• BIST 8297.51
  • Altın 1650.926
  • Dolar 27.4107
  • Euro 29.1113
  • İstanbul 23 °C
  • Ankara 21 °C
  • İzmir 27 °C
  • Antalya 29 °C
  • Muğla 24 °C
  • Çanakkale 26 °C

Türk tekneleri yabancı bayrakta

Türk tekneleri yabancı bayrakta
Hürriyet Gazetesi köşe yazarı Şükrü Kızılot, Türk sahipli teknelerden alınan yüksek vergilerden dolayı, teknelerin Türk bayrağından kaçmalarını kaleme aldı.
Denizlerimizde yine yabancı bayraklar dalgalanacak

HAVALAR, her geçen gün biraz daha ısınıyor.

Tatil döneminin başlamasına da az kaldı.

Teknesi olanlar, teknelerinin bakımını yaptırdılar ya da bitmek üzere.

Tekneler denize açılacak ve bakacağız içindekiler Türk ama teknelerde İngiliz, Fransız, Yunan ya da başka yabancı ülkelerin bayrağı dalgalanıyor.

TÜRK BAYRAĞI VERGİSİ

Türkiye’de binlerce tekne, yat ve kotra var. Bunların çoğu yabancı bir ülkeye kayıtlı. Tekneyi yabancı ülkelerin bayrağı ile Türkiye’ye getiriyorlar. Böylelikle Türkiye’de;

1- Yüzde 8 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV),

2- Yüzde 18 Katma Değer Vergisi (KDV),

3- Her yıl ödenen Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni (MTV)

ödemiyorlar. Örneğin; AB ülkelerinde tekne, yat ve kotradan Motorlu Taşıtlar Vergisi hiç alınmıyor. Türkiye’de ise teknelerin Motorlu Taşıtlar Vergisi 3-5 bin YTL’den başlayıp 50-100 bin YTL’ye kadar ulaşıyor. Ayrıca her yıl artan bir tutarda ödeniyor.

Tekne alan kişi, teknesine Türk Bayrağı çekip, teknesini Türkiye’deki liman ya da belediyeye kayıt ettirirse, bu vergileri kuzu kuzu ödüyor. Aksi halde ödemiyor.

YÜZDE 90’I YABANCI

Limanlarımızda bulunan, Türklere ait teknelerin, yüzde 90’ı yabancı ülkelere kayıtlı. Yani
Maliye Türkiye’deki teknelerin yüzde 90’ından bir kuruş dahi ÖTV, KDV ve MTV tahsil edemiyor.

Türklerin bir kısmı da Türkiye’de, konusu deniz taşımacılığı olan bir şirket kuruyor ve tekneyi de bu şirket adına alıyor. Böyle olunca, ilgili yasalar gereği KDV ve MTV ödemiyorlar. Örneğin; 1 milyon dolarlık tekne alan kişi, 180 bin dolar KDV, her yıl da 25-100 bin YTL Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemiyor.

Maliye Bakanlığı nedense bu konuya duyarsız. 2005 yılı Nisan ayında, bir kokteylde, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım "Hocam teknelerdeki Motorlu Taşıtlar Vergisi sorununu ortadan kaldıracağız. Bununla ilgili yasa hazırlıyoruz" demişti. Bir yılı aştı yasa hálá hazırlanıyor!.. Böyle bir yasa çıksa; "kayıt ücreti" ve çalışanların "sigorta primi" olarak ciddi gelir sağlanacak, "vergisiz yakıt" yerine "vergili yakıt" satılacak. Hatta bazı yabancı tekneler, Türk limanlarına kayıt yaptırıp "Türk Bayrağı" çekecekler.

Yıllardır, teknelerden alınan Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV), Mantıksız Taşıtlar Vergisi’ne dönüşmüş durumda. En ufağından en büyüğüne, teknelerimizde "vergi komedisi" nedeniyle, yabancı ülkelerin bayrakları dalgalanıyor. Bu da içimizi sızlatıyor...
Kaynak:Şükrü KIZILOT-Hürrriyet GazetesiDenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
LİMANLAR
IMO VE AB
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim