0 ve Limanlar” olarak belirlendiğini söyledi. Sanayi 4.0’ın bileşenlerine ve ülkemiz limanları için önemine de değinen Prof. Dr. Deveci, başta Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü olmak üzere, DEÜ Denizcilik Fakültesi’ne, Kongre Bilim Kurulu eş başkanları ve bilim kurulu üyelerine, kongrenin davetli konuşmacısı Ion Akademi Kurusu Ali Rıza Ersoy’a, Kongre Sekreteri ve Düzenleme Kurulu'na, kongreye sponsorlukları ile destek olan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi, Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM), MARPORT Limanı, Port Akdeniz Antalya Limanı, LİMAK PORT İskenderun Limanı, ÇELEBİ Bandırma Limanı, YILPORT Holding Türkiye Terminalleri ve LIEBHERR Makine ’ye teşekkürlerini belirterek sözlerini sonlandırdı.

Kongrenin ikinci açılış konuşmacısı Türkiye Liman İşletmecileri Derneği (TÜRKLİM) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kenan Selçuk, liman sektörünün gelişimi için sanayi 4.0'ın öneminin kavranmasına dikkat çekti. Selçuk konuşmasında, limancılık sektörünün, 3. Sanayi Devrimindeki temel unsur olan otomasyon sürecine hızlıca adapte olduğunu, uzaktan kumandalı rıhtım vinçleri, saha istif vinçleri ve otomatik terminal traktörleri ile insansız terminallerin işletmeye başlandığını, dolayısıyla limancılık sektörünün 4. Sanayi Devrimi için gerekli olan ilk adımın zaten atmış olduğunu ifade etti. Selçuk, Endüstri 4.0 teknolojilerini kullanan ve bu gelişimlere ayak uyduran işletmecilerin ayakta kalacağını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Mihri Çelik açılış konuşmasına İMEAK DTO İzmir Şubesi adına tüm katılımcıları selamlayarak başladı. Birçok sektörün aksine Endüstri 4.0’ın denizcilik sektöründe ilk adımlarının geçtiğimiz yıllarda atıldığını vurgulayan Çelik, bu anlamda sektörde başı çeken unsurun limanlar olduğunu belirtti. Özellikle limanlarımızın bu gelişmeler ile tedarik zinciri paydaşları ile daha entegre çalışmaya başlayacağını dile getiren Çelik, ülke olarak yarının teknolojilerini üreten bir konuma gelmek için bu entegrasyona önem verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Çelik, bu bağlamda III. Ulusal Liman Kongresi’nin verimli sonuçlar doğuracağına inandığını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

T.C. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Deniz Ticareti Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Bülent Sönmez, konuşmasına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Suat Hayri AKA’nın, Müsteşar Yardımcısı Ahmet Selçuk Sert’in ve Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdür Vekili Durmuş Ünüvar’ın selamlarını ileterek başladı. Sönmez, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, Türkiye'yi küresel deniz taşımacılığına entegre olan transit bir liman ülkesine dönüştürmeyi hedeflediklerini dile getirdi. Gerek kamu gerekse özel sektör olarak bu hedefleri başarmakta herkese büyük görevlerin düştüğünü belirten Sönmez, bu hedeflere ulaşmak için özellikle teknoloji ve verimlilik yönünden limanlarımızın geliştirilmesi gerektiğine değindi. Sönmez, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın bugüne kadar gerçekleştirdiği ve planlamakta olduğu projeler hakkında katılımcılara detaylı bilgiler vererek konuşmasını sonlandırdı.

Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Erdal Çelik kongrenin açılış konuşmasında Sanayi 4.0 ve gelecek teknolojileri konulu kapsamlı bir sunum ve konuşma gerçekleştirdi. 

Prof. Dr. Çelik 4. Sanayi devriminin aşamalarından ve özelliklerinden bahsettikten sonra, buradaki kilit kavramların inovasyon, esneklik ve verimlilik olduğunun altını çizdi. Üniversite olarak da bu kavramların üzerine yoğunlaştıklarını dile getiren Çelik, Sanayi 4.0’ı başarılı bir şekilde benimseyen ülkelerin bu kavramlara verdikleri önemi vurguladı. Bu bağlamda dikey ve yatay entegrasyonun Sanayi 4.0’daki yerine değinen Çelik, tüm dünyayı etkileyecek bu gelişmelerin ve teknolojilerin ülkemizde de anlaşılması ve uygulanmasının hayati bir öneme sahip olduğunu belirtti.

Prof.Dr. Çelik, Endüstri 4.0 ile gelecekte çok fazla bilgi ve veri analizi gereksinimi, yeni nesil yazılımlar, cihazların birbirleri ile konuşması, otonom robotlar, kendi kendini tamir eden sistemler, büyük veri ve analizi, siber güvenlik vb. birçok teknolojik konu ile karşı karşıya kalınacağını belirtti. Endüstri 4.0 ile işsizlik ortaya çıkacak" söylemlerinin doğru olmadığını anlatan Rektör Çelik, gelecekte insanlar işsiz kalacak söylemlerinin doğru olmadığını, robotik sistemlerinin artmasıyla yeni inovatif iş alanlarının ortaya çıkacağını, ölçeklerin büyüyeceğini, bunlar için de ileri seviyede donanımlı işgücüne ihtiyaç olacağını dile getirdi. Üniversite, sanayi ve toplum işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken Prof.Dr. Çelik, Dokuz Eylül Üniversitesi olarak sadece teknoparklara bağlı kalmadan sağlıkpark, sosyopark ve sanatpark alt yapılarını oluşturacaklarını ve disiplinler arası çalışmaları ön plana çıkaracaklarını belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Konuşmacılara ve kongre sponsorlarına plaketlerinin takdim edilmesinin ardından kongrenin davetli konuşmacısı ION Academy Kurucusu Ali Rıza Ersoy konuşmasına Sanayi 4.0’ın ortaya çıkış sürecinden söz ederek başladı. Ersoy, Sanayi 4.0 fikrinin ilk olarak Almanya olduğunu dile getirdi. Önceki sanayi devrimlerinde geride kaldığımızı, ancak Sanayi 4.0’ı bu defa ülke olarak kesinlikle ıskalamayacağımızı belirten Ersoy, özellikle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bu konuya büyük önem verdiğini ve ciddi girişimlerde bulunulduğunu dinleyicilere aktardı. 

Sanayi 4.0 ve bileşenlerinden çarpıcı örnekler vererek etkileyici bir sunum gerçekleştiren Ersoy, içinde bulunduğumuz coğrafyada Sanayi 4.0 açısından en büyük potansiyele sahip ülkenin Türkiye olduğunu dile getirdi. Ersoy, yıkıcı inovasyonların ekonomik büyüme ve gelişmedeki rolünden de bahsettiği konuşmasında, Sanayi 4.0 ile günümüz ve gelecekteki teknolojilerden örnekler vererek konuşmasını sonlandırdı.

Kongre’nin öğle arasının ardından Liman Sektörü Panel Oturumu'na geçildi. Oturum Başkanı olan Yalova Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Güler Bilen Alkan kongre teması ile ilgili görüşlerini açıkladıktan sonra, panelistlerin özgeçmişlerini okuyarak oturumu başlattı. Ardından sırasıyla YILPORT Holding Türkiye Terminalleri Satış ve Pazarlama Direktörü Serhan Çilengir, APM Terminals İzmir Dış İlişkiler Direktörü Erol Metin, LİMAK Port Bilgi Teknolojileri Direktörü Kubilay Gürbüz, Port Akdeniz Genel Müdürü Özgür Sert, DP World Yarımca Ticari Hat Müdürü Ümit Yıldırım ve MARPORT Liman ve Terminal İşletmeleri Bilgi Sistemleri Müdürü Ali Yıldız temsil ettikleri limanlar hakkında kısa bilgiler verdikten sonra Endüstri 4.0 bağlamında limancılık sektöründe mevcut ve gelecekte planlanan uygulamaları ve limancılık sektörüne olası etkileri ve yansımalarını değerlendiren konuşmalar gerçekleştirdi.

Kongrenin ilk günü Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Arısoy başkanlığında gerçekleştirilen oturum ile sona erdi. Kongrenin ikinci gününde gerçekleştirilen toplam 5 oturumda sunulan bildirilerin ardından kapanış oturumu ile kongre sona erdi.

deümansetgaleri.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim