• BIST 1.413,800
  • Altın 494,22
  • Dolar 8,4450
  • Euro 9,9950
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 29 °C
  • Antalya 35 °C
  • Muğla 28 °C
  • Çanakkale 24 °C

Selenka Enerji, tersanelere indirimli elektrik sağlıyor

Selenka Enerji, tersanelere indirimli elektrik sağlıyor
Selenka Enerji Genel Müdür Yardımcısı Ersin Şekerci, gemi inşa ve denizcilik sektöründe karbon nötrlemenin önemine dikkat çekti. Şekerci, günümüzde artan iklim krizleri ve küresel ısınma tehditlerine vurgu yaparak yenilenebilir enerjiyle riskleri, elektrik gider maliyetlerini yükseltmeden nasıl azaltılabileceğini paylaştı.

Selenka Enerji Genel Müdür Yardımcısı Ersin Şekerci, yenilenebilir enerjinin kullanımının yaygınlaşması ve buna bağlı olarak enerji maliyetlerinin korunması bağlamında denizcilik sektörü için yeşil sertifikalı enerji ve sıfır karbon kullanımına yönelik bilgilendirmesi bağlamında sektörün dikkatini üzerine çekti.

Sanmar Tersanesi, Tersan Tersanesi ve Boğaziçi Tersaneleri’ne hem indirimli elektrik tedariki hem de yeşil karbon sertifikaları sağladıklarını belirten Şekerci, aynı zamanda iş birliklerinden de tecrübe edindiklerini, Türkiye tersanelerinde doğa dostu gemilerin inşası konusunda kendilerini Avrupa’ya ispatladıklarını, bu doğrultuda çok başarılı siparişlere imza attıklarını kaydetti.

Tersanelerin üretim stratejilerini tedarik stratejileri ile uyumlu hale getirmeleri gerekliliği ortaya çıkarken doğa dostu sıfır emisyonlu gemiler ürettirmek isteyen alıcıların, gelecekte bu gemilerin temiz enerji kaynakları ile üretilir olmalarını da talep edebilecekleri ve bunları sorgular duruma gelebileceklerine dikkat çeken Şekerci, gemi inşa sektörünün temiz enerji kullanımı konusunda sosyal sorumluluk alarak karbon ayak izini azaltılmasına katkı sağlamak dışında bir pazarlama stratejisi olarak da yüzde 100 temiz enerji kullanımına geçmelerinin şirketlere fayda sağlayabileceğini belirtti.

Alternatif kaynaklar kullanılarak daha verimli olarak sektörel faaliyetlerin sürdürülebilir bir çevre yaratarak sıfır karbonlu yeşil enerjinin detaylarını ve Türkiye açısından değerlendirmelerini paylaşan Şekerci, “Yeşil Enerji’nin Türkiye için birçok anlamı var. Bunların en başında gelen ülkemizde oluşturulan çevre duyarlılığının ve iklim krizinin farkındalığının artması diyebiliriz. WIN International’ın 2019 Ekim-Aralık aylarında yapmış olduğu kamuoyu araştırmasında Türkiye’de ‘Küresel ısınmanın insan faaliyetleri sonucunda oluştuğu’ önermesine katılanların oranı yüzde 90’lardadır. Ayrıca, ‘’küresel ısınmanın insanlık için tehdit olduğu’’ önermesine katılanların oranı ise yüzde 95’ler seviyesindedir. Kısaca, ülkemizde kendini sorumlu hissedenlerin sayısının giderek artması ile toplumun elektrik tedarikçisini seçerken üzerine düşen vazifeyi yerine getirmesi de muhtemeldir. Bilindiği üzere, Türkiye’de elektrik üretimi doğalgaz-kömür-hidroelektrik-güneş-rüzgâr-jeotermal-çöp gazı vb. gibi kaynaklardan sağlanmaktadır. Bundan ötürü şebekede bulunan elektrik belli bir emisyon miktarına sahiptir ve bu değer enerji bakanlığımız tarafından 2018 yılında hesaplanarak kamuoyunun bilgisine paylaşıldı. Yüzde 100 yenilenebilir enerjiden üretim yapan bir firmanın herhangi bir uluslararası sertifika vermeden, ‘sıfır karbonlu elektrik’ tedariki sağladığı anlamı taşımamaktadır” dedi.

YILLIK 5 MİLYON AĞAÇ DİKİLMESİNE EŞDEĞER

Karbon salınımının önüne geçmek amaçlı yapılan projelerden de bahseden Şekerci, çevreye duyarlı ‘Sıfır Karbonlu Yeşil Enerji Tedarikçi’ projesinin detaylarını da paylaştı.

Şekerci, “Rüzgâr enerji santrallerimizin Gold Standart ve I-REC (International Renewable Energy Certificate) süreçlerini tamamladık. Tüketicilere hem avantajlı fiyatlarla elektrik tedariki sağlamayı başarmanın yanı sıra talep edilmesi halinde yenilenebilir enerji kaynak sertifikasını rüzgar santrallerimiz üzerinden sağlamaktayız. Selenka olarak yaptığımız yenilenebilir enerji bazlı yatırımlarımızla bu yıl sonu itibariyle 156 MW üzerinde kurulu güce ulaşmış olacağız. Bu yatırımlarımız arasında Rüzgâr enerjisi ve güneş enerjisi bulunmaktadır. Yaptığımız yatırımı kısaca ifade etmek gerekirse; yıllık 300.000 ton karbon salınımı, yani 60.000 aracın trafikten çekilmesi, aynı zamanda 5.000.000 ağaç dikilmesine eşdeğer olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Çevreye duyarlı ve sürdürülebilir yaşam için yenilenebilir enerji kaynaklara yönelik yatırımlarımız devam edecek olup, her sene artan referanslarımızla elektrik tedariki sağladığımız abonelerimize, uzun vadeli, güvenilir, şeffaf ve müşteri odaklı çalışan bir elektrik tedarikçisi olmayı hedeflemekte olduğunu ve bugüne kadar Selenka’yı tercih eden müşterilerinin yüzde 20’ye yakın enerji maliyetlerinde tasarruf sağladığını” ifadelerini kullandı.

Şekerci, “İndirimli ve yeşil elektrik için yaptığımız yatırımlar neticesinde 2020 sonu itibariyle 81 ilden abonemiz bulunmakta ve bu abonelerimize Selenka ile sağladığımız indirimli elektrik dışında farklı sektör temsilcisi abonelerimize yeşil sertifikalı elektrik tedariki yapmaktayız” şeklinde sözlerini tamamladı.

ersin-sekerci_1.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim