• BIST 1.391
  • Altın 495,421
  • Dolar 8,7180
  • Euro 10,3510
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 28 °C
  • Antalya 23 °C
  • Muğla 25 °C
  • Çanakkale 25 °C

Limanlardaki riski 'e-platform'la azaltacak

Limanlardaki riski 'e-platform'la azaltacak
Securitas Güvenlik Hizmetleri, limanlarda risk ve tehditlerin tanımlanabileceği ve böylece risk analizinin yapılabileceği bir e-platform sistemi kuruyor.

Securitas Güvenlik Hizmetleri, limanlarda risk ve tehditlerin tanımlanabileceği ve böylece risk analizinin yapılabileceği bir e-platform sistemi kuruyor.
Türkiye pazarına girdiği 2006 yılından bu yana limancılık sektörüne de hizmet sunan Securitas Güvenlik Hizmetleri, güvenliğini sağladığı ISPS kod uygulanan terminal sayısını 10'a çıkardı. Şirketin bu terminallerde 239 personeli bulunuyor. Securitas Türkiye, limanlarda riskleri büyük oranda azaltacak yeni bir sistem üzerinde çalışıyor. Sistem; risk, eğitim, kurumsal güvenlik ve bilgi olmak üzere dört modülden oluşuyor.

Securitas Güvenlik Hizmetleri Türkiye Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, Securitas Türkiye'nin şu anda limanlarda verilmekte olan güvenlik hizmetine katkıda bulunmak için Liman Güvenliği Yönetim Sistemi-PSMS (Port Security Management System) olarak adlandırılan bir program üzerinde çalıştığını söyledi. Kösereisoğlu, şöyle konuştu: "Bu program, bir e-platformu. Hala, Securitas Limanlar&Lojistik Segment uzmanlarının üzerinde çalıştığı bu e-platform, limanlardaki risk ve tehditlerin tanımlanabileceği, böylece bir risk analizinin yapılabileceği bir platform. Ayrıca, ISPS kod kapsamında verilmesi gereken eğitimlerin yürütülmesi ile değerlendirilmesi, ISPS koda göre yapılan uygulamaların AEO, ISO 28.001, TAPA ve C-TPAT standartlarına göre de uygunluğunun kontrolü de yapılabilecek. Bu platforma üye olan limanlarda meydana gelen olay/gelişmelerin paylaşımı mümkün olabilecek."

Limancılık sektörünün cirodaki payı artıyor

Liman güvenliğinin toplam cirolarının şimdilik yüzde 2,5'ini kapsadığını ifade eden Kösereisoğlu, "Tedarik zincirindeki hızlı büyüme, ülkemizin de bulunduğu jeopolitik konum sayesinde liman ve diğer lojistik tesislerinde hızlı bir gelişme yaşıyoruz. Bu gelişmeye paralel olarak da portföyümüz sürekli genişliyor" dedi. "Limanların güvenlik ihtiyaçlarını biz düşünüp yerine getiriyor, müşterilerimizin bu konuda zaman ve emek harcamadan kendi işlerine odaklanmasını sağlıyoruz. Böylece tesisin daha verimli çalışmasına katkıda bulunuyoruz" diyen Kösereisoğlu Securitas'ın liman güvenliği alanındaki en ayırıcı özelliğinin ise global bilgi birikimini ihtiyaç duyulan her yere taşıyabilmesi olduğunu ifade etti.

Limanlardaki güvenlik konusundaki risklere değinen Kösereisoğlu, şu açıklamalarda bulundu: "Patlayıcı maddeler, kundakçılık, sabotaj veya tahribat yolu ile liman tesisine veya gemiye ile zarar verilmesi veya yok edilmesi; geminin veya personelinin kaçırılması veya ele geçirilmesi; yükün, temel gemi ekipman ve sistemlerinin veya gemi kumanyasının karıştırılması; kaçak yolcular gibi yetkisiz giriş veya kullanım; toplu imha silahları da dahil olmak üzere silah veya ekipman kaçakçılığı; geminin güvenlik olayına sebep olmak isteyenlerin ve bunların cihazlarının taşınması için kullanılması; geminin, zarar vermek veya yok etmek amacı ile silah olarak kullanılması; liman girişinin, kanalların ve yaklaşım hatlarının kapatılması; nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırı."

Bu risklerin giderilmesi için standart çözümlerin tabir edilmesinin yanlış olacağını vurgulayan Kösereisoğlu, "Her müşterinin mevcut durumuna göre güvenlik tedbirleri kurgulanıyor ve uygulanıyor" dedi.

Securitas Türkiye olarak, Securitas Avrupa bünyesinde oluşturulan Securitas AB. Maritime&Logistics Forum'un üyesi olduklarını da anlatan Kösereisoğlu, "Bu platform, liman ve lojistik güvenliğine ilişkin global bilgi aktarımının sağlandığı değerli bir oluşum. 16 ülkeden üyesi bulunan bu oluşuma Türkiye olarak ise 2007'de üye olduk. Bu platform kapsamında uluslararası projeleri takip edebiliyoruz. Üyeler ile bir araya gelerek yenilikler hakkındaki bilgilerimizi paylaşıyor, geliştirdiğimiz yeni ürün ve hizmetlere yönelik bilgi alışverişi yapabiliyoruz" diye konuştu.

Standartların belirlenmesine katkı sağlıyor

Personellerinin uzmanlaşmasını sağlamak için liman güvenliği kapsamında değişik terminallerde 3 etap halinde eğitim verdiklerine de dikkat çeken Kösereisoğlu, şöyle konuştu: "1. Etap: Feribot ve Yolcu Terminalleri, 2. Etap: Konteyner Terminalleri, 3. Etap: Gaz&Petrol Terminalleri. Bu kapsamda AEO (Authorized Economic Operator) standartlarına uygun eğitimleri de veriyoruz. Bugün hala, U.S.A. tarafından kullanılan C-TPAT ve TAPA'ya alternatif olarak Dünya Gümrük Birliği (WCO) kararları doğrultusunda Avrupa Birliği tarafından geliştirilen AEO Güvenlik sertifikasyonunun gelişmesinde Securitas önemli bir rolü oldu. Securitas Co- ESS Liman Güvenliği Komitesinin bir üyesi olarak güvenlik standartlarının yükseltilmesi ve eğitim programlarının düzenlenmesi konusunda aktif rol oynuyoruz. Ayrıca, Securitas Türkiye olarak, uyguladığımız eğitimlerin yanı sıra, özellikle mevcut iş ortaklarımız ve bu alanda faaliyet gösteren firmaların yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirdiğimiz "Masabaşı Tatbikatları" ile personelimizin güvenlik farkındalığını üst seviyede tutuyoruz."

Platformda dört bölüm bulunuyor

*Risk Analizi: Liman Güvenlik Yöneticisinin limandaki risk ve tehditleri tanımlayabileceği bu bölümde limanla ilgili tüm bilgileri ve risk senaryolarını belirlemeyi müteakip bu tehditleri ortadan kaldırması için gerekli adımları analiz edebilecek.

* Eğitim Modülü: Bu modül ISPS kod kapsamında verilmesi gereken eğitimlerin yürütülmesi ve değerlendirilmesini sağlayacak..

* Kurumsal Güvenlik Modülü: Bu modül ile ISPS kod'a gore yapılan uygulamaların; AEO, ISO 28.001, TAPA ve C-TPAT standartlarına göre de uygunluğunun kontrolü ve bu standartların da sağlanabilmesi söz konusu olacak.

* Bilgi Modülü: Limanlarda meydana gelen olay ve gelişmelerin paylaşımı için kullanılacak.

Kaynak: Dünya

www.DenizHaber.Com.tr

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim