• BIST 1.471
  • Altın 414,451
  • Dolar 7,4160
  • Euro 8,9680
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 7 °C
  • Antalya 9 °C
  • Muğla 4 °C
  • Çanakkale 8 °C

İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 gemiyi daha hizmete aldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi 3 gemiyi daha hizmete aldı
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Özata Tersanesi'nde inşa ettirdiği 15 yeni yolcu gemisinden 3'ü daha hizmete girdi.Yolcu gemilerine Vahap Özaltay ve Metin Oktay, adı verildi. Çeksan Tersanesi tarafından inşa edilen arabalı vapura ise Kubilay ismi verildi.

Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Benim İzmirli hemşerilerimden bir isteğim var. Mümkün olduğu kadar yolculukla kent içi ulaşımda vapur seferlerini, deniz yolunu tercih edin. Hem ülke ekonomisi, hem karbon salınımına çok büyük katkınız olacaktır" dedi.

Toplu ulaşımda deniz taşımacılığının payının artırılması, mevcut filonun modern, çevreci ve engelli kullanımına uygun gemilerle yenilenmesi amacıyla 'Deniz Ulaşımını Geliştirme Projesi'ni uygulamaya koyan İzmir Büyükşehir Belediyesi, filoya katılan 2 yeni yolcu gemisi ile arabalı vapurlardan sonuncusunu törenle hizmete aldı. Üçkuyular Vapur İskelesi'nde düzenlenen törene İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir milletvekilleri Ali Yiğit, Atilla Sertel, CHP İl Başkanı Ali Asuman Güven ile ilçe belediye başkanları, Altay Futbol Kulübü Başkanı Özgür Ekmekçioğlu, Vahap Özaltay'ın oğlu Günay Özaltay, Metin Oktay'ın oğlu Rıfat Oktay, Kubilay'ın torunu Kemal Kubilay katıldı.

Törende ilk olarak İzmir'in yetiştirdiği ünlü futbolcu merhum Vahap Özaltay'ın oğlu Güneş Özaltay, konuştu. Güneş Özaltay, "İzmirli olmanın her zaman gururunu yaşayan babamın isminin bu esere verilmesinden gurur duyuyoruz" dedi. Ardından söz alan bir başka ünlü futbolcu Metin Oktay'ın üvey oğlu Rıfat Pala, "Metin Oktay'la 30 sene beraberliğimiz oldu. İzmir'de de yalnız ben varım. Benim için büyük bir onurdur, gururdur. Hatıralar tekrar canlanıyor. İzmirlilere de Metin Oktay adına oy verdikleri için, sevenleri adına teşekkür ederim" diye konuştu.

Devrim şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ın torunu Kemal Kubilay da, dedesinin isminin bir vapura verilmesinin kendilerine onur gurur verdiğini söyledi.

DÜNYADA BİR EŞİ BENZERİ YOK

Daha sonra kürsüye çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, "Bir karar verdik. Körfezde deniz ulaşımını günün koşullarına, çağa uydurmak için yola çıktık. Çalışmalar yaptık. Gemi sektörünü araştırdık. İnceledik ve bir ilke imza attık hem Türkiye'de hem dünyada katamaran tipi 15 geminin dünyada bir eşi benzeri yok. Son teknoloji daha az yakıt daha konforlu, yıpranmayan, eskimeyen bir malzeme. Engelli kullanımına ve çocukların seyahat ederken eğlenmelerine yönelik birçok kullanımı olan bir gemi vücuda getirildi. Patenti bir yüklenici firmaya ait ama bu geminin yaratıcısı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'dır ve bu gemi Türkiye'de tersane sektörüne çok büyük bir açılım getirmiştir. Referans getirmiştir. Çeksan Tersanesi tarafından inşa edilen Arabalı vapurlar körfezde salındıkça, körfezde yolculuk zaman olarak, konfor olarak arttıkça İzmirli hemşehrilerimiz için körfezin, vapurun, çok büyük nimet olduğuna inanıyorum" dedi.

İZMİRLİLERDEN DENİZ YOLUNU KULLANMALARINI İSTEDİ

Yolcu gemilerinin 9.5 milyon euro, arabalı vapurun 10.5 milyon euroya mal olduğunu söyleyen Aziz Kocaoğlu, "Bugünkü gemilerin toplam maliyeti 28 milyon Euro, yani 95 milyon liradır. Projenin bedeli 500 ile 550 milyon Euro'dur. Yeni iskeleler yapmaya çalışıyoruz. Son gelecek hızlı gemimizde orta körfeze ve dış körfeze açılmayı planlıyoruz. Yaz mevsiminde Foça ve Mordoğan'a seferler düzenledik. Benim İzmirli hemşerilerimden bir isteğim var. Mümkün olduğu kadar yolculukla kent iç ulaşımda vapur seferlerini deniz yolunu tercih edin. Hem ülke ekonomisi, hem karbon salınımına çok büyük katkınız olacaktır" diye konuştu.

Aziz Kocaoğlu, kent ulaşımına yaptıkları yatırımları da anlattıktan sonra üç geminin hizmete girmesi adına, davetlilerle birlikte kurdeleyi kesti. Aziz Kocaoğlu ve beraberindekiler, daha sonra arabalı vapur ile iki yolcu gemisini gezip, yetkililerden bilgi aldı. İzmir'de 15 yolcu gemisinden 12'si hizmete girerken, 3 geminin daha geleceği belirtildi.

YOLCU GEMİLERİNİ ÖZATA TERSANESİ İNŞA ETTİ

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Özata Tersanesi'nde inşa ettirdiği 15 yeni yolcu gemisi vakum infüzyon teknolojisiyle karbon kompozit malzemeden üretilen gemiler, çelik, alüminyum gibi malzemelerden daha pahalı olmasına rağmen yakıt ve bakım avantajı sunuyor. Geminin işletme başarısına göre, 4 senede kendisini amorti edebileceği belirtiliyor.

Karbon kompozit, çelikten 8 kat daha dayanıklı, 3 kat daha hafif olduğu belirtiliyor. Bu sıfatı sayesinde daha düşük güçte makine ve daha az yakıtla 30 knot hıza ulaşabiliyor. Her sene yapılması gereken beden bakım işleri konusunda da büyük avantaj sağlıyor.

ARABALI YOLCU VAPURUNU ÇEKSAN TERSANESİ İNŞA ETTİ

Çeksan Tersanesi tarafından İzmir Büyük Şehir Belediyesi adına inşa edilen 3 adet feribottan üçüncüsü olan M/F Kubilay isimli arabalı yolcu vapuru filoya katıldı. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan yeni arabalı vapurlar, çok farklı yönleriyle öne çıkıyor. İşte bu özelliklerden bir kaçı:Tüm güverteleri ve yolcu salonları, fiziksel engelli ve görme engelliler ile bebek arabalı yolcuların kullanabileceği şekilde tasarlanmış durumda. Gerekli yerlerdeki uyarı ve yönlendirme işaretleri, görme engellilerin okuyabileceği şekilde kabartmalı Braille Alfabesi’nde yazıldı. Güverte ve salonlarda, görme engelli yolcuların kullanabileceği tipte yer döşemesi mevcut. Yolcu salonunda tekerlekli sandalyeli vatandaşlarımızın araçlarını bağlayarak güvenli bir şekilde seyir yapmasını sağlayacak bağlantı ekipmanları mevcut.

Gemilerin sancak ve iskele bordalarında, güverteler arasında engelli, yaşlı ve bebek arabalı yolcuların hareket etmelerini sağlayacak yeterlilikte toplam 2 adet engellilere uygun asansör var.Bebek bakım masası mevcut.Yolcuların kedi ve büyük boydaki köpeklerini taşıyabilmeleri için 3 adet birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesi bulunuyor.

Gemilerin yolcu salonunda 2–5 yaş arası çocuklar için çevrili oyun sahası mevcut Gemilerde 10 adet bisiklet ve 10 adet motosiklet park yeri var. 2 Adet bayan, 2 adet bay ve 1 adet engelli tuvaleti olmak üzere toplam 5 adet tuvalet mevcut. Büfe ve soğuk–sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri (snack) de bulunuyor. Filo bilgi destek sistemi aracılığıyla yolcular ekranlardan bilgilendirilecek. Gemide ayrıca TV yayınları da izlenebilecek.Gemilerde kablosuz internet donanımı bulunacak. Gemilerin tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği  mevcut.

M/F Kubilay’ın  özellikleri:

• Tüm güverteleri ve yolcu salonları, fiziksel engelli ve görme engelliler ile bebek arabalı yolcuların kullanabileceği şekilde tasarlanmış durumda.

• Gerekli yerlerdeki uyarı ve yönlendirme işaretleri, görme engellilerin okuyabileceği şekilde kabartmalı Braille Alfabesi'nde yazıldı.

• Güverte ve salonlarda, görme engelli yolcuların kullanabileceği tipte yer döşemesi mevcut.

• Yolcu salonunda tekerlekli sandalyeli vatandaşlarımızın araçlarını bağlayarak güvenli bir şekilde seyir yapmasını sağlayacak bağlantı ekipmanları mevcut.

• Geminin sancak ve iskele bordalarında, güverteler arasında engelli, yaşlı ve bebek arabalı yolcuların hareket etmelerini sağlayacak yeterlilikte toplam 2 adet engellilere uygun asansör bulunacak.

• Bebek bakım masası mevcut.

• Yolcuların kedi ve büyük boydaki köpeklerini taşıyabilmeleri için 3 adet birbirinden bağımsız evcil hayvan kafesi ile donatılacak.

• Gemide yolcu salonunda 2–5 yaş arası çocuklar için çevrili oyun sahası mevcut.

• Gemide 10 adet bisiklet ve 10 adet motosiklet park yeri mevcut.

• 2 adet bayan, 2 adet bay ve 1 adet engelli tuvaleti olmak üzere toplam 5 adet tuvalet bulunacak.

• Gemilerde büfe ve soğuk–sıcak içeceklerin satıldığı otomatik satış büfeleri (snack) de bulunacak.

• Filo bilgi destek sistemi aracılığıyla yolcular ekranlardan bilgilendirilecek. Gemide ayrıca TV yayınları da izlenebilecek.

• Gemide kablosuz internet donanımı bulunacak.

• Geminin tam elektronik kontrol sistemi ve manevra yeteneği olacak.

izmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_1-001.jpgizmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_2-001.jpgizmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_3.jpgizmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_4-001.jpgizmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_5-001.jpgizmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_6.jpgizmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_7-001.jpgizmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_07.jpgizmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_9.jpgizmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_10.jpgizmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_12.jpg

izmir_buyuksehir_belediyesi_yolcu_gemisi_2016_ekim_denizhaberajansi_13.jpg

DENİZ HABER AJANSI

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÇOK OKUNANLAR
Tüm Hakları Saklıdır © 2004 Deniz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0212 970 87 88 | Haber Scripti: CM Bilişim