• BIST 120.792
  • Altın 307,330
  • Dolar 6,0485
  • Euro 6,5545
  • İstanbul 4 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 7 °C
  • Antalya 10 °C
  • Muğla 7 °C
  • Çanakkale 2 °C

Türk Boğazları'nda Kılavuzluk ve Römorkör Hizmetleri'nin özelleştirilmesi için düğmeye basıldı

Türk Boğazları'nda Kılavuzluk ve Römorkör Hizmetleri'nin özelleştirilmesi için düğmeye basıldı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan "Özelleştirme Yapılması Gereken Kuruluşlar" başlıklı gizli ibareli yazıyla birlikte, Türk Boğazları'nda verilen Kılavuzluk ve Römorkör Hizmetleri, hazırlanan listeye eklenerek Beştepe'ye gönderildi

Ekonominin kötü gidişatı ve Hazine'nin sıcak paraya olan ihtiyacı nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatıyla hazırlanan ve Bakanlıklardan bilgi istenen "Özelleştirme Yapılması Gereken Hizmetler ve Kuruluşlar" başlıklı gizli ibareli yazıyla birlikte, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü bünyesinde Türk Boğazları'nda faaliyette bulunan Kılavuzluk ve Römorkör Hizmetleri, hazırlanan listeye eklendi.

Deniz Haber Ajansı'nın Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı kaynaklarından edindiği bilgiye göre; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı çerçevesinde başlatılan özelleştirme talimatı çerçevesinde, Hazine ve Maliye Bakanlığına bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü bünyesinde Türk Boğazları'nda hizmet veren Kılavuzluk ve römorkör hizmetlerinin özelleştirilmesi için çalışma başlattığı belirtildi.

Öte yandan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), Özelleştirme Yüksek Kurulu'nun 04.05.2010 tarih ve 2010/29 sayılı kararı ile Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.'nin Türk Boğazlarında ve İzmir'de vermekte olduğu kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinden çekilmesine, söz konusu hizmetler ile bu hizmetlerde kullanılan ve mülkiyeti TDİ A.Ş. adına kayıtlı olan kılavuzluk hizmet binaları ile ekipman, alet, edevat, deniz vasıtalarının yedekleri ve demirbaşları ile birlikte 4046 sayılı Kanunun 2'nci Maddesinin (i) bendi çerçevesinde Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne bilabedel devredilmesiyle ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan bilgi istediği kaydedildi.

ANKAŞ VE DEKAŞ İHALEYE HAZIRLANIYOR

Alınan bilgiye göre, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Hamdi Safi, Safi Yapı Sistemleri A.Ş. Muhasebe Müdürü Musa Şeneloğlu, Eski Beltur Genel Müdürü Selahattin Aydın ve Deniz Kılavuzluk A.Ş.'nin de (DEKAŞ) ortakları arasında bulunan Anadolu Kılavuzluk A.Ş.'nin (ANKAŞ), Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan ve Türk Boğazları'nda faaliyette bulunan Kılavuzluk ve Römorkör Hizmetleri'nin özelleştirilmesine hazırlık yaptığı iddia edildi.

ORTAKLIK YAPISI VE KAR DAĞILIMI İLGİNÇ ŞİRKET: ANKAŞ

Kılavuz kaptanların ortak olduğu ve özel şirket olarak bünyesinde en çok kılavuz kaptan bulunan Deniz Kılavuzluk A.Ş., 5 milyon sermayeli Anadolu Kılavuzluk A.Ş. (ANKAŞ) adıyla yeni bir şirket kurmuştu.

Şirketin ortakları arasında Safi Yapı Sistemleri A.Ş. Sahibi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Mütevelli Heyeti Üyesi Hamdi Safi, Safi Yapı Sistemleri A.Ş. Muhasebe Müdürü Musa Şeneloğlu ve Eski Beltur Genel Müdürü Selahattin Aydın yer alıyor.

3 milyon TL sermayeye denk gelen Şirketin A Grubu hissesi Deniz Kılavuzluk A.Ş.'nin üzerine kaydedilirken, 2 milyon TL sermayeye denk gelen B Grubu hisselerden 1 milyon 20 bin TL Hamdi Safi, 580 bin TL Musa Şeneloğlu, 400 bin TL ise Selahattin Aydın üzerine kaydedildi.

Türkiye Ticaret Sicil Gazetesi'nin 8 Şubat 2019 tarih ve 9763 Sayılı Nüshasında yayınlanan Şirket Tüzüğünün 6 numaralı Sermaye başlıklı maddenin 4'ncü fıkrasında, Türk Ticaret Kanunu'nun 478'nci maddesi uyarınca, imtiyaz hakkı tanınan B Grubu hisse sahiplerinin şirket karının yüzde 75'ini, A Grubu hisse sahiplerinin ise karın yüzde 25'ini alacağı belirtildi.

Deniz Kılavuzluk A.Ş.'nin, yeni kurulan Anadolu Kılavuzluk A.Ş'de A Grubu Hisselerin yüzde 60'ına sahip olmasına rağmen karın yüzde 25'ini alacağı belirtilirken, B Grubu Hisselerin yüzde 40'ına sahip olan Hamdi Safi, Selahattin Aydın ve Musa Şeneloğlu'nun ise karın yüzde 75'ini alması dikkat çekti.

TÜRKİYE TİCARET SİCİL GAZETESİ'NİN 8 ŞUBAT 2019 TARİHLİ NÜSHASI

safi_sirket_bbb.jpg

safi_sirket_kkk.jpg

Haber: Recep CANPOLAT / Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
gerçek
20 Mayıs 2019 Pazartesi 11:28
11:28
söz konusu Türk Boğazlarında verilen Kılavuzluk hizmeti, bu hizmet karşılığında elde edilen gelirin ne olduğunu bilmeden devletin sırtından yük kalkacağını iddia etmek traji komik bir durumdur. Diğer yandan kılavuz kaptanların yüksek maaşla devleti sömürdüğü iddiası da hatalıdır. Ülkemiz gelirlerine katkı sağlayan bir birimin bataklık olarak değerlendirilmesi de son derece talihsizdir.
81.213.125.89
Çanakkale
18 Mayıs 2019 Cumartesi 10:59
10:59
Çanakkale'de düşmanın 100 sene önce alamadığı boğazlar bir hiç uğruna yabancılara satılacak.Orda şehit olanların kemikleri sızlamayacak mı?
78.188.182.210
deniz
18 Mayıs 2019 Cumartesi 09:16
09:16
Çok yazık büyük pasta burayada gözü diktiler Allah gözlerini doyursun yazının kaynagını soran arkadaş haberin içinde geçen isimler haberi yalanladıklarında bilki haber dogrudur
85.100.127.106
Deniz Met
17 Mayıs 2019 Cuma 19:55
19:55
kılavuz kaptanlar dediğiniz daha evvel TDİ de çalışırken bir kısmını özelleştirerek alan grupla şimdi KEGM de çalışırken daha büyük bir kısmı özelleştirerek almaya çalışan grup mu?
195.214.129.182
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim