• BIST 10709.08
  • Altın 2490.697
  • Dolar 32.8007
  • Euro 35.1041
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 27 °C
  • İzmir 35 °C
  • Antalya 36 °C
  • Muğla 36 °C
  • Çanakkale 31 °C

Kocaeli Körfezi Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Bölgesel Tatbikatı yapıldı

Kocaeli Körfezi Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Bölgesel Tatbikatı yapıldı
Kocaeli Körfezi Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Bölgesel Tatbikatı kapsamında, senaryo gereği tanker ile kuru yük gemisinin çarpışması sonucu denize dökülen 70 ton akaryakıtın yayılmasının önlendiği tatbikat gerçeğini aratmadı.

Kocaeli Körfezi Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Bölgesel Tatbikatı kapsamında, senaryo gereği tanker ile kuru yük gemisinin çarpışması sonucu denize dökülen 70 ton akaryakıtın yayılmasının önlendiği ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü ile Med Marine Şirketine ait römorkörlerin de iştirak ettiği tatbikat, gerçeğini aratmadı.

Tatbikat öncesi Tütünçiftlik İskelesi'nde düzenlenen törende konuşan Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy, Türkiye'nin 8 bin 333 kilometre kıyı uzunluğuna sahip üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğunu, Kocaeli'nin de 188 kilometre kıyı uzunluğu olduğunu söyledi.

Aksoy, ülke denizciliği açısından önemli bir şehir olan Kocaeli'de deniz kirliliğinin oluşmaması adına yapılmış ve yapılan birçok çalışma olduğunu dile getirerek, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile sürdürülebilir kalkınma anlayışıyla önemli çalışmalar ve denetimler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

İzmit Körfezi'nde bulunan 35 limanda geçen yıl 73 milyon ton yük elleçlendiğini aktaran Aksoy, bunlar göz önüne alındığında gerçekleştirilecek tatbikatın öneminin daha iyi anlaşılacağını ifade etti.

tatbikat_3-002.jpg

- "Ulusal mevzuatta gerekli düzenlemeleri yapıyoruz"

Deniz ve İçsular Düzenleme Genel Müdürü Okay Kılıç da büyük bölümü denizlerle kaplı olan dünyada deniz taşımacılığının ayrı bir yere ve öneme sahip olduğunu belirterek, denizcilik sektöründe gerçekleştirilecek tüm faaliyetlerin belli kurallara göre yapılması ve sürekli denetim altında tutulmasının kaçınılmaz olduğunu kaydetti.

Ülkenin deniz imkanlarını kullanmak ve sürdürülebilir çevreyi muhafaza etmek amacıyla Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün deniz kirliliğine ilişkin düzenlediği birçok sözleşmeye taraf olunduğunu anlatan Kılıç, Bakanlık olarak deniz çevresinin korunmasına ilişkin uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmek için ulusal mevzuatta gerekli düzenlemeleri yaptıklarını söyledi.

Deniz çevresinin korunmasında proaktif tedbirler almalarının yanı sıra, kirlilik oluştuktan sonra da yapmaları gerekenlerin öneminin farkında olduklarına işaret eden Kılıç, "Bugüne kadar Bakanlığımız ve Çevre Bakanlığı ile eşgüdümlü olarak 4 uluslararası, 2 ulusal, 6 bölgesel olmak üzere toplam 12 petrol kirliliğine müdahale tatbikatı gerçekleştirdik. Gerçekleştirdiğimiz tatbikatlarla deniz kirliliğine hızlı ve etkin müdahalede bulunarak kapasitemizi geliştirmeyi ve ilgili kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu arttırmayı hedefliyoruz." dedi.

- "Denizlerimize sahip çıkmalıyız"

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmit Körfezi'nde gerçekleştirilen 'Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Tatbikatı'nın ardından yaptığı açıklamada şöyle dedi: "Biz 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyiz. İster istemez Çanakkale ve İstanbul boğazında trafik yoğunluğu var. Bu yoğunlukla ilgili kazalar gündeme geliyor. Bu kazalara ilişkin bakanlık olarak biz halkımızın sağlığı ve denizlerimizin sağlığı açısından büyük bir titizlikle çalışıyoruz. Bugün de düzenlediğimiz tatbikatı yerinde icra ediyoruz. Tüm sahil güvenlik ve kıyı emniyeti birimlerimiz, bakanlığımız, belediyemiz ve valiliğimiz koordinasyon içerisinde çalışıyor.

Bu tatbikatlar bize çevreye ve denize duyarlığını artırma noktasında elde edilen tecrübeyi artırıyor. Geçen ay da Foça'da yine iki bakanlığımız olay yerine giderek tespitleri yapıp sahada temizliği gerçekleştirdiler. O yüzden bu tatbikatlar önemli." diye konuştu

tatbikat_21.jpg

- "Ulusal Acil Müdahale Sistemi hayata geçirildi"

Daha sonra kürsüye gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, en yakın zamanda tüm kıyılara hakim olacak şekilde istasyonlar kurup, "Ulusal Acil Müdahale Sistemini" hayata geçirmeyi planladıklarını belirterek, "Bu faaliyetler sayesinde deniz kirliliğinin önlenmesi hususunda önemli sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum. Bu hususta elbette Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla yakın iş birliği içerisindeyiz." dedi.

Körfez Tütünçiftlik bölgesinde gerçekleştirilen Kocaeli Körfezi Deniz Kirliliğine Acil Müdahale Bölgesel Tatbikatı öncesinde konuşan Bakan Turhan, Batman'ın Gercüş ilçesi kırsalında zırhlı askeri aracın geçişi sırasında PKK'lı teröristlerce yola tuzaklanan el yapımı patlayıcının infilak ettirilmesi sonucu şehit olan askerlere Allah'tan rahmet, yaralananlara da acil şifalar diledi.

Türkiye'ye yapılan terör hareketlerinden hiçbir zaman sonuç alınamayacağını vurgulayan Turhan, galibin millet ve ülke olacağını kaydetti.

Turhan, dünya nüfusunun sürekli arttığına, bunun yanında dur durak bilmeden hızla ilerleyen sanayileşmenin bazı küresel sorunları da beraberinde getirdiğine işaret ederek, iklim değişikliğinden kaynaklı birtakım felaketlere neredeyse her gün tanık olunduğunu ifade etti.

Dünya ve insanoğlunun eskisine nazaran çok daha hayati sorunlarla karşı karşıya olduğuna dikkati çeken Turhan, "Bugün burada toplanma vesilemiz olan deniz kirliliği de bu sorunlardan birini oluşturuyor. 3 tarafı denizlerle çevrili köprü konumunda bir ülkeyiz. 25 milyon hektar deniz alanımız var. 177 bin kilometre boyunda 33 akarsuyumuz, 200 doğal gölümüz, 318 baraj gölümüz, bin 300 de göletimiz var. Bu zenginliğe ne kadar şükretsek azdır." diye konuştu.

- "Bir karış toprağımız ne ifade ediyorsa denizimiz de aynı anlam ve önemi taşımaktadır"

Bakan Turhan, bu zenginliklere tek başına sahip olmanın yeterli olmadığının altını çizerek, şöyle devam etti:

"Bu zenginliklerimize atalarımızın mirası, gelecek nesillerin de emaneti gözüyle bakmadıkça yazık etmiş oluruz. Hükümet olarak meseleye bakış açımız tam da budur. Atalarımızın mirası, gelecek nesillerimizin emaneti... Bunun için bölgesel ve küresel oyunlar karşısında milletimiz ve devletimiz için bir yandan beka mücadelesi verirken, diğer yandan da müreffeh yarınları inşa etmenin çabası içerisindeyiz. Eldekinin, mevcut olanın kıymetini bilmek de bunun birinci şartı. Bizim için bir karış toprağımız ne ifade ediyorsa denizimiz de aynı anlam ve önemi taşımaktadır. Bu bilinci tüm milletimize aşılamak için de önceki gün Hedef Bir Milyon Amatör Denizci Eğitim Programı'nı başlattık."

Turhan, kullanmasını bildikten sonra denizlerin öneminin saymakla bitmeyeceğini anlatarak, "Örneğin, deniz taşımacılığı emniyetli, düşük maliyetli ve çevre dostudur. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de uluslararası ticaretin yüzde 90'ı deniz yoluyla gerçekleştiriliyor. Bu da sektörün önemini, stratejik değerini gözler önüne sermektedir." görüşünü dile getirdi.

tatbikat_22.jpg

- "Denizcilik sektörünü ayağa kaldırdık"

Uzun yıllar unutulan, gözardı edilen denizcilik sektörünü, AK Parti hükümetleri döneminde adeta can suyu vererek ayağa kaldırdıklarını vurgulayan Turhan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Buna paralel olarak gemi sayısının artmasıyla deniz trafiği oldukça yoğunlaştı. Tehlikeli yük taşıyan gemiler deniz ticaretinde yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı. Bunun neticesinde son yıllarda meydana gelen birçok deniz kazasında hem ciddi oranda can ve mal kaybı yaşanmış hem de çevreye çok büyük zararlar verilmiştir."

Turhan, bakanlık olarak denizlerde seyir ve can emniyetini arttırmak, kaza riskini azaltmak ve deniz çevresini korumak amacıyla önemli çalışmalar yürüttüklerini işaret ederek, şöyle konuştu:

"Teknolojik birçok modern sistem kurduk ve kurmaya devam ediyoruz. Deniz trafiğini anlık olarak izlemek ve yönlendirmek amacıyla kurduğumuz Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi 15 yıldır hizmet veriyor. İzmit, İzmir, Mersin ve İskenderun körfezlerini kapsayan gemi trafik hizmetleri sistemlerinin kurulumları da tamamlandı. Tek bir deniz resminin oluşturulduğu gemi trafik yönetim merkezinin kurulumu da tamamlandı. 2007'den bu yana otomatik tanımlama sistemiyle Türkiye kıyılarındaki gemileri anlık olarak izliyoruz. Yine tüm Türk bayraklı gemileri dünyanın neresinde olursa olsun takip ediyoruz. Artık yabancı bayraklı gemilerin kıyımızdan bin deniz mili mesafeye kadar da takibini yapabiliyoruz. Uydu bilişim sistemlerini arama kurtarma faaliyetlerinde, deniz kirliliğinin önlenmesi ve tespitinde etkin bir şekilde kullanmaktayız. Uydu yardımlı arama kurtarma sistemlerinin önümüzdeki yıllarda tamamen millileştirilmesine ilişkin çalışmalarımız da devam etmektedir. Bununla birlikte deniz taşımacılığının çevreye daha duyarlı olması amacıyla uluslararası gelişmeleri takip etmekteyiz. Gemilerimizi bu kapsamda sıkı denetimlere tabi tutuyoruz. Kıyılarımızı korumak için limanlarımıza gelen gemileri titiz bir şekilde denetliyoruz. Gemi trafiğinin yoğun olduğu körfezlerimizde ilave önlemler alarak trafiği düzenliyoruz."

- "En kısa zamanda 'Ulusal Acil Müdahale Sistemi'ni hayata geçirmeyi planlıyoruz"

Deniz kirliliğine müdahale konusunda Antalya Bölgesel Acil Müdahale Merkezi'nin inşaatını 2015 yılında, Tekirdağ Ulusal Deniz Emniyeti ve Acil Müdahale Merkezi'nin inşaatını 2017'de tamamlayarak hizmete aldıklarını belirten Turhan, "En yakın zamanda tüm kıyılarımıza hakim olacak şekilde istasyonlar kurarak 'Ulusal Acil Müdahale Sistemi'ni de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Bu faaliyetler sayesinde deniz kirliliğinin önlenmesi hususunda önemli sonuçlar elde edeceğimize inanıyorum. Bu hususta elbette Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızla yakın iş birliği içerisindeyiz." ifadelerini kullandı.

Bakan Turhan, İzmit Körfezi'nin Türkiye denizcilik sektörünün kalbinin attığı yer olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:

"Yılda ortalama 10 binden fazla gemi buraya girip çıkmaktadır. Kocaeli bölgesindeki 35 liman tesisinde geçen yıl 73 milyon ton yük işlem gördü. Bu rakam Türkiye limanlarında işlem gören yükün yüzde 15'ini oluşturuyor. Ayrıca deniz ticareti açısından en önemli bölgelerimizden olan Kocaeli'de 8 tersane faaliyet gösteriyor. O nedenle burada gerçekleştirilecek tatbikat çok büyük önem taşımaktadır."

tatbikat_2-002.jpg

Tatbikatla kurumların deniz kirliliğine hızlı ve etkin müdahale ederek acil müdahale kapasitelerini arttırmalarını amaçladıklarını anlatan Turhan, kendilerine düşenin, sorumlulukları yerine getirmek ve her an her şeye hazırlıklı olmak zorunda olduklarını sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından tatbikatın icrasına geçildi.

tatbikat_1-003.jpg

tatbikat_11.jpgtatbikat_12.jpg

foto-galeri-için-tiklayiniz.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim