• BIST 85.310
  • Altın 248,549
  • Dolar 6,0466
  • Euro 6,7481
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 22 °C
  • Antalya 25 °C
  • Muğla 18 °C
  • Çanakkale 14 °C

Murat Ülker, 4,4 milyar dolar servetiyle Türkiye’nin en zengini oldu

Murat Ülker, 4,4 milyar dolar servetiyle Türkiye’nin en zengini oldu
Forbes’in her yıl açıkladığı dünyanın en zenginleri listesinde Microsoft’un kurucusu Bill Gates 16. kez ilk sırada yer alırken, Türkiye’nin en zengini ise 4.4 milyar dolarlık servetiyle listeye 369. sıradan giren Murat Ülker oldu.

Murat Ülker, Forbes rakamlarına göre Türkiye'nin en zengin kişisi seçildi. Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri listesinde Bill Gates, 79.2 milyar dolarlık servetiyle 1. sırada yer alırken, Türkiye'den Murat Ülker'i 4.4 milyar dolar serveti ile listeye yerleştirdi.

Forbes dergisinin dünyanın en zenginleri yer aldığı “World Billionaires 2015” listesinde yazılım devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 79,2 milyar dolarlık servetiyle yine birinci sırada yer alırken, bu yıl Türkiye ’den listeye 32 kişi girdi. Murat Ülker 2015’te 4.4 milyar dolarlık servetiyle Türkiye’nin en zengini oldu. Geçen yıl da listeye 408. sıradan girerek Türkiye’nin en zengini olan Ülker, birinciliği bu yıl da kaptırmadı. Bu yıl Türkiye’den listeye 32 kişi girdi. Peki başarılı iş adamı Murat Ülker kimdir?

Kıbrıslı işadamı Suat Günsel ile birlikte listedeki Türk milyarder sayısı 33'e ulaştı. Listede yer alan Türk milyarder sayısı geçen yıla göre sekiz kişi arttı. 

Toplam servet yüzde 22 arttı

Geçen yıl 44.2 milyar dolar olan Türk milyarderlerin toplam serveti ise bu yıl 9.8 milyar dolarlık artışla 54 milyar dolara çıktı. Forbes’in listesine göre Hüsnü Özyeğin 2.7 milyar dolarlık servetiyle 690’ıncı, Semahat Sevim Arsel 2.6 milyar dolarlık servetiyle 714’üncü oldu. Listede, Mustafa Rahmi Koç (2.5 milyar dolar), Ferit Faik Şahenk (2.5 milyar dolar), Şarık Tara, (2.4 milyar dolar), Erman Ilıcak (2.2 milyar dolar) Suna Kıraç (2.2 milyar dolar), Filiz Şahenk (2.2 milyar dolar) ve Ali İbrahim Ağaoğlu da (1.8 milyar dolar) yer aldı.

Çalık yükseldi, Doğan düştü

Listeye bu yıl giren isimler ise Suzan Sabancı Dinçer, Serra Sabancı, Şevket Sabancı, Fatma Yazıcı, Turgay Ciner, Mehmet Ali Aydınlar, Mustafa Vehbi Koç, Mehmet Rüştü Başaran oldu. AKP’ye yakın isimlerin yükselişi dikkat çekti. Ali Ağaoğlu servetini bir yılda 250 milyon dolar artırarak bir basamak yükseldi. Mustafa Latif Topbaş 100 milyon artışla üç basamak, Ahmet Çalık 300 milyon dolar artışla 9 basamak yukarı çıktı. Geçen yıla göre serveti 100 milyon dolar azalan Aydın Doğan ise 6 basamak düştü. Bilal Erdoğan’ın gemileri için kredi veren Palmali Holding’in sahibi Mübariz Gurbanoğlu da 1.3 milyar dolar servetle listede 19. sırada yer aldı. Geçtiğimiz aylarda Yemen’e ihraç ettiği ayıplı mallarla gündeme gelen HABAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Rüştü Başaran ise listeye 1.2 milyar dolar servetle listeye 22. sıradan girdi.

Buffet servetini 5’e katladı

Bill Gates ise son 21 yılda 16 kez dünyanın en zengini unvanını elde etti. Meksikalı işadamı Carlos Slim Helu 77.1 dolarlık servetiyle yine Bill Gates’i takip ederek ikinci oldu. Amerikalı yatırımcı Warren Buffet da 72.7 milyar dolarlık varlığıyla üçüncü sırada yer aldı. Buffet, listede servetini en fazla artıran isim. Amerikalı milyarder servetini 14.5 milyar dolardan 72.7 milyar dolara çıkardı. Üçüncülüğü Buffet’a kaptıran İspanyol Amancio Ortega ise dördüncü oldu.

En genç milyarder Snapchat’ten

Facebook kurucusu Mark Zuckerberg ise 33.4 milyar dolarlık servetiyle geçen yıla göre beş basamak yükselerek 16. sıraya çıktı. Zuckerberg, böylece ilk kez en zengin 20 milyarder arasına girdi. Listede diğer dikkat çeken 1.5 milyar dolarlık servetiyle Snapchat’in kurucusu 24 yaşındaki Evan Spiegel. Dünyanın en zengin kadını ise 41.7 milyar dolar servetiyle listeye 8. sıradan giren Chirsty Walton oldu.

Poroshenko listeden çıktı

Listeden bu yıl modacı Michael Kors, Ukrayna Başbakanı Petro Poroshenko’nun da aralarında olduğu 138 kişi çıktı. Rusya’daki milyarder sayısı 111’den 88’e düştü. Serveti en fazla eriyen Nijeryalı Aliko Dangote oldu. Dangote, serveti geçen yıla göre 25 milyar dolardan 14.7 milyar dolara gerilese de hala Afrika’nın en zengini unvanını elinde bulunduruyor.

Murat Ülker kimdir?

Murat Ülker, Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Kırım’dan Türkiye’ye beş kuruşsuz gelen bir ailenin derslerden sonra işportacılık yapan küçük oğlu Sabri Ülker‘in kurduğu bisküvi imparatorluğunun tahtında şimdi oğlu Murat Ülker oturuyor.

Murat Ülker, 1959 yılında İstanbul‘da doğmuştur. Annesi Güzide Ülker, babası Sabri Ülker‘dir. Ahsen Özokur adında ablası vardır. Lise eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Yurtdışında Amerika’da “American Institute of Baking” (AIB) gıda işleme konusunda ve Almanya‘da “Zentralfachschule der Deutschen Süßwarenwirtschaft” (ZDS) okullarında şekerleme konularda eğitimine devam etti.

ABD’de Continental Baking şirketinde staj yaptı. Bisküvi, çikolata ve gıda sektörüyle ilgili olarak, ABD ve Avrupa’da, üç yıl boyunca yaklaşık 60 fabrika ve tesiste incelemelerde bulundu. Ayrıca çeşitli International Executive Services Corps (IESC) projelerinde görev aldı.

1984 yılında Ülker gurubunda Kontrol Koordinatörü olarak göreve başladı. Sonraki yıllarda İşletmelerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı ve ardından Genel Müdürlük görevlerini üstlendi. İcra Komitesi Üyeliği ve grubun çeşitli şirketlerinde Yönetim Kurulu Üyeliği yapan Murat Ülker, bu süreçte, “Dikey Entegrasyon” modeline bağlı olarak birçok yeni yatırımı yönetti.

2000 yılında Holding İcra Kurulu Başkanlığı görevini üstlenen Murat Ülker, 2008 yılından bu yana çalışmalarını Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürüyor.

Holding’de ablası Ahsen Özokur ve Murat Ülker iki büyük ortaktır. İkisi de birer aile şirketi kurdu. Murat Ülker’in şirketinin adı “Üs”, ablasının şirketi de “Kökler”. Bu şirketler üzerinden Yıldız Holding’e ortaklar.

1995 yılında kurulan ŞOK Marketler T.A.Ş., 2011’in Ağustos ayında Yıldız Holding şirketlerinden Gözde Girişim liderliğinde bir konsorsiyum tarafından satın alındı. Satışla birlikte konseptini tamamen yenileyen Şok Market, mağazalarını baştan sona yeniledi, tüketicilerin bildiği ve alıştığı markalı ürünleri uygun koşullarla müşterilerine sunmaya başladı. Temmuz 2012 itibariyle 68 ilde 1200’ü aşkın mağazası bulunan ŞOK Marketler T.A.Ş., mağazalarına giren her bir müşterinin zevkli, kaliteli ve hesaplı alışveriş deneyiminden memnun olarak ayrılmasını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor.

Murat Ülker, 2012 yılında Eminönü’nde, Sümerbank’ın eski genel müdürlük binasının yerine “Bizim Lokanta” ismini verdiği bir lokanta açtı.

Murat Ülker, Yıldız Holding olarak “Pendik Marintürk”ü satın aldı. Yıldız Holding’e bağlı Beta Turizm, İstanbul’da Marintürk İstanbul City Port, Göcek’te Marintürk Göcek Exclusive ve Marintürk Göcek Village Port’u işletiyor.

2007 yılında dünya çikolata markası Godiva’yı 850 milyon dolara satın alan Yıldız Holding, birçok yabancı şirketle ortak yatırımlara imza attı. 2006 yılında Marsan Gıda’yı bünyesine alan holding, 2011 yılında Migros bünyesindeki discount marketler zinciri Şok’u almıştı.
2008 yılında satın aldığı üst sınıf çikolata markası Gopa’nın ardından şimdi de 2013 yılında Ülker’i bünyesinde bulunduran Türkiye’nin gıda ve içecek şirketi Yıldız Holding, ABD’nin köklü çikolata şirketi DeMet’s Candy Company’yi satın aldı. Amerikalı markanın tamamını 221 milyon dolara satın aldı.

Ailesiyle seyahat etmekten hoşlanan ve yelken sporu yapan Murat Ülker’in ilgi alanları arasında hat sanatı ve modern resim de bulunuyor.

Forbes‘in Mart 2013 itibariyle yaptığı araştırmaya göre Murat Ülker, 3.1 Milyar dolar servetiyle Türkiye’nin 4., dünyanın ise 437. Zengini olmuştu. 2014 itibariyle Forbes’in yaptığı araştırmaya göre Ülker, 3.7 Milyar dolar servetiyle Türkiye’nin en zengini olmuştur. Murat Ülker , 50 şirkete, 300 markaya ve 20 bine yakın çalışana sahip gıda imparatorluğunun patronudur.

Murat Ülker, Almanca ve İngilizce’yi iyi derecede biliyor. Biraz da Arapça’sı var. MURAT Ülker, karakter olarak göz önüne çıkmayı sevmiyor. Davetlerde gören olmamış. Buna karşın özel hayatında arabalara ve silaha merakı var.

Eşi Fatma Betül ile İngilizce kursunda tanıştı ve evlendi. Yahya (d.1991)ve ikiz erkek çocukları ile toplam üç çocuğu vardır.

İşte Türkiye'nin en zenginleri

zengin_liste.jpgDeniz Haber Ajansı

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim