• BIST 5.031,98
  • Altın 1217.434
  • Dolar 19.0675
  • Euro 20.5232
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 18 °C
  • Antalya 17 °C
  • Muğla 16 °C
  • Çanakkale 13 °C

Lojistik sektöründe dev iş birliği için imzalar atıldı

Lojistik sektöründe dev iş birliği için imzalar atıldı
Türk lojistik sektörünün üç büyük ve köklü sivil toplum kuruluşu sektör için önemli bir adım attı.
Demiryolu Taşımacılığı Derneği, Türkiye Liman İşletmecileri Derneği ve Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği arasında iş birliği protokolü imzalandı. 12 Ocak 2023 tarihinde TÜRKLİM’in dernek ofisinde gerçekleşen imza töreninde dernek başkanları ve yönetim kurulu üyeleri de hazır bulundu. 
 
DTD, TÜRKLİM ve UTİKAD lojistik sektörünün gelişimine katkı sağlayacak projeler geliştirmek ve mevcut sorunlara ortak akılla çözümler üretebilmek için önemli bir adım attı. Demiryolu Taşımacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ercan GÜLEÇ, TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Aydın ERDEMİR ve Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem ULUSOY, 12 Ocak 2023 Perşembe günü TÜRKLİM’in dernek merkezinde bir araya geldi. Derneklerin Yönetim Kurulu ve İcra Kurulu Üyelerinin de katıldığı ve TÜRKLİM’in ev sahipliğinde gerçekleşen toplantı sonucunda iyi niyet ve iş birliği protokolüne imza atıldı. 
 
Protokol kapsamında taşımacılık ve lojistik ile ilgili konular başta olmak üzere tarafların mutabakatı ile belirlenecek her türlü konuda aşağıda belirtilen şekilde ortak çalışma ve iş birliğinde bulunulması kararına varıldı.
 
img_0403.jpg
 
Tarafların ortak çalışma ve iş birliği yapabileceği konular şöyledir; 
 
• Sektör Gelişimine Katkı Sunulması: İntermodal taşımacılık çözümlerinin geliştirilmesi desteklenecektir. Gerektiğinde taraflar arasında bu konularda çalışma komiteleri kurulabilecektir.
 
• Bilgi Alışverişinin Yapılması: Taraflardan her biri, özellikle haber bültenleri, basın açıklamaları, iş ve sektör raporları ve sektörel istatistikler şeklinde ve tarafların karşılıklı faydaları doğrultusunda planlanan faaliyetler hakkında karşılıklı bilgi paylaşmaya özen gösterecektir. Bu tür bilgiler taraflar arasında ücretsiz olarak değiş tokuş edilecektir.
 
• İş Bağlantılarının Tanıtımı: Her bir taraf diğer tarafı tanıtım ve bilgilendirme etkinliklerine davet edecektir. Lojistik ve taşımacılık faaliyetleri kapsamında sektörlerinin ve üyelerinin yararına iş birliğini, iletişimi ve ortak çalışma kültürünü geliştirmeye özen göstereceklerdir. 
 
• Proje ile İlgili İş Birliği: Taraflar başta AB ve Dünya Bankası olmak üzere benzer başka kurum ve kuruluşlar tarafından destekli proje ve hibe fırsatları konusunda iş birliği ve fırsat paylaşımları konusunda birbirlerini bilgilendirmeye özen göstereceklerdir. 
 
• Konferanslara ve Etkinliklere Katılım: Taraflar, üyelerini belirledikleri çalıştaylara, konferanslara ve özel etkinliklere ücretsiz olarak veya indirimli fiyatlarla katılmaya davet edecek, taraflardan her biri kendi seyahat masraflarından kendisi sorumlu olacaktır. Taraflar, talep olması halinde düzenledikleri kendi etkinliklerinin ve/veya önemli konuların kendi sosyal medya hesaplarından da duyurulması konusunda özen gösterecekler, bu konuda birbirlerine destek olacaklardır.
 
• Ortak Temsil: Taraflar, ihtiyaç halinde başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere ortak temsilde bulunmaya, ortak sorunların birlikte görüşülmesine özen göstereceklerdir. Tarafların ortak temsil kararı almaları halinde ilgili ziyaretten ve/veya görüşmeden önce ilgili ortak temsilin gündemi belirleyecek, mümkün olduğunca ortak konularda iş birliği içinde ortak hareket etmeye özen göstereceklerdir. 
 
İş birliği çerçevesinde 12. Kalkınma Planı ile ilgili ortak hareket edilmesi kararı da alındı. İmza töreni sonrası açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanları şunları dile getirdiler:
 
Demiryolu Taşımacılığı Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ali Ercan GÜLEÇ; “son yıllarda yaşanan pandemi ve sıcak çatışmalar lojistik kanallarında büyük aksamalara neden olurken üretim merkezlerinin değişmesine de sebep oldu.  Bu yaşananlar ülkemize bir lojistik merkezi olma fırsatı yanında önemli bir üretim merkezi olma fırsatı da verdi. Bu noktada lojistik sektörünün önemli üç sivil toplum kuruluşu olarak ülkemizin, bu değişimler ışığında sanayicimizin üretimini ihracat pazarlarına en kısa ve verimli şekilde ulaştırmak ve ülkemizi bir lojistik merkezi haline getirmek için gerekli altyapının ve mevzuatın bir an evvel hazırlanmasını sağlamak için iş birliğimizin öneminin büyük olacağına inancımız tamdır.”
 
Türkiye Liman İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Aydın ERDEMİR; “Türk lojistik sektörünün üç büyük ve köklü sivil toplum kuruluşu olarak zaten birlikte aynı dili konuşabiliyor ve aynı çerçeveden sorunların çözümünü dile getiriyorduk. Şimdi kurumlarımızı bir güç haline getirmek hepimiz için oldukça önemli bir adım oldu.” ifadelerine ek olarak “birlikte atılan adımların daha etkili ve güçlü olduğunu, bu sebeple çalışma ve araştırmaların yanı sıra ziyaretlerin ve temsilin birlikte yapılması sektörlerimiz güç katacaktır” vurgusunu yaptı.  TÜRKLİM’in ofisinin UTİKAD‘a ve DTD‘ye her zaman açık olduğunu ekleyen Sayın Erdemir, bu iş birliği ile elimizdeki tüm imkanları da ortak kullanacağız ve bunun etkili sonuçlarını önümüzdeki süreçte de her birlikte göreceğimizi belirtti.
 
Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ayşem ULUSOY; “Türk lojistik sektörünün büyük bir ivme yakaladığını gözlemliyoruz. Bu ivmenin doğru ve zamanında kurgulanmış yatırımlarla artarak gelişeceğine inanıyoruz. Bu noktada sektörümüzün üç köklü ve verimli sivil toplum kuruluşu olarak bir araya gelmiş olmaktan ve böyle bir protokole imza atmış olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Ortak bir akılla sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi geliştirecek, ortak bir sesle bunu kamuoyuna ve kamuya aktaracağız. Çünkü kolektif bir bakış açısı ve çalışma ortamının hepimize büyük fayda sağlayacağını öngörüyoruz. Tam da bu sebeple 27 Ocak 2023 tarihinde ilki gerçekleşecek olan Yuvarlak Masa Toplantıları’nı başlatıyoruz. Tüm paydaş STK temsilcilerimizle birlikte olacağımız ve ortaklaşa çözümler üreteceğimiz toplantılardan beklentimiz de yüksek.”

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim