• BIST 86.072
  • Altın 251,269
  • Dolar 6,0742
  • Euro 6,8075
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 27 °C
  • Antalya 24 °C
  • Muğla 28 °C
  • Çanakkale 27 °C

"Türkiye'de kılavuzluk hizmetleri rekabet tehdidi ile karşı karşıya"

"Türkiye'de kılavuzluk hizmetleri rekabet tehdidi ile karşı karşıya"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, Kılavuzluk ve Römorkör hizmetlerini Nemrut Körfezi'nde rekabete açması Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği tarafından tepkiyle karşılandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın, Kılavuzluk ve Römorkör hizmetlerini Nemrut Körfezi'nde rekabete açması Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği tarafından tepkiyle karşılandı.

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulu konuyla ilgili bir basın açıklaması yaparak  kılavuz kaptanın rolününün zayıflatmaya çalıştığını öne sürdü.

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulu’nun açıklaması şöyle:

“Türk Denicilik Endüstrisi’nin bazı  liderleri, devletin kılavuzluk ve römörkaj yönetmeliğini çıkarması aşamasında kendi  ticari menfaatleri yönünde müdahale etmekte ,devletin kamusal menfaat yönünde kılavuzluk hizmetlerinde kurallar koymasına karşı çıkmakta, kılavuzluk hizmetlerinde rekabet istemekte ve kılavuz kaptanın rolünü zayıflatmaya çalışmaktadırlar. Türk Kılavuz Kaptanlar Derneğimiz Yönetim Kurulu tarafından bu durum izlenmekte olup; konu ile ilgili her toplantıda da kaygılarımızı dile getirmekteyiz.

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulunun, Türk Denizcilik Endüstrisi bazı liderlerinin kısa vadeli kazançları  için deniz emniyetini ve çevre korumayı zayıflatacak  yukarıdaki davranışlarına, çalışmalarına ,kılavuzluk hizmetlerinde rekabet istemelerine şiddetle karşı olduğu ve Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği'nin  geçen yıl yapılan 2023 yılı hedeflerinin ortaya konduğu 11. UDHB Şurası'nda giren görüşlerinde olduğu  gibi kılavuzluk hizmetlerinde rekabetin olmadığı ,bir bölgede tek kılavuzluk teşkilatının hizmet vermesi gerektiği tarafımızca Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız Sayın Lütfü Elvan'a iletilmiştir.

Kılavuzluk hizmetleri kamusal bir hizmettir, Kamusal hizmet olan, kılavuzluk hizmetlerinde güvenlik gereklilikleri ticari gerekliliklere göre daha ağır basmaktadır. Güvenlik gereklilikleri, ticari gerekliliklerle zıt yönde çalışır. Kılavuz hizmetlerinde rekabet olması ticari gereklilikler yönünde taraf olmaktır. Ticari gereklilikler ve ticari baskı nedeniyle yüksek riskli kılavuzluk hizmetleri operasyonlarında kılavuz kaptanıların  daha doğru ve bağımsız çalışma yapmalarını engellemekte; cana,çevreye, mala zarar kaçınılmaz olmaktadır.

2001 yılında OECD  tarafından "Uluslararası Deniz Taşımacığında Kanuni Düzenlemeler" başlıklı bir çalışmada şöyle denmiştir:

Denizde emniyetin, güvenliğin en alt düzeyde korunması için büyük masraflara ihtiyaç varken, madalyonun öbür yüzünde Denizde emniyet.güvenliğin korunmaması durumunda çok daha büyük masraflar ihtiyaç vardır. Batan gemİler, yitirilen hayatlar, yükün özelliğine göre(örneğin petrolse) büyük çevre tahribatları ve ekonomik kayıplarla ve ekonomik kayıplarla ölçülür". İşte Kılavuzluk hizmetlerinde rekabete açmanın sonuçları budur. Küçük ve kısa vadeli kazançlar için kılavuzluk hizmetlerini rekabete açmak ve kılavuzluk standartlarını riske sokmak kuşkusuz yanlıştır.

P&I kulup sigortasında Dünya gemi filosunun % 97 ni kontrol eden, 13 P&I kulübün Kurduğu International Group of  P&I Clubs  isimli uluslarası ciddi kuruluş, kılavuzluk hizmetlerinde rekabetin kaza ve tazminat oranlarını artırdığını  istatistiklerle bütün Dünya ya sunmuştur. Bu Kuruluşu ta denizde emniyet ve çevre koruma nedeniyle kılavuzluk hizmetlerinde rekabete karşıdır.

Kılavuz kaptanların uluslararasi kuruluşları olan EMPA ve IMPA Avrupa parlementosunda, IMO da ve Dünyanın diğer ülkelerinde kamusal hizmet olan kılavuzluk hizmetlerinde Denizde emniyet ve çevre koruma nedeniyle kılavuzluk hizmetlerinde rekabet olmaması gerektiğini kanıtlarla açıklamışlardır.

Avrupa parlementosu 2003 ve 2006 yıllarında, kılavuzluk hizmetlerinde rekabet isteyenlerin taleplerini, kılavuzluk hizmetlerinin kamusal hizmet olması ve can, çevre,mal güvenliği  nedeniyle RED etmiştir. En son 2014 yılında Avrupa parlementosu TRAN  COMMITTEE(TOURISM AND TRANSPORT COMMITEE) Raportörü MR.Knut FLECKENSTEIN, kılavuzluk hizmetlerinde rekabet isteyenlere karşı, IMO A.960 resolutionu işaret ederek "kılavuzluk hizmetlerinin kamu hizmeti olduğunu, denizde seyir emniyeti ve çevreyi koruma nedeniyle rekabet olamayacağını ve ilgili paketten çıkarılması gerektiğini"bir raporla Avrupa parlementosuna sunmuştur.

Kısa vadeli kazançları için,kılavuzluk  hizmetlerinin rekabete açmaya çalışan Denizcilik Endüstrisinin bazı Liderleri, Denizde Emniyeti, Çevre güvenliğini yok saymaktadır. Emniyet, Güvenlik bir tüketim ürünü değildir. Emniyet, Güvenlik çok hassas  yaratıklardır. Onları bir şekilde ihmal ederseniz, yıllar sonra ve genelde de hiç beklemediğiniz bir anda, altından kalkılamayacak derecede misliyle misillemede bulunurlar!...”

Türk Kılavuz Kaptanlar Derneği Yönetim Kurulu

"Kılavuzluk ve Römorkör Hizmetleri, Nemrut Körfezi'nde rekabete açıldı" başlık haberi okumak için tıklayın

74687.jpg

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim