• BIST 98.198
  • Altın 234,346
  • Dolar 5,4947
  • Euro 6,2026
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 17 °C
  • İzmir 18 °C
  • Antalya 18 °C
  • Muğla 16 °C
  • Çanakkale 18 °C

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu 'Türk Boğazlar Sistemi' çalıştayı düzenlendi

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu 'Türk Boğazlar Sistemi' çalıştayı düzenlendi
Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu “Türk Boğazlar Sistemi” çalıştayı Rahmi Koç Müzesi Konferans Salonu'nda gerçekleşti.

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), Rahmi Koç Müzesi Konferans Salonu'nda “Türk Boğazlar Sistemi” çalıştayı düzenledi. KÜDENFOR Direktörü Amiral Cem Gürdeniz’in ev sahipliğinde, KÜDENFOR Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Emin Özsoy tarafından yönetilen çalıştayda, Türk Boğazlar Sistemini (TBS), deniz bilimleri alanına katkı sağlayan tüm paydaşları bir araya geldi.

Ülkemizin en kritik deniz alanı olan Çanakkale ve İstanbul Boğazları ile Marmara Denizi'nin bir bütün olarak ele alındığı çalıştayda, geleceğe ışık tutacak görüşler üst düzeyde masaya yatırıldı.

Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR), denizcilik gücünün değişik alt alanlarını bu tip akademik faaliyetlerle incelemeye ve Türkiye’nin denizcileşmesine yeni fikirler üreterek katkı sağlamaya devam ediyor. Bu kapsamda 21 Şubat 2018 günü Rahmi Koç Müzesi Konferans Salonu'nda “Türk Boğazlar Sistemi” başlıklı çalıştaya ev sahipliği yaptı.

KÜDENFOR’un, denizcilik alanında akademik/bilimsel yaklaşımlar geliştirerek, “halkımız ve devletimizle denizcileşmek’’ idealine hizmet etmek amacıyla düzenlediği seri çalıştayların 12.’si düzenlendi. KÜDENFOR, Türk Boğazlar Sistemini (TBS), deniz bilimleri alanına katkı sağlayan tüm paydaşları bir araya getirerek, 10 bildiriyle tartıştı. Ülkemizin en kritik denizalanı olan Çanakkale ve İstanbul Boğazları ile Marmara Denizi'nin bir bütün olarak ele alındığı çalıştayda, geleceğe ışık tutacak görüşler üst düzeyde masaya yatırıldı.

Deniz kültürünün ülkemizdeki en önemli merkezlerinden biri olan Rahmi Koç Müzesi'nin konferans salonunda gerçekleşen çalıştaya, deniz bilimleri dünyasının temel unsurları olan üniversitelerimizden Orta Doğu Teknik Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir Hidrografi ve Oşinografi Daire Başkanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı,TÜBİTAK, Meteoroloji Genel Müdürlüğü, IMEAK ve Mersin Deniz Ticaret Odaları, TURMEPA, WWF, emekli amiraller ve deniz subayları katıldı.

KÜDENFOR Danışma Kurulu üyesi Prof. Dr. Emin Özsoy tarafından yönetilen çalıştayın ev sahipliğini yapan KÜDENFOR direktörü Amiral Cem Gürdeniz açılış konuşmasında, Marmara Denizi ve Türk Boğazlarının endüstriyel medeniyetin tahribatından en çok zarar gören deniz alanlarımızın başında geldiğine, söz konusu tahribatın tespitinden, azaltılmasına yönelik çalışmaların yapılması gerektiğine vurgu yaptı.

Çalıştayın ilk paneli “Gözlem, Öngörü, Kültür, Strateji” başlığı altında dört sunum ile gerçekleşti. Bu sunumlarda deniz bilimlerine ilişkin olarak, “TBS Gözlem ve Öngörü Sistemleri”, “İst. Boğazında Hidrografik Değişkenlik”, “TBS Gözlemleri, Su Bütçesi ve Dinamik Kütle Akıları” ve “Deniz Atmosfer Etkileşimleri ve İklim” konuları ele alındı.

“İklim, Yer, Çevre, Ekoloji” başlığı altında icra edilen ikinci panelde, “TBS Yüzey Dalgaları İklimi ve Öngörüleri”, “Marmara Denizi İzleme ve Değerlendirme: Ötrofikasyon Durumu” ve “Marmara Denizi Biyoçeşitlilik Durumu ve Tehditleri” konuları tartışıldı. Panelde, Türk kıyılarında rüzgar ve derin dalga atlasının güncellenmesine, ölçüm istasyonu yetersizliği ile veri azlığına ilişkin fikir alışverişleri yapıldı.

 “Kalkınma, Sürdürülebilirlik, Fizibilite” panelinde ise, “Dip Taraması, Gemi Trafiği, Kazalar; Riskler, Sürdürülebilirlik”, Operasyonel Deniz Öngörü sistemleri ve Uygulamaları ve Denizcilik Sektörü ve Gözlem Sistemleri başlığındaüç sunum gerçekleştirildi.

Panelin sonunda TÜBİTAK su altı çalışmalarına yönelik bilgilendirmede bulundu. Panelde hala yürütülmekte olan ve planlanan önemli endüstriyel projelerin Türk Boğazları Sistemine TBS üzerindeki etkilerinin üzerine de değerlendirmelerde bulunuldu.

koc-universitesi-denizcilik-forumu-turk-bogazlar-sistemi-calistayi-duzenlendi_1.jpgkoc-universitesi-denizcilik-forumu-turk-bogazlar-sistemi-calistayi-duzenlendi_2.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 293 75 48 | Faks : 0212 293 75 49 | Haber Scripti: CM Bilişim