• BIST 5.114,97
  • Altın 1317.463
  • Dolar 21.0679
  • Euro 22.5732
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 18 °C
  • Antalya 18 °C
  • Muğla 15 °C
  • Çanakkale 15 °C

Marmaray projesi uzayacak mı?

Marmaray projesi uzayacak mı?
Boğaz akıntıları dalgıçlara geçit vermeyince, Marmaray Projesi kapsamında yapılacak tünellerin yerleştirilmesi yöntemi değiştirildi.
Boğaz'ın güçlü akıntısı yüzünden, Sarayburnu ile Üsküdar arasında sualtından raylı sistem geçişini sağlayacak Marmaray Projesi'nde bazı önemli değişiklikler yapıldı. Tüpgeçidi yapacak olan Japon Taisei firması, Boğaz'ın üst akıntısının 7.5 kilometre, alt akıntısının ise 3.7 kilometre hızla aktığını, bu hızın da tüp tünellerin yerleştirilmesinde görev alacak derin su dalgıçlarının çalışmasını engelleyeceğini belirledi.Bunun üzerine dalgıçlı montajdan vazgeçilerek, uydudan alınan verilerle çalışan Global Pozisyon sistemi (GPS) devreye sokuldu. Tüplerin yerleştirileceği koordinatları uydu sistemi belirleyecek.
11 tüpten 6'sına başlandı
İlki eylül ayında denizin 60 metre altına indirilecek tüp tünellerin inşası ise hızla sürüyor. Ulaştırma Bakanlığı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları'nın (DLH) Tuzla'daki tersanelerinde yapımı süren tüplerden ilki suya indirildi. İkincisinin suya indirilmesi ise hava şartları nedeniyle ertelendi. Yetkililer, iki tüpün tersanedeki çalışmasının bittiğini, dört tüpün ise montajının sürdüğünü bildirdi.Denize indirilen tüplerin rıhtımda da üst kısmı ve iç donanımı tamamlanıyor. Bitirildiğinde 18 bin ton ağırlığında olacak ilk iki tüpün şu anki ağırlığı yaklaşık 12 bin ton. DLH Makine İkmal Bakım Başmühendisliği'nde inşa edilen tüplerin uzunluğu 98.5 ile 135 metre arasında değişiyor.Proje mühendisleri, çift taraflı akıntının bulunduğu Boğaz'daki çalışmaların işin en zor kısmını oluşturduğunu, bu nedenle dünyanın gözünün buradaki çalışmalarda olduğunu belirtiyor.Montajı robotlar yapacakTuzla'da imal edilen tüp tüneller, deniz seviyesine kadar batırıldıktan sonra mavnalarla (güvertesiz büyük tekne) çekilerek, İstanbul Boğazı'na getirilecek.
Boğaz'ın 60 metre altına yerleştirilecek olan tüp tüneller, içine su alınarak batırılırken, çoklu ışın demetleri ve ultrasondan da yararlanılacak. Zemine indirilen 11 tüpün birbirine montajını ise robotlar yapacak.
77 kilometrelik Marmaray Projesi'nin bin 400 metresinin inşası deniz dibinde olacak. Yetkililer, tüplerin batırılması işleminin 2008'de bitirilmesinin beklendiğini söyledi. 76 kilometrelik demiryolu hattı

Marmaray projesi, Avrupa yakasındaki Halkalı ile Asya yakasındaki Gebze'yi kesintisiz demiryolu sistemiyle birbirine bağlayacak. Banliyö hattı Kazlıçeşme'de yeraltına girecek, yeni yeraltı istasyonları olan Yenikapı ve Sirkeci boyunca ilerleyecek, İstanbul Boğazı'nın altından geçerek Üsküdar'a bağlanacak, Söğütlüçeşme'de tekrar yüzeye çıkacak. Toplam 76 km uzunluğundaki demiryolu hattını içeren proje 4 bölüm halinde yürütülüyor.
Projenin 2. aşaması olan Demiryolu Boğaz Tüpgeçiti inşaatını 2 Japon ve 2 Türk firmasınca oluşturulan TKGN Ortak Girişimi yürütüyor.

Tüp tüneller nasıl batırılacak

# Tüp tünel, İstanbul Boğazı'nda dört uç noktasından, demir atarak sabitlenmiş mavnalara bağlanacak.

# Global Pozisyon Sistemi aracılığıyla uydudan tüplerin yerleştirileceği koordinatlar belirlenecek.

# Ardından dört ucuna GPS yerleştirilmiş tüpler, içindeki pompa sistemi aracılığıyla su almaya başlayacak. Tüpler su aldıkça yavaş yavaş batacak. Tüplerin dört bir yanına yerleştirilen kameralı vericilerle tüm hareket detaylarıyla izlenecek. Sapma olursa anında belirlenip dört tarafına bağlanmış halatlarla manevra yaptırılacak.

# Yaklaşık 60 metre indirilen tüp tüneller daha önceden hazırlanmış zemine yerleştirilecek.

# Daha sonra uzaktan kumandalı robotlar zeminde montajı yapacak.

# Montaj bitince tüpün içindeki pompa sistemi yeniden çalıştırılıp batmaya yarayan su tahliye edilecek.

# 11 tüp aynı yöntemler izlenerek batırılacak ve robotlar aracılığıyla birbirine monte edilecek. Bu işlemin her biri yaklaşık 10 saat sürecek
DenizHaber.Com
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim