• BIST 9548.09
  • Altın 2485.129
  • Dolar 32.5247
  • Euro 34.6118
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 20 °C
  • Antalya 17 °C
  • Muğla 13 °C
  • Çanakkale 21 °C

Kaptan Teknenin Aşçısı Çıktı!...

Kaptan Teknenin Aşçısı Çıktı!...
Alanya'da batan ve 4 kişinin boğulmasına yol açan tekneyi kullanan Hüseyin Ayan'ın aslında teknenin aşçısı olduğu ve yeterlik belgesine sahip olmadığı bildirildi.
BATAN TEKNENİN KAPTANININ YETERLİK BELGESİ YOKMUŞ!   Alanya'da batan ve 4 kişinin boğulmasına yol açan tur teknesini kullanan Hüseyin Ayan'ın yeterlilik belgesine sahip olmadığı bildirildi.
     
     Alanya Kaymakamı Günhan Sarıkaya, bu sabah teknenin battığı yerde incelemelerde bulundu. Sarıkaya, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, tekneyi balık adamlara incelettiğini ve zemindeki oturuş şeklini de sualtı kameralarıyla görüntüleyerek, tesbit ettirdiğini belirterek, ''Teknenin herhangi bir çarpmaya maruz kalmadığı, aşırı yük ve ağırlıktan dolayı miço girişleri ve tahliye deliklerinden su aldığı ve bu nedenle battığı tesbit edildi'' dedi.
     
     Kaymakam Sarıkaya, Paradise adlı teknenin teknik raporuna göre 72 kişilik olduğunun belirlendiğini, ancak bu rapordan da kuşku duyduğunu, tekneyi tarafsız bir kuruma inceleterek, gerçekten kaç kişilik olduğunun yeniden belirleneceğini söyledi.
     
     Tekne battığı sırada kaç yolcu olduğunun kesin olarak bilinemediğini, ancak alınan ifadeler doğrultusunda teknede 100'den fazla insan bulunduğunun sanıldığını ifade eden Kaymakam Sarıkaya, şu bilgileri verdi:
     
     ''Biz bütün bu riskleri biliyorduk ve kendilerini uyarıyorduk. Tur tekneleri hiç bir kural, yasa tanımadan, keyfi yöntemlerle çalışıyorlardı. Bu teknelerin çalışmasıyla ilgili sayfalarca rapor hazırladık. Ancak, bir türlü istenilen şekilde çalışma düzenini benimsetemedik. Bu kaza da, daha öne uyardığımız sebeplerin birinden dolayı meydana geldi. Tek şansımız kazanın mendireğe yakın bir bölgede olması. Eğer 100-200 metre açıkta bu kaza yaşanmış olsaydı, facianın boyutu daha da büyüyebilirdi.''
     
     Kaymakam Sarıkaya teknenin Dilek Kospınar ve Yücel Mercan'a ait olduğunun belirlendiğini, tekneyi de Hüseyin Ayan'ın kullandığının saptandığını, ancak Hüseyin Ayan'ın olaydan sonra kaçtığını ve henüz  yakalanamadığını söyledi.
     
     Sarıkaya ilk belirlemelere göre, Hüseyin Ayan'ın tekne kaptanlığı yapabilmesi için yeterlilik belgesinin bulunmadığının tesbit edildiğini, Hüseyin Ayan'ın teknenin aşçısı olduğunun anlaşıldığını açıkladı. Sarıkaya, Hüseyin Ayan'ın kaptanlık belgesi olmamasına  rağmen geçen yıl da bir başka tekneyi ''kaptan'' sıfatıyla kullandığının belirlendiğini açıkladı. Tur teknelerinde genellikle kalitesiz, yetersiz ve bilinçsiz personel alıştırıldığına da dikkat çeken Sarıkaya, ''Bence kazanın en büyük nedeni budur'' dedi.
     
     Sarıkaya, olayla ilgili olarak, tekne çalışanlarından D.Y.'nin gözaltında olduğunu, Hüseyin Ayan'ın arandığını belirtti.
     
     Ölü sayısının 4 olduğunu da vurgulayan Sarıkaya, kayıp yolcularla ilgili belirsizlik bulunduğunu ifade etti. Teknede yolcu listesi ya da bilet sisteminin olmamasının kargaşaya neden olduğuna değinen Sarıkaya, ''Tekneye kaç kişinin bindiğini bilen yok ki, kaç kişinin kayıp olduğunu bilelim. Ancak yakınlarının başvurusu, ya da   girişimleriyle bu tür belirlemeler yapabiliyoruz'' diye konuştu.
     
     Sarıkaya, teknecilerle yeni bir toplantı yapacağını ve bu işi disipline etmek için her türlü çalışmayı gerçekleştireceğini sözlerine ekledi.
     
     Öte yandan, balıkadamlar teknenin battığı bölgede arama çalışmalarını sürdürüyor. Bu arada, tekne faciasında ölenlerden dördüncü kişinin Gülnaz Aslan olduğu anlaşıldı.
(AA/İnternethaber)
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0544 880 87 87 | Haber Scripti: CM Bilişim