• BIST 104.862
  • Altın 229,812
  • Dolar 5,4748
  • Euro 6,2116
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 10 °C
  • Antalya 12 °C
  • Muğla 6 °C
  • Çanakkale 8 °C

Nemrut Körfezi'nde rekabete açılan kılavuzluk ve römorkör hizmetleri arap saçına döndü

Nemrut Körfezi'nde rekabete açılan kılavuzluk ve römorkör hizmetleri arap saçına döndü
9. Ankara İdare Mahkemesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü, kılavuzluk ve römorkör hizmetlerini Nemrut Körfezi'nde rekabete açmasına neden olan Mahkeme kararını ortadan kaldırdı.

9. Ankara İdare Mahkemesi, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü, kılavuzluk ve römorkör hizmetlerini Nemrut Körfezi'nde rekabete açmasına neden olan Mahkeme kararını ortadan kaldırdı.

Ankara Bölge İdare Mahkemesi, Nemrut Kılavuzluk ve Römorkör Hizmetleri A.Ş'nin başvurusu üzerine, 26 Aralık 2014 tarihinde verdiği 2014/7388 sayılı kararı çerçevesinde, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü'nün, 10 Aralık 2013 tarih ve 10214 sayılı kararında belirtilen, "Aliağa Limanı Nemrut Koyunda Uzmar Uzmanlar Denizcilik Şirketi tarafından verilmekte olan kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerine yönelik izin süresinin 17 Aralık 2013 tarihinde sona ermesi nedeniyle, söz konusu hizmetlerin aksatılmadan yürütülebilmesi için geçici olarak aynı şekilde hizmet vermeye devam etmesi" işlemini durdurmuştu.

Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü, Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin aldığı bu karar nedeniyle, Nemrut Koyunda, Kılavuzluk ve Römorkör Hizmetleri verme yeterliliğine sahip üç şirket belirledi. Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü, belirlenen TÜPRAŞ, PETKİM ve UZMAR Şirketlerinin, ekipman yeterliliği ve taahhütnamelerini alarak, 29 Ocak 2015 tarihinde yaptığı toplantı sonucu, 9 iskelede, TÜPRAŞ; PETKİM ve UZMAR Kılavuzluk ve römorkör teşkilatlarını görevlendirerek, kamusal nitelikli bir teknik emniyet hizmeti olan kılavuzluk hizmetini bir hizmet bölgesinde birden fazla teşkilatın rekabetine açmış oldu.

9. İDARE MAHKEMESİ YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARINI ORTADAN KALDIRDI

Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nin aldığı kararı gerekçe göstererek, Nemrut Körfezi'nde Kılavuzluk ve Römorkör Hizmetlerini rekabete açan  Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü, gerekçe olarak 20 yıllık izni 2013 yılında bitmiş olan kılavuzluk teşkilatını hizmetlerin aksatılmaması ve emniyetle sürdürülmesini teminen “yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar ve hiçbir müktesep hak oluşturmayacak şekilde” göreve devam ettiren İdari işlemin Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından yürütmesinin durdurulması kararını gösteriliyordu.

9. Ankara İdare Mahkemesi'nde esastan görüşülmeye devam eden konu dava geçtiğimiz günlerde karara bağlanarak yürütmesi durdurulan 10 Aralık 2013 tarihli, yani Nemrut Limanı’ndaki yetkili kılavuzluk teşkilatı olup 20 yıllık izin süresi 17Aralık 2013 tarihinde biten UZMAR Uzmanlar Denizcilik’e “yeni bir düzenleme yapılıncaya kadar” göreve devam etmesi yönünde verilen izninde “Hukuka aykırılık görmeyerek" bu işlemin davacı “Nemrut Kılavuzluk ve Römorkörcülük Hizmetleri A.Ş” şirketi tarafından iptal istemini reddetti.

9. Ankara İdare Mahkemesi'nin bu kararı ile birlikte, 29 Ocak 2015 tarihinde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü tarafından yapılmış olan ve Aliağa Nemrut Limanında kılavuzluk ve römorkörcülük hizmetlerini bölgedeki 3 teşkilatı da görevlendirerek ülkemizde ilk kez rekabete açan ve büyük tartışmalara neden olan işlemin hukuki dayanağı olan yürütmeyi durdurma kararı da ortadan kalkmış oldu.

BAKANLIK MAHKEMENİN YENİ KARAR KARŞISINDA NE YAPACAK?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na bağlı Deniz ve İç Sular Düzenleme Genel Müdürlüğü, açılan davada mahkeme tarafından 10 Aralık 2013 yılında yapmış oldukları işlemin hukuka uygun bulunması ve bu işlemi ortadan kaldırarak 29 Ocak 2015 tarihinde yeni bir işlem yapmalarının dayanağı olan yürütmeyi durdurma kararının da ortadan kalkmasından sonra ne yapacağı ve nasıl bir yeni işlem uygulayacağı merakla bekleniyor.

Mahkeme kararını  gerekçe göstererek  kılavuzluk ve römorkör hizmetlerini Nemrut Körfezi'nde rekabete açan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, 9. Ankara İdare Mahkemesi'nin aldığı karar ile birlikte eski siteme dönüp dönmeyeceği önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak.

Haber: Recep CANPOLAT / Deniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
hüsamettin canbilen
17 Mayıs 2015 Pazar 22:44
22:44
DTO meclis salonunda sunum yapan Kılavuz Kaptanlar Derneği başkanına kürsüdeyken laf atıp,Uzmar ve DEKAŞ'ın borusunu öttürmekle suçlayanlar acaba bir özür borçlu değiller mi???
176.240.96.152
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim