• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 8 °C
  • Antalya 10 °C
  • Muğla 3 °C
  • Çanakkale 0 °C

Obama'dan Shell'in Kuzey Kutbu'nda sondaj yapmasına onay

Obama'dan Shell'in Kuzey Kutbu'nda sondaj yapmasına onay
Amerikan hükümeti; çevrecilerin defalarca; “ekolojik felakete yol açabilir” uyarısına rağmen, Shell’e Kuzey Kutbu'nda sondaj yapması için yeniden izin verdi.

Obama yönetimi 11 Mayıs’ta; Alaska kıyılarının buzulla kaplı, zorlu sularında, petrol ve doğalgaz sondajına devam edilmesine ilişkin Shell’in planını onaylandı. İngiltere-Hollanda ortaklığındaki petrol devi çeşitli sorunlar nedeniyle 3 yıl çalışmalarını askıya almak zorunda kalmıştı.    

FELAKETE YOL AÇABİLİR

Bilim adamları ve çevreci gruplar Obama yönetiminin pazartesi günü verdiği bu kararı gösterilerle protesto etti ve Shell'in planının "riskli ve kötü tasarlanmış bir keşif planı” olduğunu aktardı ve Kuzey Kutbunda bir dizi felakete yol açacağı konusunda kamuoyunu uyardı.

Greenpeace’de kıdemli araştırma uzmanı Tim Donaghy ise Shell’in kötü hazırlanmış projelerinin onaylamasının doğru olmadığını, bu yaklaşımın hesap verilebilir ve sürdürülebilir bir gelecek vizyonundan uzak olduğunu söyledi .

Donaghy “Shell Kuzey Kutbunda vukuatlı bir geçmişe sahip. Diğer taraftan küresel bilim adamları, Kuzey Kutbu’ndaki iklim değişikliği neticesinde meydana gelecek bir felaketin önlenebilmesi için petrolün toprak altında kalması gerektiği konusunda hemfikirler.” dedi

Donaghy’e göre Shell’in planının Obama yönetimi tarafından onayı, kural koyucuların Shell’in kutuplarda sebep olacağı felaketleri hızlandırılmasına neden olacak. 

OBAMA YÖNETİMİ KARARI SAVUNUYOR

Amerikan İçişleri Bakanlığı Okyanus Enerji Yönetimi Bürosu (BOEM) yöneticisi Abigail Ross Hopper, kararı protesto edenlerle aynı fikirde değil. 

Hopper verdikleri izni “Biz, Çukçi Denizi’nde potansiyel keşifleri dikkate alarak düşenceli bir yaklaşım gerçekleştirdik. Bölgede önemli, çevresel, sosyal ve ekolojik kaynakların tanınması ve bu kritik ekosisteminin korunması için yüksek standartlar oluşturulmasına katkıda bulunduk. Arktik toplulukların ve Alaska yerlilerinin geçim ihtiyaçlarını ve kültürel geleneklerini dikkate alarak hareket ettik” diyerek savundu.

Hopper “Hangi deniz keşif faaliyeti olursa olsun sıkı güvenlik standartlarına tabi olmaya devam edecek. Diğer taraftan, petrol aramasına karşı çıkan gruplar, petrol şirketine verilen onayın acele verildiği konusunda bizleri eleştiriyorlar fakat projenin potansiyel güvenlik ve çevresel etkileri tam olarak değerlendirildi. BOEM kendi Çevresel Etki Bildirimi tebliği sadece bir ya da daha fazla döküm için yüzde 75 gibi bir şans tanıyor ve bu konuda şirketleri uyarıyor” diyor. 

PETROLÜ İNSANIN ÖNÜNE KOYAN BİR ANLAYIŞ

Kendini çevresel konulara adanmış, kar amacı gütmeyen ve kamu yararı için çalışan bir hukuk organizasyonu olan Earthjustice’dan Avukat Erik Grafe ise, “Bu karar petrolü, insan unsurunun önüne koyan bir anlayış. Arktik ikononik vahşi yaşamı ve gezegenin sağlığını yok sayan bir yaklaşım. Yetkililer böyle yangından su kaçırır biçimde çevre sağlını ve güvenliğini tehdit eden planları onaylamamalı” dedi. 

Grafe sonuçta Arktik Okyanusu’nda yapılacak sondajın iklim değişikliği açısından çok riskli olduğunu ve yönetimin temiz ve yenilebilir enerji geleceğine geçiş çabalarını da baltaladığını iddia ederek sözlerini tamamladı.

BUZULLARDA YAPMAK DİĞER DENİZLERDEN TEHLİKELİ

Çevreciler Arktik Okyanusunun buzullu sularında sondaj yapmanın diğer denizlerde yapmaktan çok daha tehlikeli olduğunu, felaketlere yol açabileceğini savunuyor. 

Çevreci gruplar 2010 yılında Meksika Körfezi’nde meydana gelen 11 kişinin ölmesinden, 5 milyar varillik ham petrolün okyanusa yayılmasından daha büyük felakete neden olacağını iddia ediyorlar. Üstelik sondaj bölgesine en yakın sahil güvenlik birimi 1000 mil uzakta bulunduğunu hatırlatıyorlar. 

RİSKLİ VE KÖTÜ HAZIRLANMIŞ PLAN

Çevreci Oceana Grubu’nun Başkan Yardımcısı Susan Murray, “Bir kez daha hükümetimiz; dünyanın en uzak ve önemli yerlerden birinde son derece riskli ve kötü tasarlanmış petrol keşif planını onaylamak için acele etti. Shell bu aciz ve eksik yatırım planını mutlaka ertelemek zorunda.” dedi.  

Murray, ekonomik olarak zor durumdaki Shell’in ihtiyaç duyduğu Arktik Okyanusu’nda kötü yatırım planını onaylamak için hükümetin geçerli bir sebebi olmadığını düşünüyor ve Shell’e izin vermek okyanus kaynakları açısından da son derece zararlı. 

Murray’a sözlerini şöyle tamamladı;  “Shell; Arktik Okyanusu'nda sorumlu bir çalışmaya hazır olmadığını bu planla göstermiştir. Ne şirket ne de hükümet Shell'in isteklerinin risklerini tam ve adil olarak değerlendirmek konusunda istekli olmuştur. "

SHELL’E GÖRE ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞI

Shell’in resmi sözcüsü ise bu onayın önemli bir kilometre taşı olduğunu ve yasal kuruluşların bu onayla plana destek vermiş olduklarını açıkladı. 

Sözcü “Ancak bu yaz çalışmalar başlamadan önce gerekli izin ve onayların zamanın verilmesi gerekiyor. İzinler gelene kadar bizler de bu süreçte müteahhitlik hazırlıklarımızı acil durumlar karşısındaki hazırlıklarımızı tamamlayacağız. Shell 2012 yılının ortasında Arktik’te yaptığı operasyonları durdurmak zorunda kalmıştı. Petrol sızıntısını önlemek için güvenlik donanımlarını önemli bir parçası hasar görmüştü. 

Kulluk isimli sondaj kulesi, tamir için geri bağlantı noktasına çekilirken talihsiz bir biçimde karaya oturdu. Bu da şirket açısından iyi olmadı” dedi. 

Geçmişte Amerikan Sahil Güvenlik birimleri tarafından Shell için çalışan Noble Sondaj şirketi için 12 milyon dolarlık kritik ve ağır bir ceza kesilmişti. Shell’in 2013’teki ve 2014’teki diğer girişimleri yasal değişiklikler ve diğer engeller nedeniyle başarısız oldu. 

SHELL’İN YAPACAĞI İŞE GÜVENMİYORUZ 

Alaska Çöl Ligi direktörü Cindy Shogan; “Shell’in Amerikan Arktik bölgesinde yapacağı işe güvenmiyoruz. Herkesin hatırladığını gibi 2012 yılında bir dizi aksiklikler sonucu sondaj kulesi karaya oturmuştu. Shell’in 2015 planları ise çok daha kirli ve riskli” diyor.  

Amerika’nın jeolojik araştırmalarına göre Arktik denizlerinde 24 milyar varillik petrol rezervi bulunuyor

Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim